JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

לשכה 06

על יחידת המשטרה שהוקמה לקראת משפטו של אייכמן

לשכה 06 הנשיא בן צבי לוחץ את ידו של קצין המשטרה שלמה בן אלקנה בטקס ההוקרה לחוקרי לישכה 06
יוני 03
19:30 2020

בסוף חודש מאי מלאו 60 שנה להקמת היחידה המשטרתית המיוחדת – לשכה 06 – שנועדה לאסוף ראיות מקיפות למשפטו של אייכמן. על לכידתו בארגנטינה ועל משפטו בירושלים כבר נכתב רבות. לא כן לגבי לשכה 06 שפעלה במשך 9 חודשים אינטנסיביים מאוד. מפקד היחידה היה ניצב אברהם זלינגר וסגנו היה נצ"מ אפרים הופשטטר. וכך כתב ניצב זלינגר ברבעון המשטרה משנת 1962: "המשימה חרגה מכל מה שהתנסתה בו המשטרה עד כה והייתה ללא תקדים בתולדות החקירות של משטרות אחרות".

המשימה הייתה לשחזר ולהוכיח מעשים שקרו בתקופת המשטר הנאצי, כ-15 ויותר שנים קודם לכן ביבשת אירופה הגדולה והמרוחקת מאיתנו (בתקופה של טרום-מחשב, טרום-אינטרנט, טרום-סלולרי וטרום-זמינות ארכיונים זרים) במטרה להרשיע את אייכמן בפשעים נגד העם היהודי.

החוקרים נדרשו לקרוא מאות אלפי עמודים: ספרים, מחקרים, זיכרונות, מסמכים ועדויות ממשפטים קודמים (משפטי נירנברג סוכמו ב-42 כרכים!); לבחור אירועי מפתח כדי לתאר את הרקע שבו ישובצו הנאשם ומעשיו; לרשום ולתייק את חומר הראיות, לחקור את הנאשם ואת העדים – בארץ ובחו"ל; לקטלג ולכרטס את המסמכים; לתרגם (פקד דיין חיבר מילון מיוחד למתרגמים), להדפיס בכמה שפות, לצלם, לפענח, לשכפל וכו'; לרכז את הידע המצטבר לרישום מרכזי אחד, שיאפשר זמינות מידע בעת התנהלות המשפט. בסיום עבודת הלשכה היו בקטלוג 1,506 פריטים של ראיות (כל פריט כזה כלל לעיתים מאות עמודים).

בלשכה שירתו 56 אנשים, 14 מהם קצינים חוקרים ו-6 קציני ניהול. כוח האדם הזה כלל גם אזרחים, אולם לא היה בכך די. עומס עבודה כבד הוטל על החוקרים, ולכך נוספו גם לחץ זמן ומתח נפשי. רוב החוקרים ובני משפחותיהם סבלו קשות מפשעי הנאצים באירופה ואף מאייכמן עצמו. הם שובצו עתה לעבודת חקר ואיסוף מידע על פשעי אייכמן בארצות מוצאם: גרמניה-אוסטריה, הונגריה, סלובקיה, רומניה, פולין-בריה"מ, ארצות הבלקן וארצות מערב אירופה, כל אחד בשפות שבהן שלט.

חלקם גם עסק בנוסף בנושאים ספציפיים, לדוגמה: אייכמן וההשמדה בגזים, העיקורים, גירוש האוכלוסין, "הטיפול" בילדים, הקשרים עם המופתי אלחוסייני ועוד.

הצוות שהה במשך כל התקופה במחנה "אייר" (בית המעצר ג'לאמה), שם גם נכלא אייכמן תחת משמר כבד. חקירתו הייתה הנושא המרכזי והיא הוטלה על פקד לס. אייכמן מסר את גרסתו מרצונו החופשי. כל השיחות איתו הוקלטו, והתעתיק המודפס נמסר לו לעיון. אחרי שחתם עליו הפך המסמך להודעה. במשך החקירה הוצגו לו כ-300 מסמכים, והוא אישר בחתימתו שראה אותם. כל ההודעות צולמו וקובצו ב-6 כרכים (3,564 עמודים).

בסוף כל יום עבודה הוקראו התדפיסים באוזני החוקרים, והם ניתחו וסיכמו את ההודעות. נעשו מאמצים גדולים לאמת את המסמכים שיועדו להגשה לבית המשפט. כל חוקר נדרש לסכם בדו"ח את ממצאיו לגבי הארץ שבה עסק. וכך כתב ניצב זלינגר: "הסיכומים היו מיזוג של מחקר היסטורי בחקירת מעשים פליליים בתיק חקירות שמוגש לתביעה".

אבי, שלמה בן-אלקנה, היה אחד החוקרים בלשכה 06, אבקש להוסיף כמה פרטים לגביו. אבי חבש שני כובעים: בכובע האחד חקר את פשעי אייכמן באוסטריה ובגרמניה, בשל שליטתו בשפה הגרמנית. בכובעו השני חקר את שיתוף הפעולה בין אייכמן לבין המופתי הירושלמי חאג' אמין אלחוסייני, בשל שליטתו בשפה הערבית. בקשתו לחקור את אייכמן בנושא הזה נדחתה, בטענה שרק אדם אחד חוקר את אייכמן. נדמה לי שעקב כך אבד מידע חשוב נוסף ממקור ראשון.

ניצב זלינגר סיכם את עבודת הלשכה ואמר: "עמדנו במשימה הודות לרוח הצוות שהקיפה את כל אנשי הלשכה, החל בנהג, בחבלן, בכתבנית, וכלה באחרון הקצינים".

בערב יום העצמאות תשכ"א קיים הנשיא יצחק בן-צבי טקס הוקרה לקציני החקירות של לשכה 06. וכך נכתב בתעודת ההוקרה מטעמו: "קיבלתי בשמחה את ההודעה, כי במילוי חובתך במשטרת ישראל, גילית מסירות ויכולת מעש בעבורן נכללת ברשימת אנשי משטרה שצוינו לשבח בשנת הי"ג למדינת ישראל. חובה נעימה היא לי להגיש לך בזאת, בפרוס חג הבר מצווה של מדינתנו, את הערכתי לתרומתך לביטחון תושבי המדינה ושלוותם. לך בדרכך זו והיית לדוגמא במילוי חובותיך ותפקידיך להרמת קרן ישראל".

על המחבר / המחברת

Avatar

נאוה אגמון בן-אלקנה

בתו של שלמה בן אלקנה. מתעניינת בתחומי עיסוקיו ובפועלו ומנחילה את אלה לאחרים. למדה ערבית והיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת תל אביב.

29 תגובות

 1. דרור אלוני
  דרור אלוני יוני 04 2020, 08:53
  מורה דרך

  תודה רבה לך נאווה על יוזמתך להחיות לכולנו את אחת הפרשות החשובות והמענינות שליוו את כולנו במיוחד הוותיקים שביננו בהצלחה דרור אלוני.

  השב לתגובה
 2. ספי חסקין
  ספי חסקין יוני 04 2020, 09:16
  תודה

  תודה רבה נאוה על הכתבה המעניינת אודות קשרו של אביך ללשכה 06.
  תהיתי היכן רכש אביך את הערבית שהייתה שגורה בפיו?

  השב לתגובה
 3. מירית גל-עד
  מירית גל-עד יוני 04 2020, 10:22
  "והגדת לבנך" מצווה חובה מאין כמוה

  "שאפו" , כל הכבוד לך נאוה על עבודתך המקצועית והנחושה להנצחת פועלו של אביך ז"ל, איש רב הפעלים והעשייה, ועבודתו בלשכת 06, הייתה מהחשובה שבהם! פועלך מיישם במלואו את מצוות "והגדת לבנך" – בעיני אין חשובה ממנה.

  השב לתגובה
  • משה דיין
   משה דיין יוני 04 2020, 23:36
   הוקרה לנאוה בן-אלקנה אגמון

   נאוה נאוה היקרה !
   תודה והוקרה רבה על המאמר החשוב, וגם על איזכור עבודתו של אבי (פנחס דיין ז״ל) במיסגרת כלל עבודת הלישכה ״אפס שש״. בדבריך היצגת את הדברים בצורה תמציתית ורהוטה, ובאופן המכבד מאוד את העבודה החשובה שביצעו חברי הלישכה, בשירות עם ישראל לדורותיו. אני מקווה וגם מאחל לך שתמשיכי לכתוב לנו-הציבור, גם על הנושא הזה, וגם על משימות אחרות שביצע אביך ז״ל, בשירות עם ישראל, גלויות וגם עלומות. שאי ברכה❗️?

   השב לתגובה
 4. דוד שמחון
  דוד שמחון יוני 04 2020, 11:28
  שחזור הסטורי מעניין

  חשוב שהשירות הצעירים ידעו מה היה כאן בעבר

  השב לתגובה
 5. יצחק דגני
  יצחק דגני יוני 04 2020, 23:22
  יישר כוח לנאוה אגמון בן אלקנה

  אחת מהפרשיות הנעלמות הטמונות במעמקי הזיכרון ההיסטורי של תקומת ישראל בעת החדשה היא פרשת יציאתו של איש ניל"י אבשלום פיינברג, בן חדרה, לפגישה עם אנשי המודיעין הבריטי במצרים במהלך מלחמת העולם הראשונה.
  אבשלום נרצח על ידי בדואים בקדמת סיני ונקבר שם בחולות. עם כיבוש סיני אחרי מלחמת ששת הימים היה זה רס"ן שלמה בן אלקנה, קצין המשטרה שהושאל לצה"ל, שחקר את הבדואים שהובילוהו למקום קבורתו של אבשלום. במקום צמח דקל שנבט מזרעי תמרים שהיו בכיסו של אבשלום. רק עקשנותו ודבקותו במטרה של בן אלקנה הביאו לגילוי עצמותיו של אבשלום פיינברג גיבור מחתרת ניל"י.
  עצמותיו של אבשלום הוצאו מבין חולות המדבר והובאו לקבורה ממלכתית הולמת בהר הרצל בירושלים.
  חוטרים מ"דקל אבשלום" ניטעו בגן המייסדים בחדרה, בחצר בית משפחת אהרונסון בזיכרון יעקב ובשטח חוות הניסיונות החקלאיים בעתלית, במקום שהתארגנה המחתרת שלחמה בטורקים וסייעה לבריטים לכבוש את ארץ ישראל.
  גילוי קברו של אבשלום, כנגד כל הסיכויים, היה הישגו הגדול של שלמה אלקנה ותרם רבות להשלמת הסיפור ההיסטורי של מחתרת ניל"י. על כך מגיעה לשלמה אלקנה כבוד ויקר ולבתו הערכה רבה על העלאת זכרו המבורך של אביה.

  השב לתגובה
 6. גרינברג
  גרינברג יוני 05 2020, 00:26
  לישכה 06 בן אלקנה

  למדנו עוד משהו על אביך. תודה.

  השב לתגובה
 7. פסח
  פסח יוני 05 2020, 00:29
  ליישכה 05

  כתבה מעניינת מאוד. אני עוד זוכר את האירוע כולו, הייתי אז תלמיד תיכון ומאוד סיקרן אותי לדעת מה עושים ביחידה הזאת ואיך חוקרים כזה בן אדם (או מפלצת). אפילו כתבתי מאמר על חשיבות משפט אייכמן בעתון בית הספר.

  השב לתגובה
 8. אמנון
  אמנון יוני 05 2020, 00:30
  לישכה 06

  הנושא – לישכה 06 – מרתק. צפיתי בתוכנית שהועלתה בטלביזיה לפני מספר שנים.

  השב לתגובה
 9. עוזי
  עוזי יוני 05 2020, 07:54
  לישכה 06

  התגובה הכנה והמשמעותית ביותר שיש לי למאמר זה מתייחסת לצילום בו נראה שלמה בן אלקנה- אביך- לוחץ את ידו של נשיא המדינה – יצחק בן צבי. הצילום, בו תופס שלמה את מרכז התמונה, מעורר זכרונות ואף געגוע לתקופה בה פעלו בארצנו אנשים גדולים משכמם ומעלה (כפי שנאמר בראשונה על מלכנו הראשון – שאול בן קיש). לא אוסיף ולא אכביר מילים לגבי דור מקימי ארצנו, כי כל מילה נוספת רק תקטין את תחושתי זו.

  השב לתגובה
 10. י.
  י. יוני 05 2020, 10:37
  לישכה 06

  קראתי. מלמד, מרגש וכתוב מאוד יפה.

  השב לתגובה
 11. רחל ו.
  רחל ו. יוני 05 2020, 16:36
  לישכה 06

  קראתי את המאמר שלך בשקיקה. המאמר מאוד מעניין וחשוב. פורס את היריעה של משפט אייכמון ואת החלק שאבא שלך נטל בחקירות. חבל שהדבר לא ידוע לציבור ומאוד חשוב לפרסם אותו בתקשורת כדי שיהיו לו הדים יותר רחבים. כרגיל את כותבת נהדר, רהוט ומעניין. נהניתי מאוד לקרוא את המאמר. יישר כוח!

  השב לתגובה
 12. מתי ר.
  מתי ר. יוני 05 2020, 16:39
  לישכה 06

  אביך היה יחיד ומיוחד. המאמר מעניין מאוד ומשקף את דמותו המיוחדת של אביך.

  השב לתגובה
 13. יעקב ד.
  יעקב ד. יוני 05 2020, 16:41
  לישכה 06

  לא מופתע שאביך היה מעורב גם בנושא חשוב זה. בהחלט נושא מעורר עניין. יודעים היום שמשפט אייכמן שינה דפוסי חשיבה בעת ההיא אצל מרבית האוכלוסייה ילידת הארץ שנולדה מהדרך בה הלכו "כצאן שהולך לטבח". הייתי ילד בתקופה זו, אך זוכר שחשנו את זה סביבנו באוויר.

  השב לתגובה
 14. בני ברק
  בני ברק יוני 06 2020, 09:39
  הנחלת מורשת בן אלקנה לדורות הבאים

  היי נאוה,
  התפוח לא נפל רחוק מהעץ…
  שאפו גדול למה שאת עושה למען זכרו של אביך שלמה בן אלקנה ועוד יותר למען הקניית המורשת שהותיר לנו האיש הגדול הזה בפועלו- לדורות הבאים.
  ישר כוחך!!!
  בני ברק

  השב לתגובה
 15. דורון מודן
  דורון מודן יוני 06 2020, 18:04
  תודה

  תודה רבה, נאוה על המאמר המרתק והחשוב.
  לא ידעתי שהחקירות הוקלטו. אם הן השתמרו ודאי יום יבוא ויעשו בהן שימוש כזה או אחר.

  השב לתגובה
 16. מ.
  מ. יוני 07 2020, 13:42
  אהבתי את העבודה שהמאמר מחפש את היפה

  ולא את המכוער כמו רוב המאמרים בימינו.

  השב לתגובה
 17. עמי רז
  עמי רז יוני 08 2020, 00:56
  תודה ויישר כוח!!!

  נאוה יקרה, תודה רבה ששיתפת במאמר המעניין.

  השב לתגובה
 18. ורדה ס.
  ורדה ס. יוני 08 2020, 08:22
  לישכה 06

  תודה על הקישורית למאמר שכתבת על לישכה 06 במשטרה, שחקרה והכינה את החומר למשפט אייכמן ועל חלקו של אביך בצוות החוקרים. כתבה תמציתית ומעניינת. בזמנו אביך סיפר לי על חלקו בצוות הזה, אבל הוא לא סיפר לי על הימים והלילות הרבים שהוקדשו לנושא, רחוק מהמשפחה. טוב שהצגת גם את התמונה בה הנשיא לוחץ את ידו של אביך. לפני כחודש הופיעה במוסף הארץ כתבה על צוות לישכה 06. בכתבה ההיא הוזכר שמו של ראש הלישכה ושם סגנו וכמובן הוזכרו, באופן כללי, בלי שמות, יתר החוקרים. הכתבה עסקה בעיקר בעבודה המאומצת של כל החוקרים על מנת להביא את כל החומר הנדרש למשפט זה.
  אבא שלך היה איש מיוחד ופעל מתוך ראייה רחבה, לא אגואיסטית, למען המדינה ולא כדי לעשות לביתו. והיום- חסרים לנו במדינה אנשים כמוהו.

  השב לתגובה
 19. מ,ק,
  מ,ק, יוני 08 2020, 08:26
  לישכה 06

  כתבת מאמר יפה ומסכם בבהירות את תפקיד הלישכה ואת הקשר של אביך אליה. בתחילת הקורונה יצא לנו לשמוע בזום הרצאה מטעם מוזיאון המשטרה על לישכה 06.

  השב לתגובה
 20. חיים מ.
  חיים מ. יוני 08 2020, 08:54
  לישכה 06

  קראתי בעיון את המאמר אודות לישכה 06. מדובר במאמר המתאר בקצרה את פועלה המשמעותי של לישכה זו. פעולת איסוף החומר בצורה כל כך יסודית מעידה על מקצועיות אנשיה ונחישותם. החומרים שנאספו הינם חשובים, נחוצים והכרחיים משתי סיבות: האחת, במישור המיידי, כדי להרשיע את הצורר הנאצי יש"ו. השנייה, למען ההסטוריה. צריך לזכור כי באותן שנים, תחילת שנות השישים, הידיעות אודות ממדי אסון השואה החלו רק להגיע. שרידי השואה דיברו מעט מאוד, אם בכלל. המחקרים היו בתחילת דרכם כי כולם היו עדיין בטראומה שהתרחשה 15- 20 שנים לפני כן. עבודת האיסוף, העיבוד והמחקר סייעו בשני אופנים. ראשית, אספו חומרים אשר שפכו אור על מעלליהם של הנאצים יש"ו וחומרים אילו שימשו בסיס להמשך המחקרים אודות השואה. שנית, הראיונות עם שרידי השואה איפשרו להם לראשונה לדבר, לא בלי בושה, אך דיברו. זה עודד את שאר השרידים לספר את סיפורם למען הדורות הבאים. מכאן חשיבות איסוף, מיון, עיבוד ופרסום החומרים. היי ברוכה על פועלך הבלתי נלאה כדי לספר ולפרסם את פועלו של אביך שלמה בן 0 אלקנה ז"ל.

  השב לתגובה
 21. שרי
  שרי יוני 08 2020, 10:11
  לישכה 06

  תודה רבה על מאמר מעניין בנושא שפחות דיברו עליו: הכנת התחקיר למשפט. מאמר מעניין שפקח את עיני.

  השב לתגובה
 22. ר.
  ר. יוני 08 2020, 10:16
  לישכה 06

  מאמר מעניין על אנשים רציניים משכמם ומעלה, שחברו יחדיו למען מטרה משותפת, הוכחת האמת במציאות של היום. מילותיו של יצחק בן צבי לשלמה בן אלקנה מחדדות במיוחד את הערכים החשובים בהנהגה להצלחת המדינה : "גילית מסירות ויכולת מעש…"; "תרומתך לבטחון תושבי המדינה ושלוותם"; "דוגמא במילוי חובותיך ותפקידיך להרמת קרן ישראל" – אילו הם תכונות וקווים מנחים שחשוב שיהיו לכל אדם, במיוחד בתפקיד ציבורי: מסירות, יכולת, תרומה לבטחון ולשלווה, מילוי חובות ותפקידים.

  השב לתגובה
 23. שמעון
  שמעון יוני 08 2020, 13:30
  לישכה 06

  מרגש!!! אין על שלמה! תודה.

  השב לתגובה
 24. יפה
  יפה יוני 08 2020, 16:37
  לישכה 06

  קראתי את המאמר. זה המשך ההרצאה ששמענו בזום באתר מורשת המשטרה. מאז שהכרתי אותך, התעשרתי בידע על פרשיות שלא הכרתי בתולדות המדינה. תודה על השיתוף.

  השב לתגובה
 25. אילת שיף
  אילת שיף יוני 10 2020, 18:52
  זוכרת את שלמה בן אלקנה

  תודה לך נאוה על דברייך.
  בתקופת חקירת 06 הייתי ילדה בת 10 וכל נושא לכידת איכמן וחקירתו היה קצת קשה להבנה בגיל זה. גרנו באותם ימים בשכנות קרובה למשפחת בן אלקנה ונאוה הייתה לי כאחות. אני זוכרת את שלמה חוזר מן הלשכה עם ליל כשהוא נושא תיק כבד בידו. היו הרבה דיבורים בין ההורים שאותם הבנו רק שבגרנו. אכן שלמה היה חוקר מצוין (ולא רק בנושא זה)ותרם רבות ללשכת06 ולהעמדת הפושע איכמן לדין צדק. תודה לך נאוה על שנגעת שוב בדברים. ויהי זכרו של שלמה ברוך.

  השב לתגובה
 26. אילת שיף
  אילת שיף יוני 10 2020, 19:00
  זוכרת את שלמה בן אלקנה

  כתבתי תגובה ולא סיימתי אבל נשלח בטעות . אנא אפשרו לי תגובה נוספת

  השב לתגובה
 27. ע.מ.
  ע.מ. יוני 11 2020, 01:10
  לישכה 06

  סיפור איתורו, חשיפתו, חקירתו והעמדתו לדין של אייכמן הוא כמו פאזל עם אינספור חלקים. למעשה, פאזל שאינו נגמר. אני מכיר אותו מזוויות רבות ומעולם התוכן בו חייתי במשך עשרות שנים. שום ספר, מפואר ככל שיהיה, לא יצליח להעביר את גודל החוויה הכרוכה ב"טיפול" באיש הזה. תודה על הזווית שהארת כאן שלא קיבלה עד כה, לטעמי, את המשקל הראוי לה.

  השב לתגובה
 28. אורלי
  אורלי יוני 11 2020, 12:51
  לישכה 06

  יופי של מאמר. כן ירבו מאמרים לזכרו ולמורשתו האדירה של אביך ז"ל.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור