JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

שתי מגיפות נחתו עלינו

הקורונה איננה המסוכנת שבהן

שתי מגיפות נחתו עלינו יונתן קורפל
מרץ 09
09:30 2020

מבוקר עד ליל מדווחים לנו על התפשטות והתעצמות מגיפת הקורונה. עוד טרם התבררו פרטיה לעומקם וכבר היא אופפת את כל העולם ומדי יממה מפילה נדבקים ונפטרים בכמויות גדלות והולכות. מטבע הדברים ההדבקה מתפוצצת ראשית בחלקים המתקדמים יותר של עולמנו, במקומות שהגלובליזציה חוגגת, במקומות שהתנועה הפיזית של הגורם האנושי גואה. אולם כניסתה המאוחרת אל אזורים פחות סוערים ותזזיתיים בכדור הארץ נושאת עמה בשורה מדאיגה. במרחבים חסרי התשתיות המודרניות חדירת הווירוסים אולי איטית יותר, אבל נטרולם יהיה משימה קשה שבעתיים.

לקורונה יהיו השלכות מרחיקות לכת. בתחומים מסוימים הנזקים עלולים להעפיל לשיאים חסרי תקדים בתקופתנו. זה מתחיל בכלכלה. מצד אחד המשאבים שיוקצו לטיפול בבעיה יבואו על חשבון נושאים חשובים אחרים. ענפים שלמים ייפגעו. זה כבר מתחיל בתחבורה הבין-לאומית ויגלוש למלונאות ואירוח. במקביל ייפגע הייצור, וקודם כול בשל העובדה שרוב הדברים בעולמנו מיוצרים הרחק מהמקומות שבהם הם נרכשים ונצרכים. וזאת רק ההתחלה. התעסוקה עלולה להשתבש, שווקי ההון ימשיכו לצנוח, קרנות הפנסיה יתכווצו, ולעומתם הגירעונות הלאומיים יצמחו בקצב גובר. אולם עלולות להיות השלכות חשובות לא פחות על חיי החברה, מופעי הספורט, תפקוד בתי האוכל, אמנות הבמה, מפגשים וכנסים בין-לאומיים, התנהלות מוסדות החינוך ומה לא?

למרות החזות הקודרת, ואף שאינני מומחה בתחום הרפואה, אני מלא אמונה כי האנושות, על יכולותיה המתקדמות בתחומים הרלוונטיים, תתגבר על הבעיה תוך זמן לא ארוך במיוחד. האנושות תפעל בנחישות ובמקצועיות ותמצא את המזור לבעיה שנפלה עלינו. נבכה את הקורבנות, נפיק לקחים שיסייעו לנו לחיות ולהתנהג טוב ונכון יותר בהמשך הדרך ובעתיד נספר לדורות הבאים על הצרה שהכתה פעם בעולמנו וטופלה.

אלא שבמקביל נחתה עלינו כאן במולדת מגיפה אחרת, קשה ומסוכנת לאין ערוך. בניגוד לקורונה היו לה סימנים מוקדמים במשך זמן רב, ואנחנו אפשרנו לה להתפתח ולהתפשט. במידה רבה אנחנו מעודדים אותה. אני מתכוון לקרע החברתי הלאומי המחריד שמשמיד כל חלקה טובה בארצנו הקטנטונת. השיסוי הגיע לשיאים בלתי מוכרים. השנאה בין אנשים בקרבנו שוברת שיאים לעיתים מזומנות יותר ויותר, ומגיעה לממדים בלתי הפיכים. די להקשיב לדברי אלה המצוטטים בתקשורת, די לגלוש ברשת הקיברנטית, התמונה מזעזעת. הצחנה הפכה לרקע הקבוע המלווה את חיי היום-יום. אנחנו, שצאצאינו עלולים להידרש להסתער לעבר אויבים מחוץ שקמים עלינו לכלותנו, יוצרים אווירה שבה החיילים שלנו עצמם יבוזו ויתנכרו איש לרעהו ואפילו ישנאו איש את רעהו.

לגבי המגפה הפנימית בחברתנו, אני אישית הרבה פחות אופטימי בקשר ליכולת למגרה ולמחקה מסדר דאגותינו. ובעיניי תוצאותיה הצפויות קטלניות הרבה יותר מאלה של הקורונה המדוברת כל כך. חייבים לנקוט פעולה מידית, מקיפה וחד-משמעית. הדרך היחידה היא מעבר חד לפיוס, חיבוק האחר והסתכלות מאוחדת. אחרת אין תקווה. אינני בטוח שלא איחרנו ולא שמטנו מידינו את הסיכוי למגר את התופעה. אני כן בטוח שאם לא נתעורר מיד ולא נשנה את המסלול, לא נצליח לעצור לפני הנפילה אל התהום.

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

14 תגובות

 1. ג.
  ג. מרץ 09 2020, 13:52
  סיפור איוב

  קומדיה בהשוואה למאמר שלך

  השב לתגובה
  • גדעון גולדמן
   גדעון גולדמן מרץ 15 2020, 21:56
   דוגמא אישית

   אין משבר אחד מפחית את האחר.
   אכן השסע החברתי פעור כפצע מדמם.
   אתה חושף אותו היטב אך אינך מציע פתרונות.
   הדרך היחידה להכחיד את ״המגפה״ החברתית היא ״דוגמא אישית״. זה אומר שכל אחד שעוסק בחינוך, החל מגני ילדים, בתי ספר, תנועות נוער, מכינות מנהיגות טרום צבאיות, הצבא והאוניברסיטאות יתקבלו מורים עם ״קבלות״! שהוכיחו יושרה ערכים מנהיגות. שבסיס פעולתם הוא דוגמא אישית. וכל זאת קל וחומר על נבחרי ציבור.
   אין הוכחות ודוגמא אישית-אין משרה!

   השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני מרץ 09 2020, 17:25
  שאלה ליונתן קורפל

  אני מסכים עם התיאור שלך על המתרחש בחברה הישראלית, אם כי להערכתי יתכן שאתה מגזים מעט. אני מסכים עם הגישה שנתניהו חייב לסיים את תפקידו בפוליטיקה הישראלית ולעמוד למשפט.
  אולם אינני מצליח להבין מדוע רוב הציבור היהודי בישראל ממשיך לתמוך בו (58 חברי כנסת מתוך 105) אולי יש לך הסבר לתופעה זו?

  השב לתגובה
  • דיויד
   דיויד מרץ 09 2020, 19:50
   תפקידה ההסטורי של ישראל הסתיים

   ישראל מזמן סיימה את תפקידה ההסטורי השאלה רק מתי יירד המסך.

   השב לתגובה
  • פ
   פ מרץ 09 2020, 23:42
   שאיפות מח

   שטיפת מח, מניפולציות וחדשות מזוייפות.זה ההסבר

   השב לתגובה
  • יונתן קורפל
   יונתן קורפל Author מרץ 10 2020, 20:50
   ליצחק תודה על התגובה

   בכוונה לא נכנסתי במאמר להיבטים פוליטיים. נדמה לי שמדובר בשאלה קיומית, מעבר לכל סוגיה של בחירות וקואליציה. הבעיה היא הקרע והשסע הפנימיים. אינני נכנס לבירור מדוע קרה השסע, שהרי הוא היום עובדה קיימת שהולכת ומחריפה. זהו האיום הכי גדול על עצם קיומה של הישות הציונית.

   השב לתגובה
 3. אדי
  אדי מרץ 09 2020, 19:32
  הו, תמימות קדושה

  אחרי נהרות השנאה, הלכלוך, הטינוף, ההסתה והשמות והכינויים הקשים והמבזים שהם נחלת צד אחד, ולא צריך להסביר איזה צד, שמופנים בגסות כלפי הצד האחר, לצפות ולקוות לפיוס נראה קצת נאיבי מידי.

  השב לתגובה
 4. יוכי
  יוכי מרץ 10 2020, 12:19
  די כבר עם הנבואות השחורות

  יש דמוקרטיה ולכל אחד זכות לדעה. והכל בסדר. נעבור גם את הקורוהה ובטח את הבעיות הפוליטיות. יש דעות שונות אך לא קרע.

  השב לתגובה
 5. מ.
  מ. מרץ 10 2020, 13:40
  דבריך מיצגים גם את דעתי

  צעיר ממך בהרבה אבל גם לי קשה לקבל את השנאה שיכולה להוביל לאסון לאומי

  השב לתגובה
 6. גיורא קימל
  גיורא קימל מרץ 11 2020, 01:32
  אין שנאה. פשוט נתניהו רוצה להיות דייר מוגן בבלפור.

  אין פה ממש שנאה אלא מלחמה פסיכולוגית שמנהל נתניהו במטרה לסכל כל אפשרות להקמת ממשלה כי אז במוקדם או במאוחר הוא יאלץ להפרד ממעונו ברח' בלפור ולהתחיל לחיות על חשבונו. הוא עושה את זה בשני ערוצים:א) מסית נגד הרשימה המשותפת ואז לא צריך עריקים. מספיק כמה ח"כים ממרכז/שמאל שמשתכנעים שחיבור עם הרשימה המשותפת זה טבו ואין ממשלה. ב) אינו מוכן להקים ממשלת אחדות ליכוד+כחול לבן בלבד שהם בעלי מצע מאד דומה ודורש ממשלת אחדות עם כל הגוש הימני שמרכז המסה שלו זה ש"ס. ואז החיבור איננו אפשרי.כל מה שנתניהו רוצה זה ממשלת מעבר תמידית.

  השב לתגובה
 7. .ש.
  .ש. מרץ 11 2020, 09:52
  מאמר מאוד נכון

  מסתכל על המציאות הריאלית בלי לברוח מהאמת המרה. אנשים פשוט הפסיקו לחשוב וחיים את הרגע.

  השב לתגובה
 8. ל.
  ל. מרץ 12 2020, 12:54
  מאמר ראוי

  חבל שרוב העם לא מסכים עם המסר המרכזי

  השב לתגובה
 9. אהוד ברטל
  אהוד ברטל מרץ 13 2020, 20:10
  אפילו הקורונה לא משכנעת את מנהיגינו

  להתחיל לנטרל את המריבות הארסיות והנתק והקרעים.

  השב לתגובה
 10. יהושפט גבעון
  יהושפט גבעון מרץ 20 2020, 21:37
  נכון, מגיפת הקורונה איננה המגיפה היחידה שפוגעת בנו

  מדוע אתם חושבים טענו חז"ל שהחורבן בא עלינו בגלל שנאת חינם? הנה, אחד המגיבים שש להכריז על קץ ישראל.., השנאה תססה וגברה בשנים האחרונות מכמה סיבות ולא כולן חדשות לגמרי. שכחתם את שנאת מפא"י שהושחזה נגד אבק האדם, נגד התימנים ונגד "חעירות"? ואת שנאת החרדים? ואהבה רבה לא הייתה נסוכה בהשוואת ביבי לארדואן ובטענות שהוא הפריז בחרדה מפני הקורונה…
  כנראה שאנו שסועים מבפנים, מאז ימי גלות מצריים, דרך יציאת מצריים ועד היום.והכלים הטכנולוגיים החדשים אינם עוזרים לנו להירגע.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור