JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

עשר מכות מצרים ועוד אחת

הרהורים על עבדות וחירות, פרויד ומגפות

עשר מכות מצרים ועוד אחת אבי גולדברג
מאי 01
19:30 2020

את הפסח הזה חגגנו בעיצומה של מגפת הקורונה. אין דבר סמלי יותר מאשר להתחפר בבתים בעת ליל הסדר. כפי שציווה משה לבני ישראל ,להתחבא בביתם מפני מלאך המוות, הנושא בכנפיו מגפה, כך הצטווינו גם אנחנו לעשות את סדר הפסח איש איש בביתו ולא בבתי מלון, לא בארץ ולא בחו"ל. זוהי הפרשנות ההגיונית למה שהתרחש במצרים שבה השתוללה מגפה נוראית ,וירוס קטלני שהסימפטומים שלו היו מגוונים ונראו היטב על גוף הנדבקים. לאחר מכן ניתן לתסמיני המגפה השם הקולקטיבי "מכות מצרים".

משה, כמו יוסף בדורו, ושלא כליצמן בדורנו, הבין מייד את המתרחש. הוא פנה לפרעה וביקש ממנו רשות לחלץ את עמו ממצרים כדי שלא יינגפו במגפה. כשסירב פרעה לדרישה, הורה משה לעמו להיכנס לסגר עד יעבור זעם ולהישאר בבידוד, הוא המתין להזדמנות הראשונה, ואז הודיע לעם להצטייד בסנדוויצ'ים, צידה לדרך. עוד הם עסוקים באריזת המזון, זירז אותם משה לברוח מהטריטוריה מוכת המגפה בחשכת הליל, "וְיִשָּׂא הּעּם אֶת בְצֵקוֹ טֶרֶם יֶחְמַץ", ולחצות את הים בעת השפל אל המדבר שבו ניצלו חייהם.

נדלג שנים רבות קדימה בזמן, ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה, לאחר עליית הנאצים לשלטון בגרמניה ועם כניסתם לאוסטריה ,הצליח זיגמונד פרויד, הפסיכואנליטיקן היהודי, למלט את עצמו מווינה בעור שיניו. אלו היו שנות חייו האחרונות ושמעו כבר יצא בעולם כגאון יהודי ,אבי תורת הפסיכואנליזה. הייתה זו תקופה היסטורית נוראה, העם היהודי ניצב בפני אחת משעותיו הקשות, כמו שהיה ערב מנוסתו ממצרים ,אלפי שנים קודם לכן.

פרויד לא היה משה וכל שיכול היה להציע היה ספרו הסנסציוני "משה האיש והדת המונותיאיסטית". פרויד לא קיבל את הסיפור התנ"כי, ו"הסנסציה" בספרו הייתה טמונה בהסבר ההיסטורי-פסיכולוגי שהציע פרשנות חדשה ליצירת הדת המונותאיסטית, היהדות. משה, על פי פרויד, היה נסיך מצרי מורד במלכות והעם היהודי היה עוד אחד משבטי "הערב רב" שאכלסו את הממלכה המצרית. משה הנסיך המצרי אימץ את האידאה המונותאיסטית מתוך ארסנל האמונות המצריות והנחיל אותה לשבט שישב במצרים. לאחר מכן חילץ את השבט מגלותו. בסופו של דבר בני השבט (בני ישראל) גמלו לו רעה תחת טובה ורצחו אותו בערוב ימיו באקט אדיפלי, שבו נרצח האב על ידי בניו. זהו נרטיב מבית מדרשו של פרויד שכבר הופיע בספרו "טוטם וטאבו".

בספר זה מפיל פרויד את אשמת רצח האב המייסד על שבט קדמון והפעם על בני ישראל. היה זה ספרו האחרון של פרויד והוא נדחה מכול וכול. לא היה מי שיתמוך ברעיונות ובהנחות העבודה שפרויד הביא לתמיכה במסקנתו, כי מקור היהדות הוא רעיון שנמסר על ידי נסיך מצרי. לא היה כל בסיס להשערה כי השבט העברי שאותו הנהיג ,גמל לו רעה תחת טובה ברציחתו, כמו העקרב על גבו של הצפרדע. התעוררה רק השאלה מה מצא האיש הדגול לכתוב את הספר באחרית ימיו ולפרסמו ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה? לפסיכואנליטיקאים הפתרונים.

ובחזרה לימינו אנו, מחירות לעבדות: לאחר שבועות של סגר אנושי, כלי התקשורת כבר שופעים תמונות וכתבות על אודות בעלי חיים שיצאו ממסתורם לחירות, אל מרחבי "ארץ המנגלים" השוממה, שלפתע נשמע בה קול התור והדוכיפת מעופפת בה במקום שקיות ניילון ברוח. גם בביתי החלו בעלי כנף הידועים בשם המדעי, ,Columba ובעברית יומיומית "היונה המחרבנת המצויה", לקנן תחת כל קמרון ,משקוף ורעף. זה חופש זה? זו חירות זו? כפי ששאל ספרטקוס. הן מלשלשות צואתן בכל רחבי החצר ומזהמות את סביבות הבית, ועכשיו אני, שהייתי אזרח בסגר אך חופשי מכל מטלה, נתון בְּעַבְדוּת קרצוף … של יונים.

על המחבר / המחברת

Avatar

אבי גולדברג

מחבר הספרים: "מסדר קוזימה","חוף בלי ים" ,"רצח בטור דה פראנס", "אל תקרא לי סוחוי", "המדריך הקליל לחכמת הנדל"ן", ועוד.

4 תגובות

 1. ג.
  ג. מאי 02 2020, 19:57
  מידע מעניין על פרוייד

  שמעולם לא שמעתי עליו

  השב לתגובה
 2. דיכי
  דיכי מאי 03 2020, 12:06
  מסביב הכל מדכא

  מכל הבחינות
  זה הזמן להומור?

  השב לתגובה
 3. לאה
  לאה מאי 04 2020, 23:08
  רק אתה מסוגל לחבר

  3 דברים כל כך לא קשורים

  השב לתגובה
 4. אבי
  אבי מאי 05 2020, 11:18
  יפה דרשת

  לאה שלום
  איננו מכירים וכשאת נותנת לי מחמאה שרק אני מכולם מסוגל להביא נושאים שלכאורה נראים חסרי קשר לאחידות מסוימת,אני רוצה להודות לך
  על שטרחת קראת והערת.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור