JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הטוב והרע: השם זהה, העשייה שונה

בלבול בשמות, בעולם הברידג' ובכלל

הטוב והרע: השם זהה, העשייה שונה אבי רוזנטל
יוני 23
19:30 2020

לפעמים מתבלבלים בין שני אנשים בעלי שם זהה. כאשר יש ביניהם גם חפיפה בתחומי עניין או עיסוק קל עוד יותר להתבלבל ביניהם. אתאר כאן חמישה מקרים כאלה, שלושה מהם נוגעים לברידג' ולשחמט. לא בכולם נגרם נזק משמעותי. בשניים האחרונים הבלבול בשם הזיק ל"טוב" על לא עוול בכפו.

קיצרו לי את זמן ההמתנה

הייתי מנהל צעיר בדרג הביניים בתחום המחשבים ומערכות המידע. עבדתי במלם, אז יחידת סמך ממשלתית במשרד האוצר. רציתי פגישה עם נציב שירות המדינה וביקשתי מהמזכירה שלי לקבוע פגישה עבורי. בתסריט האופטימי ביותר חשבתי על פגישה בעוד מספר שבועות. הפגישה נקבעה לאותו שבוע.

כשהגעתי לפגישה הסתכל עליי האיש במבט מופתע ואמר, "נפלה כאן טעות". אולי הייתה טעות, אבל שני המשתתפים נכחו במקום, פינו זמן לפגישה והפגישה התקיימה. הסתבר שבאותם הימים קראו גם למנכ"ל משרד התיירות אבי רוזנטל. מי שקבע את הפגישה חשב שהוא הפונה.

מי מתקשר לראש השב"כ?

הקוראים ודאי שמעו על יובל דיסקין, שכיהן בתפקיד ראש השב"כ. גם לאחד מחבריי לקבוצה בטיול המופלא בפטגוניה קוראים יובל דיסקין. במהלך הטיול יובל סיפר לי שהיו מתקשרים אליו אנשים שבלבלו בינו לעמיתו לשם. בסוף שיחה מרתקת עם אחד המתקשרים, איש ידוע ורב פעלים, שאל אותו יובל, "אתה באמת חושב שמפרסמים, גלוי לכול, את מספר הטלפון של ראש השב"כ?"

שחקן שחמט וברידג' רב פעלים

בגיל 54 התחלתי לשחק ברידג'. עוד לפני כן התחלתי לכתוב ערכים בויקיפדיה העברית. כתבתי בעיקר על טכנולוגיות המידע ומחשבים. כשחקן ברידג' ניסיתי לבדוק אילו ערכים יש על ברידג'. הופתעתי לרעה: המצאי היה דל והאיכות ירודה. את עיניי צד הערך על אלופת העולם היהודייה ריקסי מרקוס. מרקוס שיחקה בנבחרת הנשים של אוסטריה, ועל פי הערך בויקיפדיה החליטה להגר לבריטניה, שם חיה עד יום מותה. לפעמים אין די בכתיבת עובדות נכונות. כותב הערך לא חשב שיש קשר בין השלטון הנאצי באוסטריה לבין ההגירה שלה לבריטניה במועד סמוך,  ולכן לא ציין זאת. תיקנתי.

בעריכה השנייה שלי בויקיפדיה תיקנתי את הערך על שמואל פרידמן. פרידמן היה שחקן שחמט ברמה גבוהה ואחרי כן גם שחקן ברידג' ברמה גבוהה. שיחקנו באותו זמן באליפויות הארץ לנוער בשחמט. מאז לא נפגשנו במשך כ-40 שנים. הערך עליו, שהיה דל ובדיעבד גם לא מדויק, כלל פרט ביוגרפי נוסף: שמואל פרידמן ניהל מועדון שחמט בראשון לציון.

זה נכון, אבל… הכרתי גם את שמואל ("דוגו") פרידמן – הוא הפרידמן שניהל את מועדון השחמט בראשון לציון. דוגו היה מבוגר בכמה עשרות שנים משמואל פרידמן האמור. מחקתי את הפרט השגוי מויקיפדיה.

השחמטאי "הטוב" והשחמטאי "הרע"

כנער ששיחק שחמט ברמה גבוהה יחסית, התקנאתי בעמיתיי החיפאים. בירושלים לא היה מי שיקדם את הצעירים המוכשרים וכל אחד מאיתנו הגיע להישגים בעיקר בזכות עצמו. בחיפה היה מישהו שריכז קבוצה של צעירים מוכשרים, הדריך אותם וקידם אותם. שניים מהם נקראו בשם אדריאן שוורץ. אחד מהם שינה את שמו לאברהם.

את אדריאן שוורץ "הטוב" אני פוגש לפעמים בתחרויות ברידג'. מדובר בשחקן ברידג' ברמה גבוהה, שהיה שותף בשנים האחרונות להישגים של נבחרת הסניורים של ישראל, למשל זכייה באליפות אירופה בשנת 2016. בהיכרות המוגבלת שלי איתו אני מתרשם ממנו רק לחיוב. אדריאן, או אברהם שוורץ השני, ייקרא כאן אדריאן שוורץ "הרע". בסוף שנות ה-60 הוא הורשע במספר מקרי אונס בחיפה ונשלח למאסר. במהלך המאסר ואחריו הפך לשחקן שש בש ברמה גבוהה מאוד. אחרי שנכנס לכלא החליט לשנות את שמו לשם נעוריו ולהיקרא שוב אדריאן שוורץ. סביר להניח שהיו אנשים שהתבלבלו בין השניים, ואולי ייחסו ל"טוב" מעשים של "הרע", אף שהוא חף מכל פשע.

לארי כהן, האיש שנרדף על לא עוול בכפו

לארי כהן "הטוב" הוא אחד ממורי הברידג' הטובים בעולם. הוא תאורטיקן שכתב ספרי ברידג' ומאמרים באתר האינטרנט שלו. עד שהודיע בשנת 2009 על פרישה מתחרויות ברידג', במטרה להתרכז בהוראה ובכתיבה, זכה 25 פעמים באליפויות צפון אמריקה.

מסתבר שלא רק לארי כהן "הטוב" היה שחקן ברידג' ברמה גבוהה. גם שותפו "הרע" לשם היה כזה. שניהם היו שחקני ברידג' מקצוענים. ב-1977 פרשו לארי כהן "הרע" ושותפו לברידג', הפיזיקאי ד"ר ריצ'רד כץ, מכל אליפויות צפון אמריקה באותה שנה. על פי מאמר בניו יורק טיימס משנת 1982, הם עמדו במרכזו של המשפט הראשון בארצות הברית בנושא רמאות בברידג'.

כץ וכהן זכו באותן שנים להישגים טובים במיוחד באליפויות צפון אמריקה. הם הגישו תביעה בסך 40 מיליון דולר נגד ההתאגדות האמריקנית לברידג'. הטענה הייתה שנכפה עליהם לפרוש מהתחרויות בטענה שהם מרמים. הם התעקשו שלא רימו. כשכפו עליהם לפרוש נמנעה מהם הזכות להראות את כישוריהם בזירה הבין-לאומית. בין 1977 ל-1982 נעשו ניסיונות, שלא צלחו, למנוע דיון משפטי. גורם מקורב להתאגדות הברידג' האמריקנית אמר לעיתון שהשניים הודו כי רימו והסכימו לפרוש בתנאי שהדבר לא יפורסם.

בשלב מסוים התנצלה התאגדות הברידג' האמריקנית בפני הזוגות ששיחקו איתם בקבוצה ונפגעו מפרישתם. כהן "הרע" וד"ר כץ ראו בזה פרסום שמפר את ההסכם של ההתאגדות איתם.

איך התעורר החשד ברמאות? מישהו שם לב לכך שקלף ההובלה של כל אחד מהם התאים, בעקביות ובאופן חשוד, למה שהיה עדיף לשותפו על פי הקלפים שהחזיק בידיו. בברידג' אסור להעביר מידע בין שותפים למעט באמצעות ההכרזות שלהם. מידע המושג מהכרזות של היריבים הוא חוקי. מידע המושג מסימנים חיצוניים של השותף, כגון שיעולים, היסוסים והבעות פנים, הוא מידע אסור. מידע מהתנהגות היריבים, למשל היסוסים, הבעות פנים וחיוכים, הוא מידע חוקי.

ומה היה הסוף? בקהילת הברידג' האמריקנית היו רבים שהאמינו שהם לא רימו ורבים אחרים שדעתם הייתה הפוכה. למרות חיפושים מאומצים, לא הצלחתי למצוא מידע נוסף על המקרה ועל תוצאותיו.

מבחינת לארי כהן "הטוב", שבוודאי אין לו שם קשר למקרה, הסוף היה לא טוב. במאמר שכתב טען שהבלבול בינו לבין לארי כהן "הרע" רודף אותו לאורך שנים.

על המחבר / המחברת

אבי רוזנטל

אבי רוזנטל

עורך מדור: ברידג'. מורה וכותב מאמרים בירחון הישראלי לברידג'. יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה. מוסמך בפסיכולוגיה ובוגר בסטטיסטיקה ובפסיכולוגיה. בעבר: יועץ, מרצה ומנהל במערכות מידע (IT).

3 תגובות

 1. יונה דורון
  יונה דורון יוני 24 2020, 09:09
  מעניין מאוד!

  מעניין מאוד! איך אמרו חז"ל? טוב שם משמן טוב…

  השב לתגובה
 2. דינה מימון
  דינה מימון יוני 24 2020, 17:49
  נחמד

  אין מישהו שזה לא קורה לו.

  השב לתגובה
 3. סהר לוי
  סהר לוי יוני 26 2020, 20:01
  גם דברים קלילים מגיעים לנו

  בכל הצרות מסביב

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור