JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

עולם עבודה חדש ומופלא

השינוי בשוק העבודה

עולם עבודה חדש ומופלא מאיר פלג
יולי 11
10:30 2020

על פי ניתוח של מכון גרטנר שפורסם בחודש מאי 2020, העולם עומד להשתנות. הדגש בפרסום זה הושם על שוק העבודה והשינוי הדרסטי בעיצובו. במסמך מדובר על שלל תחומים.

32% מהחברות בארצות הברית מחליפות עובדים קבועים בעובדים זמניים לפי דרישות אד-הוק. מחצית מהעובדים שמקצועם ועיסוקם מאפשר זאת יתחילו לעבוד מרחוק במרבית ימי השבוע. יהיה צורך למצוא שיטות חדשות לבחינת הספק עבודה וטיב העבודה, מעקב אחרי רצף העבודה וההפסקות. ייבחנו מחדש שיטות עבודת צוותים ומעורבות חברי צוות בשיתופיות שבתחומי עבודה מסוימים. הפיקוח על עבודת העובדים יקבל שינוי תפיסתי בהתאם לתרבות הארגון ובהתאם לאתיקה הנהוגה והשגורה בארגון. פיקוח ביצועים, הקפדה על שעוני נוכחות ורצף תפקודי, מעקב מיילים ותקשורת כחלק מובנה בתפיסת העבודה.

ניטור עבודה ועובדים, כולל פיקוח קרוב יותר של מצב בריאות, יהפוך לנוהל קבוע. האתיקה תהיה החסם היחיד לגבי נגיעה או פגיעה בנתונים אישיים, ממש כמו חיטוט במגירה פרטית בשולחן העובד. ארגונים ירחיבו את השימוש בעובדי קבלן זמניים במקום כוח אדם קבוע. זה ישפיע גם על חקיקה מחודשת בישראל בעניין עובדי קבלן. המלחמה תהיה על זכויות העובדים האלה – האם תהיינה שוות לזכויות עובדים קבועים. מערכות גיוס עובדים ופיטורים יהפכו לשגרה, גם הן על ידי צמצום מחלקות כוח אדם והעברת הגיוס לקבלני כוח אדם.

המעביד יהפוך מטבע הנסיבות החדשות למעורב יותר בחיי העובד ומשפחתו, ברווחתו ובטיפול בפרט ובצרכיו. עובד מרוצה יש לו תפוקה טובה יותר, ולכן המעביד של השנים הבאות יהיה מעורב הרבה יותר, כנראה. המעביד של השנים הבאות יטרח לפתח מיומנויות נוספות אצל כל עובד, כדי להרחיב מעגלי אפשרויות של החלפת תפקידים ומילוי מקום בהיעדרות. הארגון חייב להקנות לעובדים תפקידים מגוונים, מסתגלים וגמישים ולכן המעביד יתמקד בפיתוח קריירות, ולא בהצמדת עובד לעיסוק ללא שינוי. כל עולם ההדרכה בתוך הארגון ישנה כיוון, הרבה יותר גיוון, הרבה יותר התנסות בתפקידים שונים. תהיה פתיחות גדולה יותר להצעות ייעול ונכונות לשינוי לאחר בדיקת טיב ההצעה לשינוי.

המעביד החדש יצטרך להחליט אם העבודה קודמת לעובד או להפך. המעביד יקבל החלטה עד לאיזה מרחק יהיה מוכן ללכת לקראת העובד, או להחליפו, כי בשוק יש היצע ענק של עובדים טובים הממתינים לתעסוקה.

ממד השקיפות הארגונית יבוא לידי ביטוי בנשיאה המשותפת בעול ובנטל. האם יקוצצו משכורות לכולם? האם המעביד יציג קשיים כפי שהוא מציג הצלחות? האם מעבידים יתחילו לשתף עובדים ברווחים? מחצית מהארגונים נוטים כעת לייעול תפקידים, שיפור שרשראות אספקה וקיצור הליכי זרימת עבודה כדי להגביר את היעילות. גם המערכים של נוהלי עבודה צריכים לעבור שינויים מפליגים לאור השינויים בתהליכי עבודה, דבר קשה כלשעצמו, בגלל הפחד משינוי.

יש סבירות להלאמה של חברות, וכמו כן חברות יתמקדו בהרחבת הגיוון הגיאוגרפי וההשקעה שלהן בשווקים משניים, כדי להקטין ולנהל את הסיכון בעיתות שיבוש. עלייה זו במורכבות הגודל והניהול הארגוני תיצור אתגרים למנהיגים עם התפתחות מודלים להפעלה.

לסיכום: שינוי ענק צפוי, בחלק מהמקרים מידית ובחלק אחר בתהליך כואב מתמשך.

על המחבר / המחברת

Avatar

מאיר פלג

M.A בניהול וביקורת. מרצה, יזם, ויועץ בתחומים: ניהול, מחשוב ושיווק. 45 שנות ניסיון בניהול וביקורת.

5 תגובות

 1. עמי הראל
  עמי הראל יולי 11 2020, 13:03
  עולם חדש לגמרי, ממש לא בטוח שיהיה מופלא

  ודוקא לכן צריך להתארגן היטב ברמת הפרט וברמת החברות וברמת המדינה

  השב לתגובה
  • מאיר פלג
   מאיר פלג יולי 11 2020, 16:24
   צדק חברתי

   בדיוק- אבל תגובת לשכת השר האחראי שמולי "קבלנו בתודה את מכתבך… " ויש להם תקציב של מאות מיליונים שלא עושים איתו כלום.

   השב לתגובה
 2. יהושפט גבעון
  יהושפט גבעון יולי 15 2020, 21:09
  אפילו חברת אפל גלתה לנו עד כמה מטורף יכול

  להיות העולם החדש של "עבודה מרחוק". חפשו ברשת את הסרטון הקורע שכותרתו:
  The whole working-from-home thing Apple
  ונכון, זה כולל גם כיצד עולם לימודי-צוות מהבית נראה.

  השב לתגובה
 3. ברק לרמן
  ברק לרמן יולי 15 2020, 22:44
  בינתיים אין עבודה ותהיה פחות

  לא מקצועות מתקדמים אלא רבים ובהם צעירים משכילים יחשפו למטה

  השב לתגובה
  • מאיר
   מאיר יולי 17 2020, 15:52
   צעירים תיחשף ערוות המקצועות שלמדו...

   אמנם תגובה מעט לא ברורה אבל עיקרה נכון – אין עבודה כי ננעלים על סוג עבודה שמכירים או רוצים ולא מוכנים להתפשר או ללמוד משהו אחר.

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור