JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

עולם חדש אחרי הקורונה

הבעיה איננה רק הווירוס הזה

עולם חדש אחרי הקורונה עוזי ברעם
מרץ 22
17:00 2020

אינני יודע מה חש כל אחד מאתנו. יש שיגידו שיש פה משבר זמני שיחלוף ככלות שבועות. יש שראייתם אפוקליפטית. לדעתם נצטרך לחיות שנים עם הווירוס הלא מפוענח. ראייתי ותחזיתי היא שהעולם שנחיה בו בעתיד לא יהיה זה שחיינו בו עד לא מזמן.

יש כמובן תקלות חמורות בכל שטחי החיים. אבל עם זאת פוקדת את העולם כולו איזו תחושה של סולידריות, של שותפות גורל, שלא מאפיינת את העולם הקפיטליסטי הנוכחי. כבר לפני שלוש שנים חשבתי שמטבע הלשון "אמריקה תחילה" היא שיא האגואיזם המדיני, כאילו עולם שיש בו עדיין הסתכלות רחבה פונה עורף להשקפות מכילות שיש בהן סממני סולידריות. קשה להאמין שאירוע כמו וירוס סמי-קטלני יכול לתת אותותיו על העולם כולו וכולם נותרים פעורי פה. את הרכבת התחתית, סמלה של ניו יורק הפחות עשירה, סגרו, ואני מסתכל בערגה על השנים שבהן החלפתי את רכבת f ברחוב 33… והשאנז אליזה השוקק בפריז? נראה כשכונה עזובה מדייריה. אצטדיון אנפילד בליברפול משותק וכך גם מדיסון סקוור גארדן האגדי.

מובטלים ממלאים את הבתים, לא את הרחובות, כי בעת שכזו קשה להפגין וקשה למחות. אפשר למחות דמעה בצד העין, לא הרבה יותר. מה יהיו סימני העולם החדש ככלות המגפה אינני יודע. אבל הוא לא יהיה עידן הקפיטליזם החזירי. הדברים יחזרו לאיזה ממד אמיתי. אנשים ראו למה מסוגלים פגעי הטבע ויבינו שעליהם לשנות אורחותיהם. ארסנל הלונדונית משלמת למסוט אוזיל רבע מיליון שטרלינג בשבוע! שלא לדבר על רולנדו ומסי. זה לא יוכל לחזור בעולם של מחר. חלק גדול מהעושר התנדף אל קרקע המציאות החדשה. לא נחזור להיות חברת שפע קרתנית, שוב נכלכל נסיעותינו לחו"ל כפי שהיה בשנות ה-70 של המאה הקודמת. נסיעה בשנה, לא הרבה יותר.

ייתכן שהמשבר הפנדמטלי הנוכחי יקרב בין עמים, שיפנימו שהכוחות בעולם הזה אינם רק ארה"ב, רוסיה וסין אלא גם כוחות טבע, ואולי זה מה שישפיע על התודעה שלנו להיות צנועים יותר, ראוותניים פחות ואימפריאליסטים פחות. כדאי שנודה על האמת, חיינו בתחושה שהמדע, הטכנולוגיה ונפלאות ההיי-טק מותירים את העולם בשליטת האדם. ידענו שיכולה להתחולל רעידת אדמה שתפגע באזור נתון או צונמי נורא, כפי שפקד את תאילנד לפני מספר שנים. ואף על פי שעדיין אין פתרון כוללני למחלת הסרטן, האמונה בלבבות מאשרת שהפתרון בוא יבוא.

פה מתחולל אסון חובק עולם והעולם מתפרק לעומתו מכל כוחות החיות שלו, לרבות הכלכלה. יבואו המערערים ויגידו "עוד שנה יהיה חיסון לקורונה". אני מאמין בכך. אבל עיון בעיתונות בין-לאומית מעמיד אותנו על כך שהבעיה איננה רק הווירוס הזה. אולי יש כאן תופעה של מאבק בלתי פוסק נגד וירוסים נוספים שמאיימים לרוקן אותנו מהישגינו שכה התגאינו בהם. אני בטוח שיש אחרים שחושבים אחרת. הדגש שלי הוא על "חושבים". יש לנו פנאי עכשיו לשבת עם עצמנו ולחשוב, לא רק על דלת אמותינו אלא על הכיוון שההיסטוריה תסמן בתום מגפת הקורונה.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

10 תגובות

 1. פסימי
  פסימי מרץ 22 2020, 19:09
  בסוף בסוף אזרחי העולם יבינו אולי

  לאן מובילים אותנו המנהיגים הבעייתיים שהם בחרו. אבל המחיר שנשלם על כל זה יהיה קשה מאוד.

  השב לתגובה
 2. יהושע קלע
  יהושע קלע מרץ 22 2020, 20:28
  הלב בוכה

  ולא נרגע

  השב לתגובה
 3. חדווה סולומון
  חדווה סולומון מרץ 23 2020, 20:49
  או שכן או שלא

  יש אופציה שמלחמת הקיום דוקא תגרום להסתגרום וכוחנות אלימה ברמה הבינלאומית

  השב לתגובה
 4. אהרון מרקוס
  אהרון מרקוס מרץ 24 2020, 20:48
  אני גם חושב שהאנשים יחפשו דרך אחרת

  מנהיגים מסוג אחר. פחות שחצני ופחות בטוח שהם כל יכולים.

  השב לתגובה
  • עוזי ברעם
   עוזי ברעם מרץ 25 2020, 10:01
   חמלה מול רווח

   אהרון שלום הקפיטליזם החזירי קבל מכה אנושה כל הטראמפיזם בעולם שחשב שמדינות לא צריכות לנהל דבר רק המערכת הקפיטליסטית ילמדו לקח.
   יתכן שתחזור אחווה בין מדינות לא "אמריקה תחילה". העניין שכפי שלא צפינו את הקורונה קשה לצפות העתיד אני מעריך שמדדי החמלה יעלו מול ממדי הרווח כל "דא
   לים גבר" לא גבר

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני מרץ 26 2020, 13:48
    עוזי היקר

    נכון. הקפיטליזם החזירי, בין היתר הגלובליזם, קיבל מכה אנושה.
    צודקת מאד חדווה סלומון. העולם הסתגר. גם בין הארצות וגם בתוכן. וזה אומר שהטרמפיזם – אמריקה פירסט למשל – רק התחזק וכל מדינה דואגת בעיקר לעצמה.

    השב לתגובה
 5. שמחה סיגן
  שמחה סיגן מרץ 25 2020, 12:38
  לא לעולם חוסן

  הדעה של עוזי ברעם מעוררת מחשבות שעיקרן "לא לעולם חוסן". אכן, האנושות בדורות האחרונים מתייחסת לעתים לפיתוחים חדשים כמובן מאליו, ושוכחת כי העולם הוא עדיין אניגמה לא פתורה. והנה מגיעה מגיפת הקורונה והפחד לבלתי נודע תופס אותנו לא מוכנים. נקווה שיימצא לה חיסון ומזור

  השב לתגובה
 6. יאיר בר-קול
  יאיר בר-קול מרץ 25 2020, 12:52
  מה יהיה? הכל פתוח!

  מאמר מעניין ומעורר הרהורים לגבי העתיד הצפוי אחרי הקורונה. הכל פתוח!

  השב לתגובה
 7. אביבה דורון
  אביבה דורון מרץ 25 2020, 19:49
  עוזי ברעם פותח חלונות למחשבה

  עוזי ברעם פותח חלון רחב לראייה מעבר להתמודדות עם הקורונה:הוא משקיף אל האפשרויות שיפתחו כתוצאה מן המאבק העולמי בוירוס.ומצייר עולם שלמד מן המשבר.וזו תרומה חשובה למחשבה

  השב לתגובה
 8. לאה ארדחטי
  לאה ארדחטי מרץ 26 2020, 20:41
  אתה צודק במאה אחוזים

  ללא שיתוף פעולה בינלאומי כל אחד יצטרך לשבת סגור בביתו כל החיים וגם זה לא יספיק

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור