JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

לא נוח בכלל

איך לצאת מאזור הנוחות

לא נוח בכלל ליאור כהן
מאי 30
19:30 2020

למה קשה לנו כל כך לשנות הרגלים? מה עלינו לעשות כדי לקדם דברים שאנחנו יודעים שישפרו את חיינו באופן ניכר? בפרופיל הפייסבוק שלי תמצאו את המשפט:

.Growth happens outside your comfort zone, magic happens when you go there with others

לא לחינם זהו משפט שמלווה אותי בחיים. יציאה מאזור הנוחות מסייעת לנו לצמוח, ללמוד, להתפתח ולהרחיב את היכולות והמיומנויות שלנו הרבה מעבר למה שחשבנו שאפשרי. ובכל זאת, זה מפחיד.

אני זוכרת את הפעם הראשונה שנאלצתי, כסטודנטית לתואר ראשון במכללה למינהל, לעמוד מול כיתה שלמה ולהציג פרזנטציה. ועוד באנגלית, שהיא לא שפת האם שלי. הייתי מבועתת, רעדתי כולי ובקושי יכולתי לדבר. למרות הקושי והאתגר, הייתה זו נקודת מפנה עבורי בכל מה שקשור להופעה מול קהל. ידעתי שאת התחושה הזאת שהרגשתי, אני לא רוצה להרגיש שוב. ידעתי שכדי להתמודד עם הפחד עליי להציב לעצמי אתגרים שמאלצים אותי לשוב לעמוד מול קהל. הרבה שנים לאחר מכן, אני יכולה להגיד שהתגברתי על הפחד מעמידה מול קהל, אך זה דרש ממני כוחות רבים, ויכולתי לחסוך חלק מהם בניהול נכון של התהליך.

היום יותר מתמיד, כשאנחנו נמצאים בשגרת קורונה, אני רוצה לשתף אתכם בשנקל שלי לשגרה אחרת, ולנצל את ההזדמנויות שנוצרו לנו ואת התובנות של התקופה האחרונה. הנה 3 טיפים שיסייעו לנו לייצר לעצמנו מציאות נוחה יותר.

טיפ 1: להכיר בכך שאנחנו מפחדים משינויים

כשהבנתי שאיאלץ לעמוד מול כיתה שלמה ולהרצות, ניסיתי להימנע, שכנעתי את עצמי שעדיף להמציא תירוץ כלשהו ולהתחמק מהחובה הזאת. רגע לפני שפניתי למרצה, הבנתי שאני לא מתמודדת, וזאת דווקא הזדמנות בשבילי להתגבר על הפחד. ברגע שאנחנו מכירים בפחד אנחנו יכולים להתמודד איתו ולייצר לעצמנו מצבים כדי להתמודד, וכך לאט לאט מאפשרים לפחד להשתחרר.

פחד גדול נוסף שמוכר לרבים הוא פחד מנטוורקינג. אני נפגשת עם הרבה סטודנטים צעירים במכללה ואני שומעת אמירות כמו "הכי חשוב להיות מקצועית במה שאני עושה, כך מעסיקים ידעו שכדאי להם לקחת אותי לעבודה" או "נטוורקינג מתאים לאנשים שעסוקים רק בעצמם ואני מעדיף להיות אני – אותנטי".

הצהרות כאלו אולי נכונות, אבל הן כנראה גם מסייעות לייצר חסמים לפעול אחרת שמונעים מאיתנו להתמודד עם הפחד האמיתי שלנו – לעמוד מול קהל או לפנות לאנשים שאנחנו לא מכירים ולפתח איתם שיחה. אז תשאלו את עצמכם, האם הדבר הזה שאתם נמנעים ממנו הוא משהו שאתם מסוגלים לעשות? האם הוא יכול לעזור לקריירה שלכם? לשפר את החיים שלכם? ובכל זאת אתם נמנעים מלעשות אותו?

אם התשובות לשאלות אלו הן כן, כנראה אתם חוששים להתמודד עם הסיטואציה. וזה בסדר. בעצם זה אפילו נפלא, כי לאחר שהודיתם בכך תוכלו לעבור לשלב הבא, רגע לפני היציאה מהמשבר. אה, סליחה, מאזור הנוחות. זהו למעשה הכוח שלכם להשתמש ברציונליזציה לא נגד עצמכם, אלא בעדכם. במקום לשכנע את עצמכם למה לא, שכנעו את עצמכם למה כן. למה כן, כדאי להתאמן על פיץ' מול המראה, למה כן, כדאי להירשם למיטאפים וכנסים, להתעמת עם הפחד ולהכיר אנשים חדשים.

טיפ 2: קבעו תכנית שמתאימה לסיטואציה

כדי לשנות משהו בחיינו עלינו להתנהג באופן שונה מהעבר, כך אמר אלברט איינשטיין. כדי לשנות התנהלות או הרגל אנחנו צריכים תכנית פעולה. ללא אסטרטגיית יציאה סביר להניח שלא תהיה יציאה, או שהיא תהיה מלווה בהרבה מכשולים שיעכבו אותה. חווינו את זה לאחרונה.

לכל אחד יש צרכים, זמנים, אילוצים שרלוונטיים לחייו. ברגע שהבנתם מה הכי מאתגר עבורכם בסיטואציה מסוימת, עליכם למצוא את הדרכים להתגבר על כך. אם הקושי הגדול שלנו ביצירת חיבורים הוא זמן, כלומר אין לנו זמן להשקיע ולעבוד על יכולות הנטוורקינג שלנו, עלינו להגדיר לעצמנו משימות ולהכניס אותן ללו"ז. למשל אחת לחודש להגיע למיטאפ, ובמיטאפ להציב לנו מטרה – להכיר לפחות שני אנשים חדשים. אפשר להכניס משימה ליומן: בכל יום שני מעשר עד עשר וחצי בבוקר עליי להקדיש זמן לשיחות טלפון לחידוש או שימור קשר עם חבר רחוק, מכר או מנהלת לשעבר ולשאול מה נשמע. נטוורקינג איכותי הוא לא רק לעתות משבר, נטוורקינג פירושו חיבורים לאורך זמן, קשרים הדדיים שלא נובעים מאינטרס.

אם אתם בתהליך מציאת עבודה, מומלץ להכין רשימה של 50 שמות של אנשים שאתם מכירים (כן כן, לא התבלבלתי, לקחת דף ועט ולרשום 50 שמות של אנשים שאתם מכירים) – חברה של דוד, שכנה של, בוס לשעבר, חברים של חברים שאתם יכולים לפנות אליהם ולספר להם שאתם מחפשים את התפקיד הבא שלכם. חשוב מאוד לפנות כשכבר ברור לכם מה בדיוק אתם מחפשים, כדי שהם באמת יוכלו לעזור. חדדו לעצמכם את התפקידים שאתם שואפים להשתלב בהם והבינו אילו חוזקות אתם מביאים לתפקיד זה. את הרשימה מחלקים לפנייה שבועית, שלוש או ארבע פגישות או שיחות טלפון, ואותן מגדירים כמשימות ביומן.

העניין הוא שבמקום להרגיש הצפה בגלל המצב, אתם יכולים לשלוט בו ולהפוך אותו לחלק מהפעילות היום-יומית שלכם דרך בניית תכנית המותאמת לכם.

טיפ 3: מצאו מנטור או מאמן אישי

לפעמים גם כשיש תכנית פעולה קשה לנו להוציא אותה לפועל, אנחנו צריכים דחיפה, השראה וגם קצת חיזוקים. מאמן או מנטור מהווה עוגן ומקום להתלבטות ושאילת שאלות. לפעמים רק עצם הידיעה שיש מישהו שאפשר להתייעץ איתו ולסמוך עליו נותן לנו כוחות רבים. מנטור יכול לעזור לכם להתגבר על הפער בין המצוי לרצוי בהתנהגות שלכם בסיטואציה, לעבור להתנהלות יעילה ולהתמיד עד להשגת המטרה. בשניים קל הרבה יותר.

לסיכום, כשמדובר ביציאה מאזור הנוחות שלכם, אל תטעו בתוצאות קסומות לתהליכים קסומים. הסתגלות דורשת זמן, מאמץ, אסטרטגיה ונחישות. אבל עם תכנית איתנה ואומץ לקדם אותה, התוצאות יכולות להיות יוצאות דופן.

על המחבר / המחברת

Avatar

ליאור כהן

מנהלת ארגון הבוגרים ויח"צ, המכללה למינהל.

3 תגובות

 1. ח.
  ח. מאי 31 2020, 17:25
  אדם שמאמין בעצמו מתגבר על כל מכשול

  מורים טובים או מנחים או מנוכרים יכולים לעזור. אבל הכל תלוי קודם כל באדם עצמו.

  השב לתגובה
 2. אליה
  אליה יוני 01 2020, 22:20
  לא מסכימה עם הדעה שהכל תלוי באדם

  רבים זקוקים לתמיכה והנחייה ואז עולמם עשוי להשתפר מאוד.

  השב לתגובה
 3. ליאור בנדל
  ליאור בנדל יוני 03 2020, 14:49
  אני חושב שאין נוסחה אחידה

  תלוי במקרה הפרטי ובנסיבות

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור