JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

כמיהה לנחמה רוחנית

הרהורים ומחשבות בעיצומה של מגפת קורונה

כמיהה לנחמה רוחנית אבי גולדברג
מאי 23
19:30 2020

בימים אלה, כשאלפי קשישים מתים ברחבי העולם ללא שיזכו לנחמה אחרונה של קרוביהם כשהם על ערש הדווי, כמֵהּ גם האיש חסר האמונה לנחמה רוחנית מסוג כלשהו.

השנה פסח ופסחא חלו באותה עת, וההזדמנות של סמכות דתית כלשהי להעפיל מהבינוניות של טקסי ביעור החמץ ומהסתמיות החילונית של ריטואל הסדר ולומר את דברה, נגוזה. ככל שחולפים הימים ומוראותיהם, רק קול שידפון של סטטיסטיקות מוות מפי פקידי רשות אפורים, ללא מילה מההנהגה הרוחנית או החילונית, נשמע.

גם אחינו הנוצרים שקועים עד צווארם במציאת מסתור מהמגפה, ללא מנחם רוחני וללא מדריך שינווטם בעת רעה זו.

חודש אפריל, שיאה של המגפה, הוא חודש האביב. חודש האביב פותח את הפואמה המודרנית של ט"ס אליוט "ארץ הישימון" בבשורת המוות (התרגום שלי):

קבורת המתים

"אפריל האכזר בחודשים

הלילך מגיח מהאדמה המתה, מערב

זיכרון ותשוקה, גשם אביבי מסיט שורשים עמומים

החורף שמר על חומנו, כיסה

את הארץ בשלג נשכח, מזין

את תחילתם של חיים בפקעות יבשות."

אליוט כתב את הפואמה תחת הרושם שהותיר בו הטבח האכזר של מלחמת העולם הראשונה ואובדן חייהם של מיליוני אנשים. אף שהיה איש נוצרי מאמין, לא נמצאו ניחומים בפואמה ורק ייאוש וניהיליזם עולה ממנה נוכח החיים המודרניים.

אם כן, מאין תבוא הישועה? שמא מיֵשׁוּעַ המושיע?

שלום אַש, הסופר-סלבריטאי, שמכר יותר ספרים מכל סופר יהודי אחר בין שתי מלחמות עולם, בחר דווקא ערב מלחמת העולם השנייה, רגע לפני השואה, לפנות לישוע, כלומר, אזלו לו היהודים כגיבורים לספריו והוא כתב רומן על אודות ישו, ושמו "האיש מנצרת". ספרו הכה בתדהמה את העולם היהודי. לסופר האידי, שהתגורר שנים רבות בארה"ב וספריו תורגמו לשפות זרות והודפסו במאות אלפים, לא הייתה תשובה מניחה את הדעת מדוע ניסה לפתע למצוא חן בעיני קהל הקוראים הנוצרי, מלבד "רייטינג". הוא המשיך וכתב ספר נוסף, "השליח", על אודות פאולוס וספר נוסף על אודות ה"אם הקדושה" מריה במהלך תקופת האימים ושואת העם היהודי.

אין כמובן כל איסור לכתוב על אודות גיבורי הדת הנוצרית בתקופת השואה, ולא היה איסור לנגן וגנר בפני קהל הסולד ממנו, לאחר השואה, אך יש התחשבות, יש תזמון וטעם טוב או רע. אַש לא הוחרם במובן הרבני של המונח, כמו שפינוזה או אוריאל ד'אקוסטה, אך נודה מחוגים יהודיים וארץ ישראליים רבים, ואפילו שעשה את שנותיו האחרונות בארץ, ירדה קרנו והוא נשכח.

בשבוע של פסח / פסחא מעלים בני ישראל את זכר דרכו הארוכה של משה ועמו ממצרים במדבר לארץ כנען, והנוצרים זוכרים את דרכו הקצרה של משיחם ישוע כשהצלב על שכמו ברחובות ירושלים.

גם דרכו של הסופר א"א קבק שהתגורר בירושלים בשנות השלושים והארבעים של המאה שעברה, חלפה מדי יום במשעול קבוע בבית הכרם. בערוב ימיו נפל למשכב, הוא לקה במחלה קשה, שבמהלכה נדר כי אם יחלים ויקום ממיטת חוליו, בעזרת השם, יחזור בתשובה ויכתוב ספר על אודות האמונה שבזכותה ניצלו חייו. וכך היה. קבק החלים וחזר בתשובה מלאה. ואז בהשראת המחלה וההחלמה כתב את ספרו הידוע "במשעול הצר" שגיבורו הוא לא אחר מאשר הצעיר היהודי, תם הדרך, חדור האמונה בחסדי האל, ישוע. הסופר הידוע לא מצא מכל הצדיקים שקמו לישראל, מתמימי הדרך ונקיי הכפיים, דמות מתאימה יותר לגלם בספר את ישועתו הרוחנית, מאשר את ישוע כאיש האחד והיחיד היכול לבטא את התרוממות הרוח וחזרתו לחיק האמונה. ספרו של קבק לא הוחרם אך לא התקבל בעין יפה, הוצנע וכמעט ונעלם.

בספר ילדים איטלקי מאויר ישן נושן על אודות גוף האדם, שרכשתי פעם בפרוטות, ניתנו כבר כל ההנחיות הפשוטות, הצורך בנטילת ידיים ושמירה על היגיינה אישית וציבורית, כצעדי התגוננות ממיקרובים. כלומר האיטלקים כבר לא סומכים זה שנים רבות רק על הסמכות הדתית שגרה אצלם בשכונה ברומא, מופיעה בחלון כמו שעון קוקייה אחת לשבוע ומברכת אותם, שתחלץ אותם מצרה. הם הכינו את הציבור לפלישת הנגיפים עוד בילדותו.

אז מה השתבש אצל האיטלקים? האם הזדקנו מאז הודפס הספר ושכחו את לקחיו? האם הפסטה בבית האבות רכה מדי? נמאסו עליהם החיים בבתי זקנים בלי צ'יצ'ולינה ובלי הקרקס של ברלוסקוני? האלפא רומיאו כבר לא מה שהייתה פעם בעליות? אלו סיבות למות?

ובברכת הסרת קללת הקורונה נתברך.

על המחבר / המחברת

Avatar

אבי גולדברג

מחבר הספרים: "מסדר קוזימה","חוף בלי ים" ,"רצח בטור דה פראנס", "אל תקרא לי סוחוי", "המדריך הקליל לחכמת הנדל"ן", ועוד.

5 תגובות

 1. אליאב
  אליאב מאי 24 2020, 00:02
  שהסירה של הנושאים היא שהופכת את

  כתיבתך מעניינתאקטואליה, והיסטוריה, ידיעות ומה לא

  השב לתגובה
 2. אבי
  אבי מאי 26 2020, 04:58
  תודה

  תודה אליאב

  השב לתגובה
 3. ח.
  ח. מאי 26 2020, 22:59
  התקשרתי להבין עמדתך המדןיקת

  הדיעה שלי כלפי האמונה הדתית היא שלילית ביותר

  השב לתגובה
 4. שואל
  שואל מאי 28 2020, 13:26
  הסיומת ה"איטלקית"

  למה היא מתחברת?

  השב לתגובה
 5. אבי
  אבי מאי 30 2020, 06:01
  הטקסט האפוי

  ח.שלום וחג גביהות שמח
  לשואל שלום גם כן.
  המחשבות הקשורות לנגיף
  שאותנו מקיף
  פתיחות הקורא לכתוב
  לא לקבל כול טקסט אפוי
  זה מתכון לכתיבה שתמיד רצוי

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור