JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

שלב חשוב בקליטת עלייה ומיזוג גלויות

חשיבות עברות שמות המשפחה

שלב חשוב בקליטת עלייה ומיזוג גלויות אלוף בדימוס שלמה גזית
יוני 23
09:30 2020

במדינת ישראל חיים אנשים שהגיעו מכל קצוות תבל, ובהתאם לכך גם שמות המשפחה של אזרחי המדינה רבים ומגוונים. נושא שמות המשפחה, ובעיקר עברות השמות, מעסיק אותי שנים רבות. ביקשתי לבחון את שמותיהם של ממלאי תפקידים ממלכתיים בכירים כיום. למשל, רב-אלוף בדימוס אייזנקוט, ששימש עד לא מכבר כרמטכ"ל, לא טרח לאמץ שם משפחה עברי. אמנון ליפקין, שהיה הרמטכ"ל ה-15 של מדינת ישראל, צירף את השם "שחק" לשמו. אני מצר על כך שהנורמה שהנהיג בן-גוריון נעלמה במרוצת השנים.

לפני 72 שנים, בימיה הראשונים של המדינה העברית החדשה, ובמידה רבה בלחצם של ראש הממשלה דוד בן-גוריון ושר החוץ משה שרת, נקבעה נורמה שכל ישראלי שמייצג את המדינה בעולם יישא שם עברי. לא העלינו על הדעת ששר בממשלה, ח"כ, אלוף בצבא, ובראש וראשונה איש משרד החוץ המייצג את ישראל, לא יעברת את שמו.

ב-1948, כאשר אחי הבכור מרדכי הצטרף לצוות ההקמה של משרד החוץ הישראלי, דרש שר החוץ משה שרת מכל אנשי המשרד לעברת את שמותיהם לשמות עבריים. וכך מצאנו עצמנו, אחי ואנוכי, מחפשים חלופה עברית לשם המשפחה שלנו – וינשטיין. התרגום המדויק של "וינשטיין" בעברית הוא "גת", אלא שלא נראה לנו לאמץ שם משפחה בעל הברה יחידה. היו לנו גם שיקולים ארוכי-טווח. ביקשנו להימנע משם משפחה שיתחיל באות א' או באות ת', כדי שצאצאינו לא ייקראו ראשונים על ידי המורים בכיתות. וכמו כן, שוב מתוך דאגה לצאצאינו, חשבנו על שם שלא ידבקו בו כינויי גנאי. לאחר שעות אחדות של חיפוש בחרנו בשם "גזית".

בניגוד לנושאים רבים בחברה הישראלית, נושא עברות שמות המשפחה אינו שנוי במחלוקת פוליטית. ישראל הייתה אז ועודנה היום מדינה קולטת עלייה, ועל כן יש לנו, כחברה, אינטרס לבטל את שמות המשפחה שלנו המשמרים את מוצאנו. כמה מבני העלייה הרוסית עברתו את שמותיהם? כמה מיוצאי אתיופיה עשו כן? פלוני שמחפש עובד חדש, שאלתו הראשונה הרי תהיה "מה שמך?" מעניין בכמה מקרים ידחה על הסף מועמד או מועמדת למעשה מייד לאחר שמיעת שמם.

לדעתי עברות השמות חייב להיות הצעד הראשון במדינה קולטת עלייה. נדרשת לכך החלטה מלמעלה. נתחיל בסגל משרד החוץ, כל מי שמייצג את ישראל בארצות תבל יחויב לאמץ שם עברי. משם נעבור לממלאי התפקידים הבכירים בצבא. בקיצור, כן לכוכבי ולא לאייזנקוט.

אני תמה על נשיא המדינה, הפועל רבות כדמות הלאומית המאחדת. דווקא ממנו הייתי מצפה להיות ראשון המעברתים את שמם. אחי ואני אומנם עברתנו את שם משפחתנו בשל דרישה, אך גם מתוך התובנה שהשם העברי חייב להיות שלב ראשון בקליטת העלייה וההשתלבות בחברה חדשה.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

3 תגובות

 1. א.
  א. יוני 23 2020, 21:56
  אלא שכעת המגמה הפוכה

  ראה מקרה אריה מכלוף

  השב לתגובה
 2. נתן מילר
  נתן מילר יוני 24 2020, 18:46
  צודק

  זה גם גורם מאחד חשוב

  השב לתגובה
 3. אלישבע קויפמן
  אלישבע קויפמן יוני 26 2020, 20:04
  פעם רצו מיזוג עליות

  היום גם בין הוותיקים אין מיזוג

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור