JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מערכות השלטון לא מתפקדות כהלכה

על נשיא המדינה להוביל את המאבק בקורונה

מערכות השלטון לא מתפקדות כהלכה אלוף בדימוס שלמה גזית
אפריל 22
09:30 2020

מגפת הקורונה ממשיכה ומתפשטת בעולם כולו, וגם על ישראל היא כמובן לא פסחה. הקורונה היא מחלה מדבקת והיקף הנפגעים ממנה, כל עוד לא נמצא חיסון אפקטיבי, הוא בעצם בלתי מוגבל. נגיף הקורונה לא מבדיל בין אדם לאדם, בין צעיר למבוגר, בין דת לדת ועלול לפגוע בכולנו.

במערכה הזו אנו ניצבים עם הנהגה לאומית אובדת עצות, כזו שמתלבטת האם להמשיך ולחיות בסימן "עסקים כרגיל", למעט הגבלות אחדות, לדוגמה השבתת מערכת החינוך, או ליזום צעדים חריפים כמו ריסון הפעילות המשקית, צמצום התחבורה הציבורית או הטלת סגר עד יעבור זעם, כדי להתמודד עם המגפה ולמנוע הידבקות של עוד ועוד אזרחים.

לנוכח העלייה במספר הנדבקים בארץ ובעולם כולו, איננו יכולים לדעת כמה זמן יימשך מצב מיוחד זה – שבועות, חודשים ואולי אף שנים? ישראל נדרשת לטפל  בקורונה כבעיה טקטית ובה בעת כבעיה אסטרטגית. מחד גיסא נדרשת החברה לנקוט צעדים אשר יצמצמו ככל האפשר את שיעור הנדבקים והמפיצים את המחלה, ומאידך גיסא עלינו להמשיך ולנהל את חיי החברה, את מערכת החינוך, את המערכת הצבאית ואת כל הפעילות השוטפת של המשק.

לצערנו, מגפת הקורונה תפסה את ישראל במועד מאוד לא נוח. באין ממשלה ובהיעדר הידברות בין הקבוצות הפוליטיות השונות, מערכות השלטון אינן מתפקדות כנדרש. במציאות זו מדינית ישראל לא יכול לתפקד ללא ראש ממשלה בעל סמכות פורמאלית ומעשית. זו העת לקבוע כי ישראל נקלעה למצב מלחמה, ועל כן המטרה המשותפת של כלל החברה הישראלית היא ההתמודדות עם הקורונה.

משפטו של ראש הממשלה אומנם נדחה, אך עליו לעסוק עכשיו גם במשבר הפוליטי שאליו נקלענו, ולכן לדעתי הוא איננו יכול לעמוד בראש חזית המאבק בקורונה. זו אולי שעתו של נשיא המדינה, ליטול את הפיקוד ולרכז המאבק הרפואי והחברתי, בטרם נשלם כולנו, כחברה, מחיר יקר לאין ערוך.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

5 תגובות

 1. אלמוני
  אלמוני אפריל 22 2020, 23:16
  הלוואי שלא היו מתפקדים

  הם דווקא עושים הרבה
  שטויות

  השב לתגובה
 2. חושב כמוך
  חושב כמוך אפריל 23 2020, 15:40
  תשאל את רוב העם

  הם טוע ים שהכל מאה אחוז
  זאת הבעיה

  השב לתגובה
 3. דוד
  דוד אפריל 25 2020, 22:52
  בלשון המעטה

  די, נמאס

  השב לתגובה
 4. גאולה
  גאולה אפריל 26 2020, 12:02
  נשיא המדינה הוא איש ימין באידיאולוגיה

  אבל הוא ממלכתי ולאומי וישראלי הכי הכי.

  השב לתגובה
 5. יהושפט גבעון
  יהושפט גבעון מאי 26 2020, 11:12
  המלצה ממלכתית מוזרה

  מדוע נעצרת בנשיא והזמנת תגובות של "טולקבקים" מצויים ברשתות "החברתיות"?
  נניח שהיו פועלים כעצתך, ונניח שהאחראי העליון הזה היה טועה במשהו, מה זה היה גורם לתדמית הממלכתית של הנשיא? אפשר היה לבקר אותו? פעילות המבוססת גם על ידע מדעי, חייבת להתבצע במסגרת בעלת אמצעי ביצוע והפתוחה לביקורת. לנשיא של מדינה דמוקרטית אין את העול הזה.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור