JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ברני סנדרס – קורבין האמריקני

האם מפלת הלייבור הבריטי תזלוג גם לדמוקרטים בארה"ב?

ברני סנדרס – קורבין האמריקני ד"ר יצחק דגני
מרץ 22
09:30 2020

אם מר בוריס ג'ונסון, מנהיג המפלגה השמרנית בבריטניה, עדיין לא שלח זר פרחים ענק למר ג'רמי קורבין, ראוי שהוא יעשה זאת בהקדם. ג'ונסון בהחלט חב תודה ענקית לקורבין על היבחרו מחדש בחודש דצמבר 2019 לראשות ממשלת בריטניה ברוב גדול שלא זכור כמותו מאז 1935. כתוצאה מכך מפלגת העבודה הבריטית – הלייבור – חייבת לעשות בדק בית ולנסות להבין מה גרם למפלה ניצחת כל כך בבחירות אלה.

הרושם המתקבל מהכיסוי התקשורתי של הפריימריס בארצות הברית לבחירת המועמד הדמוקרטי בבחירות לנשיאות שיתקיימו בנובמבר 2020, הוא שהמפלגה הדמוקרטית האמריקנית עלתה על מסלול אלקטורלי דומה לזה שעליו עלתה מפלגת הלייבור הבריטי בדרך לבחירות בחודש דצמבר 2019.

את הלייבור בבריטניה הוביל בבחירות הכושלות מר ג'רמי קורבין. בימים אלה נוצר רושם כי קיים סיכוי מסוים שמר סנדרס, תאומו הפוליטי של מר קורבין, ייבחר להנהגת המפלגה הדמוקרטית. לפיכך הוא עלול להוביל אותה בבחירות מול הנשיא טראמפ ולהתחרות על המגורים בבית הלבן בארבע השנים החל מינואר 2021. מעמדה של הקהילה היהודית בבריטניה אמנם אינו נחות, אולם ללא ספק אינו משתווה למעמדה האיתן של הקהילה היהודית בארצות הברית. מסורתית רוב יהודי ארצות הברית נמנים עם חברי המפלגה הדמוקרטית או תומכים בה. נראה שנטייתם הפוליטית של יהודים בארצות הברית תשתנה אם הדמוקרטים יבחרו בברני סנדרס להנהגת מפלגתם. יתרה מזאת, מועמדת נוספת – אליזבת וורן – מבטאת גם היא עמדות אנטי-ישראליות מובהקות.

על אלו נוספות ארבע נשים צעירות אנטי-ישראליות מובהקות שנבחרו מטעם המפלגה הדמוקרטית לחברות בבית התחתון (בית הנבחרים) בארצות הברית. הבולטת בהן היא אלכסנדריה אוקסיו-קורטז ממדינת ניו יורק. היא עבדה קודם לכן אצל ברני סנדרס ומחזיקה בעמדות קיצוניות כמוהו נגד ישראל. אילהאן עומר ממישיגן היא מוסלמית שהגיעה בגיל 12 לארצות הברית כפליטה מסומליה. ראשידה טאלב ממינסוטה גם היא מוסלמית, בת למהגרים פלסטינים שהגיעו לארצות הברית לפני לידתה. סבתה מתגוררת באזור יהודה ושומרון. אל השלוש הצטרפה איאנה פרסלי ממסצ'וסטס. היא אפרו-אמריקנית שהצליחה להיבחר לבית הנבחרים הפדראלי ממחוז בחירה בעיר בוסטון, הלב של ניו אינגלנד הלבנה. כל ארבע אלה יצרו מעין קבוצה משותפת בקרב נציגי המפלגה הדמוקרטית בבית הנבחרים. הן כמובן מתנגדות לנשיא טראמפ. תומכות ב-BDS. מתנגדות לעמדות של AIPAC (השדולה היהודית הוותיקה), ויש כאן פוטנציאל להבריח תומכים במפלגה הדמוקרטית מבין יהודי ארצות הברית.

יש לציין שקיים ביהדות האמריקנית חלק מסוים, אינני יודע להעריך את כמותו המספרית, שמחזיק בעמדות טיפוסיות למפלגות שמאל קלסיות. יהודים יקרים אלה מביעים עמדות נגד הימין הישראלי, קרי נגד ממשלת הליכוד וראש הממשלה נתניהו. פעילים מתוכם הצטרפו לפני כמה שנים לארגון מתחרה ל-AIPAC, הלוא הוא J-street. מייסדו, ג'רמי בן עמי, עבד בבית הלבן במסגרת הממשל הדמוקרטי של הנשיא קלינטון. אמנם מעמדו של ארגון זה נפגע משמעותית עם כניסתו של הנשיא טראמפ לבית הלבן, אולם הארגון קיים, בועט וצפוי שנחזה בפעילות נגד הממסד הישראלי מצדו.

מעשיו ועמדותיו של קורבין הרחיקו מצביעים יהודים ממפלגת הלייבור בבריטניה. לאן התדרדרה מפלגה זו אנו כבר יודעים. באופן דומה אפשר להניח, הגם שזה יהיה קשה יותר, שהמפלגה הדמוקרטית בארצות הברית תפסיד מצביעים, ובעיקר תמיכה כספית, מחברי הקהילה היהודית בארצות הברית. בגלל שיטת הבחירות המיוחדת לנשיאות ארצות הברית – על ידי חבר אלקטורים שנבחר חד-פעמית למשימה זו – וריכוז יהודים גדול במדינות אחדות ששולחות מניין גדול מאוד של נבחרים לחבר האלקטורים – למשל ניו יורק, קליפורניה, פלורידה – סיכוייו של הנשיא טראמפ להיבחר לקדנציה שנייה גדולים למדי. בינתיים אין לדעת מי מבין המועמדים הדמוקרטיים יתייצב מול הנשיא טראמפ בבחירות באוקטובר הקרוב. בשלב זה נראה שאחד משניים: ברני סנדרס או ג'ו ביידן. הם המועמדים המובילים. אם בסוף הפריימריס במפלגה הדמוקרטית יתברר שסנדרס נבחר, מתקבל רושם שגורל דומה לזה שגזר מנהיג הלייבור קורבין על מפלגתו בבריטניה, ייגזר על המפלגה הדמוקרטית בארצות הברית.

ישאלו השואלים: מה כל זה נוגע לנו הישראלים? לדעת כותב שורות אלה, נשיאותו של טראמפ עדיפה לנו עשרת מונים. אם חלילה סנדרס יהיה נשיא, ייגרם נזק רב לאינטרסים של ישראל בארצות הברית, כמו גם פגיעה במעמדה הבין-לאומי של ישראל. מנהיגים במדינות אחרות בעולם יבחינו בירידה במעמד ישראל בוושינגטון, והם עלולים להסיק שלא כדאי להתחבר עם ישראל, שהרי היא הורחקה מהמעגל הקרוב של הבית הלבן.

ומה אנו כישראלים צריכים וחייבים לעשות? בשקט, בשום שכל, במדיניות מתוכננת, עלינו להסביר ליהודים היקרים בארצות הברית את מהות העניין. אמנם חלקם בוודאי לא ירצו להאזין. אולם ייתכן שחלקם, ואולי אף חלקם הגדול, יבינו שהדמוקרטים בארצות הברית עלו על נתיב אנטי-יהודי ואנטי-ישראלי. קהילות מוסלמיות חדשות יחסית, וכנראה גם מיעוטים אחרים המקורבים אליהן, נשאבו לתמיכה בדמוקרטים. ברור שהתמיכה הדו-מפלגתית המאסיבית של הממשל האמריקני בישראל נסדקת.

על כן בראש וראשונה יש לסייע ככל שידנו משגת לנשיא טראמפ להיבחר לקדנציה שנייה. אחרי הבחירות לנשיאות בארצות הברית יש לפעול למען השבת המפלגה הדמוקרטית לתמיכה מחודשת בישראל. ניתן לעשות זאת. קודם כול עלינו להפנים את העניין. לאחר מכן על ממשלתנו להתוות ולתקצב את פעילותה בארצות הברית בתחום זה מבלי לפגוע בחוק האמריקני ועל פי תכנון לטווח רחוק.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

2 תגובות

 1. חנן אבן
  חנן אבן מרץ 23 2020, 20:51
  הבחירות יוכרעו לפי החילוץ מהקורונה

  וכל היתר לא רלוונטי

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני מרץ 24 2020, 00:13
  חנן אבן היקר

  לא מובן – מה אתה רוצה להגיד?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור