JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

"הגמדים של גוליבר" נמצאים בכל מקום

למרות קשיי השעה – זו העת להפגין אחדות וסולידריות

"הגמדים של גוליבר" נמצאים בכל מקום ד"ר דוד אלטמן
אוגוסט 27
09:30 2020

בשנת 1728 כתב ג'ונתן סוויפט את ספרו הבלתי-נשכח, גוליבר בארץ הגמדים. בקולמוסו המושחז מציג בפנינו הסופר הגאוני את ממלכת הגמדים המתמודדת עם הגעתו של ענק שספינתו נטרפה, הגמדים שובים את הענק, גוליבר. סוויפט מציג את העוצמה שבחולשתו של גוליבר שהופכת אותו לאסיר חרף גודלו, כוחו ועוצמתו. כמו כן הוא מציג בפני הקוראים עולם של אינטריגות ואינטרסים, של קנאה ושנאה, של מלחמת ממלכות גמדים אלו באלו, מלחמת עולם אמיתית עד כדי שימוש בנשק בלתי-קונבנציונלי בין הצדדים. מלחמת הגמדים נובעת מוויכוח עתיק יומין בין הממלכות היריבות: מאיזה צד יש לשבור את קליפתה של הביצה בארוחת הבוקר, האם בצידה החד או בצידה הקהה?

יצירה זו רלוונטית בביקורת שלה על החברה גם היום. "הגמדים של גוליבר" נמצאים בארצנו ובארצות רבות ברחבי תבל. השנאה, הקנאה והמלחמה הבלתי-מוסברת גורמות לנו לעסוק בהרס ובחורבן במקום בבנייה, בשיקום וביצירה. די להסתכל על מאבק הימין נגד שאיפותיו של ראש הממשלה להגיע להסדר היסטורי עם העולם הערבי שבאזורינו, ועל הביקורת המוטחת בו על שלא יישם את הריבונות בשטחי מדינת ישראל, ובל נשכח שההצעה להקים ולהחיל את הריבונות נדחתה בגלל הרצון להשיג מקסימום, שאינו אפשרי כעת בתנאים הנתונים. ומנגד, השמאל האנרכיסטי שחפץ להחליף שלטון בדרך לא דמוקרטית, תוך כדי מחאות גורפות של הציבור. יש בכך פגיעה בלכידות ובאחדות של האומה המתמודדת עם קשיים כלכליים וחברתיים, ועם אנטישמיות עולמית. למרות כל הקשיים אנו ממשיכים לעסוק במלחמת אחים ובשנאה בלתי-מתפשרת מבלי יכולת לראות מעבר לצוק או מעבר לצורכי היום יום של כל אחד מאיתנו.

הזדמנות היסטורית ניצבת בפני מדינת ישראל בימים אלו. הזדמנות לשלום ביננו לבין שכנינו ברחבי האזור, ואם נדע לחבקהּ נוכל לקדם פיתוחים סביבתיים וכלכליים שיועילו להתמודדות עם קשיי היום יום שנוצרו עקב מגפת הקורונה. השלום הזה יכול להוות מנוף לפיתוח מדינת ישראל באזור כולו, ואפילו לשלוח מסר לעולם על שיתופי פעולה כלכליים שיאירו את העתיד הלוט בערפל המדאיג את כולנו.

זוהי תקופה מאתגרת, ועל כן כולנו חייבים להתנער מביקורת הורסת, מצדקנות ומתחושת העליונות והזלזול באחר ומאי-הרצון לעבוד בצוותא. עלינו להתמודד עם האתגר שמתגלגל לפתחינו בתקופה הרת גורל זו אשר בין כנפיה מצויה תקווה גדולה.

האם נענה לאתגר הניצב לפנינו ונתפוס אותו בשתי ידיים באחדות ובסולידריות או שמא נבזבז פעם נוספת הזדמנות לעתיד טוב יותר ובשורה לחיים שלמים יותר? תקופה זאת ניתנה לנו במתנה, האם נבנה יחד את עתידנו?

טוב יעשה העם אם יחליט באחריות ובתבונה על חייו בהווה ובעתיד.

על המחבר / המחברת

דוד אלטמן

דוד אלטמן

עורך מדור: מוניציפאלי. ד"ר. סגן יו"ר המרכז לדיאלוג אסטרטגי במכללה האקדמית נתניה. בעבר סגן נשיא בכיר במכללה האקדמית נתניה, מנכ"ל קרן תל אביב לפיתוח, מנכ"ל וסגן נשיא אוניברסיטת בר-אילן.

6 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני אוגוסט 27 2020, 10:44
  לד"ר דוד אלטמן הנכבד

  תומך בכל מילה שכתבת במאמר שלעיל.

  השב לתגובה
 2. ברוך כהן
  ברוך כהן אוגוסט 27 2020, 12:08
  אחדות לא באה מהעם אלא מהמנהיגים

  והם כידוע מסיתים את בוחריהם.

  השב לתגובה
 3. רחל בן נון
  רחל בן נון אוגוסט 28 2020, 08:35
  חייבים להתעשת כולנו

  ד"ר לאומן צודק
  יש לנו ארץ אחת

  השב לתגובה
 4. אוהד
  אוהד אוגוסט 29 2020, 12:01
  אולי בזכות אנשים כמוך שלא מאבדים תקווה

  ומבינים את חשיבות האחדות
  תבוא הישועה

  השב לתגובה
 5. ב.
  ב. אוגוסט 31 2020, 12:33
  הטענות שלך על שמאל אנרכיסטי

  אינן הוגנות. אף איש שמאל לא נגד דמוקרטיה. אנשי השמאל הם נגד שחיתות ונגד מנהיג ימין שחרף העובדה שהוא נאשם בפלילים ומקריב את האינטרסים של הציבור כדי להמלט ממשפט, תוך השתלטות על כל הרשויות במדינת ישראל, הוא ממשיך התעללויות ללא התנגדות של אנשי הימין למיניהם

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור