JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

איך עוצרים את הנגיף?

יש להכניס את רשות החירום הלאומית לפעולה

איך עוצרים את הנגיף? סטיב בלחסן
מרץ 18
01:12 2020

תחילת השנה האזרחית 2020 התאפיינה במגפה. היא החלה בסין, התפשטה ברחבי העולם והגיעה גם לארצנו הקטנה.

זוהי מגפה מסוג חדש. השיח הציבורי סביב הנושא מתמקד בתגובת הממשלה: האם התנהלות משרד הבריאות בניסיון למנוע את הגעת וירוס הקורונה לישראל הייתה נכונה? ובכן, תלוי את מי שואלים, כי אין תשובה ברורה לנושא. בכירי משרד הבריאות ואנשי הרפואה טוענים כי הצעדים שננקטו היו טובים, אך באיחור רב. לעומת זאת חלק מהתושבים טוענים כי המדינה נקטה צעדים קיצוניים ודרקוניים, למשל סגירת מעברי הגבול היבשתיים והאוויריים של המדינה ובידוד למשך 14 יום לאנשים אשר שבו מאותן מדינות אשר הוגדרו.

אודה ולא אבוש כי בכל מהלך ההתפרצות והטיפול בנעשה חל בלבול. עשרות אלפי ישראלים שהו או שוהים בבידוד, אך הורשו לצאת ב-2 במרץ, יום הבחירות, כדי לממש את זכותם בקלפיות מיוחדות אשר נפרסו בארץ מבעוד מועד. יש אשר שבו ארצה ובילו כרגיל במשך שעות או אפילו ימים עד שיצאה הנחיה כי עליהם להיכנס לבידוד והחלה אכיפה. גם ההנחיות באשר לבידוד לא היו ברורות. ונשאלת השאלה, איך מדינת ישראל המנוסה והמתפתחת נכשלה בזיהוי ובטיפול עוד בשלב הראשוני? איך ייתכן שלא הובנו ממדי המגפה?

במשוואה הנוכחית ניכר חוסר בפעילותו של גוף האמון על העניין על פי חוק ולו כל הכלים החוקיים כדי לטפל בתופעה שכזו. אך גוף כזה כבר קיים, הוא הוקם כחלק מהמסקנות שעלו לאחר מלחמת לבנון השנייה – רח"ל (רשות חירום לאומית). גוף זה פועל על פי חוק במצבי חירום ובסמכותו לתכלל את האירוע מול כלל משרדי הממשלה. אמנם החלטת ממשלה ב\48, 2002, עסקה בטרור כימי, ביולוגי ורדיולוגי, אך במהלך שנת 2005 הוכנס תיקון המסמיך את הרשות גם במקרה של פנדמיה, למשל שפעת העלולה לשתק את המשק כולו. אני מניח כי הרשות, אשר תוקצבה, תרגלה וחשבה, העלתה תרחישים כדי להכין את המדינה למערכה שכזו, אך היכן היא? נכון לכתיבת שורות אלו, קולה אינו נשמע.

לדעתי עולות כאן מספר נקודות למחשבה: ראשית, יש להתייחס להיערכות נגד נגיף הקורונה כאל מבצע צבאי לכל דבר ועניין, כולל חמ"ל אחוד וקביעת שעה קבועה להעברת המידע על ידי דובר אחד שיציג את ההתפתחויות וההנחיות בנושא. שנית, יש לתת לרח"ל לתכלל ולנצח על המערכה מול כלל הגורמים, קרי משרד הבריאות, משרד הביטחון, המשרד לביטחון פנים, משרד הפנים, משרד האוצר, משרד העבודה ועוד. כמו כן, איפה האחריות האישית? על כל אחד ואחת מאיתנו מוטלת החובה להיערך ולהישמע להנחיות של גורמי המקצוע. נוסף לכך יש לבחון את היעילות בהצגת המסלול של נושא הנגיף עד שאובחן – האם פרסום זה זורע פחד או מועיל באיתור נשאים נוספים? ולבסוף, על כלי התקשורת מוטלת אחריות להורדת האימה, אימה שכרגע התקשורת רק מלבה בדיווחים בכל מהדורת חדשות ובפנל המומחים בהווה ובעבר, המחווים את דעתם וכך זורעים פניקה בקהל.

לסיכום, משבר וירוס הקורונה חשף את הבטן הרכה של העולם כולו ושל ישראל בפרט. אמנם המקרה הקודם בסדר גודל דומה אירע ב-1918, אך בכל זאת אירעו מקרים נוספים, קטנים יותר, שניתן היה לנתח אותם וללמוד מהם כדי לבנות תרחישים ותרגילים מעבר להעלאת מצגות יפות בכנסים כאלו ואחרים.

על המחבר / המחברת

Avatar

סטיב בלחסן

יועץ בכיר בתחומי האבטחה, מנהל ביטחון בגופים מונחים. בעלים של חברת יעוץ והכשרות ביטחוניות פאי אקספרטיס.

8 תגובות

 1. מאיר
  מאיר מרץ 18 2020, 11:40
  אמת ויציב!

  צודק המחבר בכך שאנו חשופים למגפה שלא כולם הפנימו את גודלה… אין אחריות אישית ואנשים מזלזלים בהנחיות ומסכנים כל אחד ואחת מאיתנו.
  התקשורת בשלה… ממשיכה עם העברת המידע, הניתוחים והפרשנים לרוב.
  והיכן אותה רשות לה הוזרמו כספי ציבור כדי להיערך למקרים כגון אלו?
  ה' ישמור אותנו מהחולה רעה הזו שפקדה אותנו. אמן.

  השב לתגובה
 2. נתי באדר
  נתי באדר מרץ 18 2020, 21:54
  עובדה שזה קרה בכל הארצות

  בכל סוגי המשטרים
  בכל סוגי המנהיגים
  אם אפשר היה לצפות זאת

  השב לתגובה
 3. harry
  harry מרץ 18 2020, 22:29
  אבל יש הבדלים עצומים בין ארצות

  השווה טאיוואן לאיטליה. ישמור אלוהים מה שיהיה באפריקה

  השב לתגובה
 4. אזרח מודאג
  אזרח מודאג מרץ 20 2020, 10:06
  עורף לאומי מופקר.

  צודק המחבר, הבעיה שנכח ממקבלי החלטות דו"ח "היערכות הלאומית לטיפול באירועי חירום בעורף" מ 2015.
  ללא ספק זו היא הערכות מיוחדת בעורף, כמו שציין הכותב גם התוספת של 2005, אמורה להיות אצל מקבלי החלטות.

  השב לתגובה
 5. Eliahu
  Eliahu מרץ 20 2020, 17:10
  מצבנו טוב יחסית

  אכן מדינת ישראל התעוררה באיחור. אבל טוב מאוחר מאשר אף פעם. ולראש הממשלה הגיבור שלנו שבזכותו עדיין אנחנו לא כמו איטליה מגיעות מחיאות כפיים.
  גם לכתב.

  השב לתגובה
 6. ח.
  ח. מרץ 21 2020, 14:50
  למי אצלנו יש מבט של יומיים קדימה

  המקסימום זה לשרוד עוד יום על הכסא. ומחר נחשוב מה הלאה.

  השב לתגובה
 7. יעקב
  יעקב מרץ 22 2020, 06:24
  מספיק לישראלי המתחכם!!!

  המצב יהיה יותר טוב אם אנשים היו נשמעים להוראות ולא יתחכמו באומרם "אני יצאתי לבד לריצה או לפארק… זה שיצאו עוד שחשבו שהם לבד, זאת לא אשמתי…" יצאת, יופי… ראית שיש התקהלות גדולה מדי קח את עצמך ותעזוב את המקום… קצת אחריות לא תזיק לאף אחד.

  השב לתגובה
 8. דודי צבי
  דודי צבי מרץ 24 2020, 10:43
  פוליטיקה זולה

  הכל פוליטיקה לצערי, הכותב לפחות זיהה מראש דבר שרק עכשיו מדברים עליו בתקשורת.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור