JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

השלום לא נכחד, אלא מתבסס

הערות למאמרו של עוזי ברעם

השלום לא נכחד, אלא מתבסס ד"ר יצחק דגני
פברואר 11
09:30 2020

ב-7 בפברואר כתב כאן עוזי ברעם שהמילה "שלום" נכחדה מהשיח בישראל. אני טוען שלא רק ששלום איננה מילה נכחדת כאן, אלא שהשלום בפועל הוא ההישג הבולט ביותר של התנועה הציונית. בעצם הקמת מדינת ישראל, בניית עוצמתה, יצירת פער הולך ומתרחב בין עוצמתה לבין העוצמה המצרפית של אויביה, התנועה הציונית הולכת ומבססת את השלום.

לצורך הבנת העניין הבה נתבונן בנעשה בכל המזרח התיכון, ממרוקו עד איראן, מטורקיה עד תימן. אחרי שלצורך העניין הגדרנו את התחום הגיאוגרפי נגדיר גם את התקופה: מראשית המאה ה-21 עד היום. הגדרנו מיקום וזמן כדי לאפשר תצפית בעלת תוקף. ללא הגדרות אלה התצפית ומסקנותיה היו מתפרסות במידה כזו שהייתה מטילה צל על העניין שאנו מבקשים לבחון. ובכן, מה אנו לומדים מהתבוננותנו זו?

בתחום מצומצם, סך הכול כ-28 אלף קמ"ר, הנשלט על ידי התנועה הציונית, שורר שלום. אם כי מפעם לפעם ישנם כאלו המנסים, מתוך אידיאולוגיה שלהם, לשבשו. לעומת זאת בתחום רחב מאוד, מיליוני קמ"ר, הנשלט על ידי האסלאם על גווניו השונים, מתחוללת מהומת אלוהים. "אללה הוא אכבר" – דהיינו אלוהים גדול. וככל שהוא גדול יותר, המלחמה כבדה יותר. מאות אלפים נהרגים. מיליונים נפצעים. מיליונים הופכים לפליטים. נכסים חיוניים לחיים סבירים נהרסים או נכחדים. ממש מלחמה על פי הגדרתה.

מהי הגדרת השלום? יש האומרים מצב בין מלחמות. אם נלמד היסטוריה מיום שהתחילו לכתוב אותה נראה שלכל אורכה מתנהלות מלחמות. שלום גלובלי, תמידי, אינו אלא מחוז חפץ חלומי המרחף בדמיון בני אנוש. מתי עשוי השלום להתקיים, אם לא לנצח אזי למשך זמן רב ככל שניתן? כאשר פוליטיאה (סטרוקטורה פוליטית) מסוימת רוכשת עוצמה גדולה עד כדי כך שהיא מסוגלת להגן על נכסיה בפני זרים המבקשים לחמוס אותה בכוח. מהות הגנה מיטבית היא הרתעה משמעותית עד כדי כך שאויביה יאבדו את הרצון להתקיפה בכוח.

כזה הוא מעמדו של המפעל האנושי שהקימה התנועה הציונית. העוצמה המצרפית של ישראל מול אויביה הספיקה בעבר, למעשה עד 1974, לסכל את כל הניסיונות של אויביה להכחידה. מכיוון שכך קרה הפיקו חלק מהאויבים את הלקח שלהם. המצרים והירדנים חתמו על הסכמי שלום רשמיים עם ישראל. הסורים חתמו על הסכמי הפסקת אש והפרדת כוחות, שמאפשרים קיום שלום דה-פקטו עם ישראל. הפלסטינים עדיין מחפשים את הדרך. גם הם חתמו על כמה הסכמים עם ישראל, שחלקם מקוימים וחלקם הופרו. המצב כיום בתחום הגיאוגרפי שעליו שולטת ישראל הוא מצב השלום המוצלח ביותר לעומת כל המתחולל מסביבה. מצב זה מתאפשר בשל עוצמתה של ישראל. כל זמן שפער העוצמה בינה ליריביה מתרחב, צפויים זמן ואופי השלום במקומותינו להתארך ולהתייצב.

אם חס וחלילה יקטן פער העוצמה בין ישראל לאויביה, הרי שהפיתוי לפתוח במלחמה יגדל. אם יתפתח תהליך של שיבוש יחסי הכוחות בין התנועה הציונית לבין עולם האסלאם הרדיקאלי, לא רק שתיתכן מלחמה, אלא גם עלול להתחולל גרוע מזה. לפיכך לא רק שהשלום כאן לא נכחד, אלא שאנו עמלים בדבקות להעצימו. בחלקו כבר הצלחנו. יש להניח שנמשיך להצליח בכך גם בעתיד.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

9 תגובות

 1. גיורא קימל
  גיורא קימל פברואר 11 2020, 23:10
  מלחמה ושלום

  ד"ר דגני, אני מסכים איתך ב 100%. ניתן להוסיף עוד שיש לנו גם הסכם עם לבנון. בפועל אנו נמצאים במצב של אי לוחמה (שלום דה פקטו) עם אויבים שחוו תבוסות משפילות בכל המלחמות שנהלו נגדנו. מאותה סיבה השכנים היותר שפויים, מצרים וירדן חתמו איתנו על הסכם שלום מלא. בודאי שאין מצב מלחמה בין ישראל והגדה המערבית. עזה מנסה להלחם בישראל אך היא מנוטרלת על ידי הגנה פסיבית שהופכת יותר ויותר יעילה. המלחמות האמיתיות של ישראל הן נגד תאונות הדרכים, הסרטן והצפיפות בחדרי המיון.

  השב לתגובה
 2. לימור
  לימור פברואר 12 2020, 12:07
  מסכימה למרות כל הבעיות

  אצלנו כולם רואי שחורות. ממש מקווים שיהיה רע. יש תקווה והרבה.

  השב לתגובה
 3. בוסי
  בוסי פברואר 13 2020, 06:42
  לא מתבסס

  מתבוסס

  השב לתגובה
 4. לבוסי
  לבוסי פברואר 14 2020, 10:01
  לא מתבוסס

  מתבושש.

  השב לתגובה
 5. גדעון ביגר
  גדעון ביגר פברואר 14 2020, 18:17
  בקש שלום ורודפיהו

  מוזר שנוצר לכאורה קשר בין שלום לעוצמה. אינני מכיר את עוצמתה של לוקסמבורג או של פןרטוגל, של אוסטריה או של ניו זילנד, ובכול זאת הן מדינות ששורר בהן שלום מזה דורות, וזו רק דוגמא קטנה. שלום קיים כאשר שני השותפים לקו גבול מסכימים ביניהם שצריך להיות שלום ביניהן. שלום בין מדינות איננו נוגע במלחמות אזרחים פנימיות כמו אלה המתחוללות כיום בעולם המוסלמי. כיום, כמודמה, אין כמעט מלחמות בין מדינות וככלל שורר השלום החיצוני בכול העולם. יש המון מלחמות פנימיות, אך כאמור כול מה שמוזכר בכתבה כלל לא נוגע לשלום. לישראל יש הסכם שלום עם ירדן ומצרים, היו נסיונות להסכמיי שלום עם סוריה ועם הפלסטינים אך הם הוכשלו בעיקר על ידינו וגם הסכמים שחתמנו עליהם לא תמיד קיימנו. "בקש שלום ורודפהו" נאמר עלינו. מצד אחד מבקשים לכאורה שלום אך למעשה אנו רודפים אותו ולא אחריו.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני פברואר 15 2020, 00:31
   פרופ' ביגר היקר

   נכון – שלום קיים כאשר שני השותפים לקו גבול מסכימים ביניהם שצריך להיות שלום ביניהן.
   בדיוק כך.
   אבל מה זה רלוונטי למצב בין ישראל לפלסטינים? או לערבים אחרים? או לשאיפות האיראניות?
   עם כל הכבוד – תגובתך איננה מתאימה למה שנכתב במאמר.
   מה קשורה מומחיות בקביעת גבולות בפורטוגל, או באוסטריה או בניו זילנד?
   האם מי שהוא בארצות שהזכרת שואף להשמידן? לא מכיר בקיומן?
   אינך נותן לעצמך דין וחשבון על מה שמתחולל בארץ ישראל.
   כיוון שכאן המצב שונה לעומת הדוגמאות שהבאת – נוצר כאן מצב שרק – ואך ורק – עוצמה ישראלית תבטיח לא רק את השלום אלא בעיקר את הקיום של מדינת ישראל. צר לי שאינך מפנים עובדה זו.

   השב לתגובה
  • יהושפט גבעון
   יהושפט גבעון פברואר 15 2020, 11:07
   באוסטריה שורר שלום מזה דורות?

   לדעתי נקודת החולשה בטיעונו של יצחק דגני הוא בהגדרת טווח הזמן.הפלישה של היטלר לארץ מולדתו, איננה שלום השורר מזה דורות.
   ויש כאן בעיה של הגדרה. האם מלחמות פנימיות סותרות שלום עם השכנים?
   והאם שלום מלכתחילה (מזה דורות) דומה לשלום אחרי מלחמה כאשר אחד הצדדים הכריז על מלחמת שמד על הצד השני?

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני פברואר 16 2020, 00:30
    לפרופ' גבעון הנכבד

    שאלותיך אינן עולות בקנה אחד עם המציאות. איפה אתה מזהה "שלום מלכתחילה"? האם אתה מכיר בדוגמה שמדינה עשתה שלום עם שכנים כאשר בתוכה התחוללו מלחמות פנימיות? אולי אתה מתכוון לתופעת האירידנטה. אולם גם אז אינני מכיר דוגמאות לשלום בין מדינות בעת חתרנות אירידנטית כלשהי.
    ובכלל, באוסטריה לא שרר שלום במשך זמן משמעותי עד תום מלחמת העולם השנייה וגם אח"כ באוסטריה התנהלה חלק מהמלחמה הקרה שהסתיימה אחרי 1989. מאז שוררים באוסטריה תנאי שלום.

    השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור