JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מחיר האדישות האזרחית

קטעים נבחרים מתוך "על חובת המרי האזרחי" מאת תורו

מחיר האדישות האזרחית אולק נצר ליד פסלו של תורו
מרץ 02
19:30 2020

הנרי דייוויד תורו (1817–1862) חי ופעל בארה"ב, במדינה צפונית שבה לא הייתה עבדות (כמו שאנו חיים בגבולות הקו הירוק שבתוכם אין משטר כיבוש), אולם בתקופה זו במדינות רבות בארה"ב עדיין היה משטר עבדות, תחת ממשלה אחת. את החיבור "על חובת המרי האזרחי" פרסם תורו ב-1848, עם תום מלחמת ארה"ב-מקסיקו. במלחמה התחוללה בין השנים 1846–1848 כבשה ארה"ב שטחים נרחבים ממקסיקו וסיפחה אותם אליה. "על חובת המרי האזרחי" נחשב לאחת התעודות החשובות בהתפתחות הרעיונות המדיניים של דמוקרטיה בעולם, אך, לצערי, כמובן אינו נלמד בישראל. להלן כמה קטעים נבחרים שתרגמתי מחיבורו של תורו, המדברים בעד עצמם.

"כאשר אחד מכל שישה בני אדם באומה זו, המכריזה על עצמה כעל מעוז החירות בעולם, הוא עבד; וכאשר ארץ שלמה נכבשה, ללא הצדקה, על ידי צבא זר הכופה עליה ממשל צבאי – אני חושב שאין זה מוקדם מדי עבור איש הגון להתקומם ולמרוד. מה שעושה את החובה להתקומם דחופה יותר, היא העובדה שהארץ הנכבשת אינה שלנו – אך שלנו הוא הצבא הכובש".

* * *

"יש אלפים אשר, אם תשאל לדעתם, מתנגדים לעבדות ולמלחמה, ועם זאת לא עושים דבר כדי לשים להן קץ. אותם אזרחים הגונים, בעודם מתגאים להיות צאצאיהם של המהפכנים וושינגטון ופרנקלין, נשארים אדישים אל מול המתרחש סביבם ולא עושים דבר. עניינם בחופש האדם נדחה מפני עניינם בחופש המסחר, והם קוראים בשוויון נפש את חדשות הבורסה כמו גם את החדשות על המלחמה, ונרדמים.

מה מצב מניותיהם של אנשים הגונים ופטריוטים בשוק של היום? הם מהססים, הם מתחרטים ולפעמים הם חותמים על עצומות – אבל הם לא פועלים ברצינות למען שינוי המצב. הם יחכו בנחת עד שאחרים יתקנו את העוולות המציקות לשלוות רוחם. לכל היותר הם יחוו באצבע-הצבעתם בקלפי – מחווה שלא תעלה להם דבר, מעין ברכת "דרך צלחה" לצדק החולף על פניהם. תשע-מאות תשעים ותשעה חסידי צדק כאלה יש על כל צדיק אחד".

* * *

"מובן שאין זו חובתו של איש להקדיש את עצמו לביעור הרוע, אפילו הוא רוע מחריד. אפשר בהחלט שיעסיקו אותו דאגות ועניינים אחרים. ואולם חובתו של אותו איש היא לדאוג, לפחות, שידיו תהיינה נקיות מן הרוע הזה. אם הוא לא מקדיש לו כל תשומת לב מיוחדת עליו לדאוג לכך שמעשיו לא ישמשו אותו. אם אני מקדיש עצמי לעניינים ולהגיגים אחרים, עליי לדאוג, לפחות, שלא אהיה עסוק בהם תוך כדי דריכה על גבו של אדם אחר. אני חייב לרדת ממנו קודם, כדי שגם הוא יוכל להקדיש את עצמו לעניינים ולהגיגים שלו […]".

* * *

"העובדה המכרעת איננה שאנו מעטים או בודדים ואילו הרבים אינם טובים כמונו. העובדה המכרעת היא הצורך שיתקיים איזה שהוא מופת של הטוב והטהור, כי הוא יפעל כשְׂאור על כל שאר העיסה".

* * *

"אין לי ויכוח עם אויבים, אלא עם אלה שכאן, ליד ביתי, משתפים איתם פעולה, ואשר ללא שיתוף פעולה מצידם לא יכלו האויבים לעשות כל רעה".

על המחבר / המחברת

Avatar

אולק נצר

ד"ר במדע התנהגות יישומי. חוקר בתחום הפסיכולוגיה הפוליטית ופעיל בהדרכת אי-אלימות. חיבר 5 ספרים. חווה את השואה.

10 תגובות

 1. לד
  לד"ר אולק נצר מרץ 02 2020, 21:29
  מה זו גנבת הדעת הזו?

  אתה לוקח טקסט שכתב הנרי תורו לפני 172 שנים על רקע העבדות בארה"ב ויוצר השוואה בלתי מתקבלת על הדעת עם מה שקורה כיום בישראל. ועוד בחוצפה אינטלקטואלית אתה מוסיף: "כמו שאנו חיים בגבולות הקו הירוק שבתוכם אין משטר של כיבוש".
  מה קרה לך – אוניברסיטת תל אביב לא נבנתה על שטח כבוש?
  היכן יש כאן עבדות? מה זו ההשוואה המופרכת הזו?
  על עוד איזה עם בעולם מרחפת סכנת השמדה, על פי האיראנים לפחות, כמו על היהודים בישראל?
  היכן נמצא שטח כבוש?
  אז ד"ר נצר היקר הגיע הזמן שאתה ודומיך תפסיקו לטפטף רעל למדיה הציבורית בישראל.

  השב לתגובה
 2. שמשון מיתר
  שמשון מיתר מרץ 02 2020, 22:14
  אכלתם אותה

  תסיקו מסקנות

  השב לתגובה
 3. ד.
  ד. מרץ 03 2020, 12:57
  מי יתן ולא נזדקק לכך

  אם כי אני כבר לא בטוח.

  השב לתגובה
 4. רמי שלם
  רמי שלם מרץ 03 2020, 20:42
  אולק, תשכח מזה

  שישראלים אפילו יצאו לרחובות

  השב לתגובה
  • לרמי שלם
   לרמי שלם מרץ 04 2020, 17:08
   נכון

   על "עניין הכיבוש" הישראלים לא יצאו לרחובות. כי הישראלים לא "אידיוטים שימושיים". על עניינים חשובים,מחאת הקוטג' למשל, סברה ושתילה, הפנתרים וכו' יצאו גם יצאו לרחובות. אבל לעשות מרי אזרחי נגד עצמנו? שאחר כך יוכלו לבוא ולפוצץ אוטובוסים?

   השב לתגובה
 5. חגית הלפרין
  חגית הלפרין מרץ 06 2020, 11:51
  האדישות אופיינית כיום לעולם המערבי

  כל אחד לעצמו
  ובנוסף הסתכלות כיתתית

  השב לתגובה
 6. יוחנן ברדוגו
  יוחנן ברדוגו מרץ 06 2020, 19:16
  העם לא אדיש

  רובו פשוט לא חושב כמוך

  השב לתגובה
 7. לרמי, חגית ויוחנן
  לרמי, חגית ויוחנן מרץ 07 2020, 09:30
  תבוסת השמאל הישראלי

  ממפלגת העבודה נותרו 3 ח"כים, מרץ נותרו עם 2, אם לא הנדיבות של עמיר פרץ מרץ לא הייתה עוברת את אחו החסימה. אורלי לוי אינה שמאל. ויאיר גולן הוא בעצם עב"ם.
  הסיבה העיקרית שהשמאל הישראלי הובס היא ההפך מאדישות הישראלים. הדרך הפוליטית של השמאל כשלה בגדול (אגב לא רק בישראל). הישראלים עברו לתמוך במפלגות אחרות.
  גורל העבודה ומרץ יהיה כגורל מפלגות אחרות שנעלמו מהמפה הפוליטית בישראל.
  שמאל אולי נשאר בציבור הערבי בצורת מפלגות כמו בל"ד. הם לא יעלמו כיוון שהם שוללים את קיומה של מדינת ישראל. אצלם זה לא עומד להשתנות.
  זה מה יש.
  אבל לומר שהציבור בישראל אדיש – זה בלוף מוחלט.

  השב לתגובה
 8. ח.
  ח. מרץ 07 2020, 19:19
  חיברת יפה את הספר הישן

  עם המציאות האקטואלית

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור