JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

חשיבה מחוץ לקופסה או הזיה?

האם דיקטטורה נאורה לזמן מוגבל היא תשובה לקורונה?

חשיבה מחוץ לקופסה או הזיה? פרופסור גדעון ביגר
אפריל 07
19:30 2020

במאמר זה אבקש להעלות בפניכם הצעה, מבוססת היסטורית, כיצד להילחם במשברים דוגמת זה הבריאותי והפוליטי שפוקד אותנו – מינוי דיקטטור.

תפקיד הדיקטטור מקורו ברומא הרפובליקנית, לפני השתלטות המערכת הקיסרית על המדינה. בעת משבר צבאי או פוליטי בחר הסנאט באדם מחוץ למערכת הפוליטית, אך מוכשר וידוע, שימשול ברומא למשך חצי שנה, כשכל הסמכויות בידיו. זו הייתה משרה מוכרת ובעלת תוקף חוקי במשך מאות שנים.

המקרה הידוע ביותר של מינוי דיקטטור היה בזמן המאבק בחניבעל כאשר מונה פאביוס מקסימוס, המצביא ובעל תפקידים שונים ברפובליקה הרומית, לדיקטטור, ואכן במשך חצי שנה הוא הצליח להתיש את חניבעל בטקטיקות של התחמקות ממערכה צבאית גדולה, בפשיטות וחסימת דרכי אספקה. פאביוס מקסימוס פרש מתפקידו עם סיום תקופת כהונתו, אך נשאר פעיל בחיים הציבוריים ברומא.

תפקידי הדיקטטור ניתנו גם לאחרים, שאכן פרשו מכהונתם בזמן, עד לימיו של הדיקטטור סולה שהשתלט על רומא בכוח צבאי ומינה עצמו לדיקטטור ללא הגבלת זמן. כך הוא ביטל הלכה למעשה את מהות התפקיד. מכאן ואילך נתגלגלה רומא לשינויי מבנה השלטון עד שהפכה לאימפריה בראשות קיסר – אימפרטור.

מאז ואילך התואר דיקטטור מתייחס למי שתופס את השלטון ומחזיק במלוא הסמכויות ללא מגבלה של זמן. רק במאה ה-20 חזרה למעשה השיטה לבחירת אדם לתפקיד בעת משבר ולא באמצעות בחירות או תפיסת שלטון בכוח. עם הדיקטטורים הללו נמנו היטלר בגרמניה (בבחירות), מוסוליני באיטליה (מונה על ידי הנשיא כראש ממשלה), סטאלין בברית המועצות (במינוי מפלגתי של השליטים בפועל), מוסטפה כאמל אטאטורק בטורקיה (נבחר לנשיא), ומטקסס ביוון (מונה לראש ממשלה על ידי המלך). רק פרנקו תפס את השלטון בהפיכה צבאית ושלט כדיקטטור בספרד במשך כ-40 שנים עד למותו. מינוי ייחודי נעשה בפורטוגל כאשר בעת משבר כלכלי מונה פרופסור לכלכלה בשם אנטוניו סלזר לראש ממשלה, תפקיד שאותו הפך לדיקטטורה מעשית וכך שלט במדינה, אף שהיה בפורטוגל נשיא נבחר ופרלמנט פעיל. סלזר נשאר בתפקידו עד שלקה בשבץ מוחי לאחר 36 שנות שלטון.

נראה אם כן שדיקטטורים מודרניים, אם נתמנו לתפקיד וברור אם עלו לשלטון בהפיכה צבאית, לא נטו לוותר על שלטונם. מעטים השליטים האבסולוטיים שוויתרו בתקופה מסוימת על שלטונם מרצון אישי. הידוע מכולם הוא הקיסר קרל החמישי (1500–1558) ששלט בקיסרות הרומית הקדושה, שהייתה אולי המדינה הגדולה בעולם בשעתה (כללה את ספרד וכל מושבותיה, למעשה כל אמריקה המרכזית והדרומית להוציא את ברזיל, שטחים באסיה ובאפריקה, פלנדריה (כיום הולנד ובלגיה), סיציליה ודרום איטליה, גרמניה ואוסטריה). קרל החמישי פרש מהשלטון בהגיעו לגיל 56 כשהעביר את השלטון לבנו ולאחיו.

האם רעיון החזרה לדיקטטורה במתכונה הרומית הקלאסית היא חשיבה "OUT OF THE BOX"  או שהיא חשיבה הזויה? מה דעתכם? האם לא ראוי, במשבר כמו זה הנוכחי שבו אנו נמצאים, לפנות לאנשים הידועים ביושרם, במנהיגותם ובחוסר התייחסותם הפוליטית ולמנותם לתפקיד (בלי לקרוא לממונה בשם דיקטטור) המנהל הכללי הזמני של המדינה? האם זהו רעיון אפשרי?

על המחבר / המחברת

Avatar

גדעון ביגר

פרופסור. לשעבר ראש החוג לגיאוגרפיה באוניברסיטת ת"א. חבר קבוצת הגבולות בשיחות השלום עם סוריה. לשעבר יו"ר העמותה הישראלית להיסטוריה צבאית.

15 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני אפריל 07 2020, 20:53
  דיקטטור

  רעיון מצוין. אבל לא מקורי. כבר יש לנו דיקטטור. קוראים לו ביבי. כבר יותר משנה הוא מכהן בעזרת "טריקים ושטיקים" מבלי שנבחר. במשבר הקורונה הוא מתפקד טוב מאד. זאת ההוכחה שרעיון הדיקטטורה של פרופ' ביגר הינו בעל תוקף.

  השב לתגובה
 2. ט.
  ט. אפריל 07 2020, 23:29
  אני נגד דיקטטורה

  אבל אחרי שלמדתי איך סינגפור הפכה למה שהיא היום הבנתי שיש גם פלוסים.
  ובכל זאת אני נגד.

  השב לתגובה
 3. אשר עובדיה
  אשר עובדיה אפריל 08 2020, 11:20
  נושא מעניין ואקטואלי

  שרוב החכמים מתחמקים מלהתמודד איתו

  השב לתגובה
 4. גדעון ביגר
  גדעון ביגר אפריל 08 2020, 11:46
  דיקטטור רומי רפובליקני אמיתי

  נתניהו איננו דיקטטור. איננו שונה מכול ראש ממשלה אחר, חוץ מהבריטי המסכן. יש לו פחות סמכויות והוא תלוי בהחלטת ממשלה. כך גם בסינגפור ואפילו בסין. רק בקוריאה יש שליט דיקטטור. כוונתי לתת רשמית את מלוא הסמכויות לאדם בודד לפרק זמן מוגבל כשברור שהוא חזיר את המנדט לאחר סיום פרק הזמן שנקבע מראש ולא עד סיום המשימה. זה סמכות ברמה של נשיא ארה"ב ללא צורך בקונגרס ובבית נבחרים.

  השב לתגובה
 5. גדעון ביגר
  גדעון ביגר אפריל 08 2020, 16:51
  בינה לחכמים

  לאשר עובדיה. אמנם נאמר "איזהוא חכם – הרואה את הנולד" אך קטונתי מלהחשב לחכם ולכן מרשה לעצמי להעלות רעיונות. חג שמח, בריא ורגוע

  השב לתגובה
 6. יצחק קאופמן
  יצחק קאופמן אפריל 08 2020, 18:35
  קשה להאמין שיפנה את מקומו

  אתה עצמך כותב שדיקטטורים מודרניים לא נוטים לוותר על שלטונם מרצונם. לפיכך, קשה להאמין שהדיקטטור החביב יפנה את מקומו בסיום המשבר.

  השב לתגובה
 7. גדעון ביגר
  גדעון ביגר אפריל 08 2020, 23:53
  האיש הנכון במקום הנכון

  אם ייבחר האדם הנכון (סתם לדוגמא – איזנקוט) נראה לי שהעניין יכול להצליח. אדם שאיננו פוליטי, שהוכיח ידע בארגון וענוותנות, מקובל על רוב הציבור. אין אצלנו מסורת כזו אך אינני רואה דרך אחרת להתגבר על אי הסדר, פעילות של בעלי עניין שונים שכול אחד מושך לתחומו, שנאות פוליטיות, חוסר כישורים ועוד המאפיינים את הנעשה כיום אצלנו.

  השב לתגובה
 8. אורי בנימיני
  אורי בנימיני אפריל 09 2020, 22:33
  גם וגם

  הזיה מחוץ לקופסא..

  השב לתגובה
  • גדעון ביגר
   גדעון ביגר אפריל 11 2020, 15:10
   הוזים וחוזים

   יש הוזה ויש חוזה. רוב ההוזים נשארים כאלה, אך יש הוזים שהופכים לחוזים. ממוחמד ועד הרצל, ממרקס ועד גנדי ועוד רבים וטובים. לא שאני אחד מהם שהרי אינני ראוי אפילו להיות עפר לרגליהם, אני הצעיר באלפי מנשה, אך גם חלק נהזהותי עלו למעלה כמו הרעיון להעביר את ואדי ערה והמשולש לרשות טלמדינה הפלסטינית העתידה וכמו הרעיון להשאיר מובלעות ישראליות בתחומי המדינה הפלסטינית, כמוצא בתכנית טקאמפ. זה גם זה יצאו ממני עד שנתגלגלו להיכן שהגיעו. אכן יש שהוזים נהפכים לחוזים.

   השב לתגובה
 9. חבל על הדיבור
  חבל על הדיבור אפריל 11 2020, 22:43
  מנוגד לכל ערך ראוי

  לא ולא!

  השב לתגובה
  • גדעון ביגר
   גדעון ביגר אפריל 12 2020, 14:22
   מה לא ראוי?

   איזה ערך ראוי. בשעת סכנה אמיתית אפשר להשעות זמנית את הערכים הדמוקרטיים, אם אכן זה יביא לתוצאה הרצוייה ואכן מי שימונה עחזיר המנדט לאחר חצי שנה. האם מה שקורה היום בארץ הוא טוב יותר ?

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור