JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אחרי המשבר: נתגבר, נתחבר, נשתפר

משבר הקורונה הוא הזדמנות ליצירת עתיד טוב יותר

אחרי המשבר: נתגבר, נתחבר, נשתפר פרופסור שלמה מי-טל
ספטמבר 06
09:30 2020

כמו צונאמי ענק שטפה מגפת הקורונה את העולם, הרגה 666,000 בני אדם (עד לכתיבת שורות אלה), וחשפה מתחת לפני הקרקע ריקבון וחולי – עוני, אי-שוויון, גזענות, בתי חולים צפופים, מחסור חמור ברופאים ואחיות, תשתית רעועה, ריכוז משווע של הון המשמש להקניית השפעה פוליטית – וזו רק רשימה חלקית.

כאשר מנהיגינו הפוליטיים נאבקים למצוא דרכים כיצד להשתלט על המגפה, הנוהל הקבוע הוא אלתור – והם מזגזגים יום יום, הרבה יותר מליונל מסי, חלוץ ברצלונה, המכדרר בין מגנים חסרי ישע.

האם יש דרך אחרת? נראה שכן. באופן מפתיע, הפתרון קיים דווקא בארגון ביורוקרטי של האו"ם – UNISDR שייעודו הפחתת סיכון מאסונות. הארגון הציע פתרון פשוט כבר בשנת 2017 מתוך מחשבת של הפיכת משבר להזדמנות.

וכך כותב הארגון: "אחרי אסון טבע – מגפה או צונאמי – מדינות מסוגלות לבנות מחדש את הכלכלה ואת החברה, ולהביאן למצב טוב הרבה יותר ממה שהיה לפני האסון. המשבר הופך להזדמנות לתקן את כל התחלואה שהפכה לכרונית בגלל אדישות ואפטיה בעבר".

תחת הסלוגן – BBB,Build Back Better  או בעברית – נ  נ  נ נתגבר, נתחבר, נשתפר.

והשאלה היא איך עושים זאת בישראל. פרופ' גמזו, שמונה לפרויקטור התוכנית למיגור הקורונה, מתמקד במקדם עיקרי אחד והוא מספר הנדבקים מחולה אחד. אם המקדם נמוך מאחד, פירושו דעיכת המגפה. התמקדות זו כמובן ראויה אך היא מתעלמת מהתמונה בכללותה. לו היה מציע תוכנית משלימה, גם אם היא לכאורה תוכנית של חולמים, התמונה הייתה נראית אחרת.

כולנו חולמים לחזור לחיינו כפי שהיו – הימים הטובים ההם לפני הקורונה. אולם, למעשה, עם יד על הלב, הם לא היו כל כך טובים. החברה לא הייתה שוויונית, הדמוקרטיה לא הייתה יעילה ומחוזקת, התשתיות עדיין לא היו מושלמות ומודרניות, ומערכת הבריאות גם לפני הקורונה הייתה מקרטעת. והרשימה עוד ארוכה…

אולי כעת זה הזמן, דווקא בגלל הקושי, להתחיל לבצע את תוכנית ה-נ נ נ. צריך למצוא את הכוח לבנות ולשקם. בימים אלו אנו עדים לאנרגיה העצומה ברחובות. האם ניתן לגייס אנרגיה עצומה זו למטרה קונקרטית ומועילה? האם יש לישראל היום מפת דרכים המראה כיצד להיות טובה יותר לאחר מיגור הנגיף?

המועמד הדמוקרטי לנשיאות בארה"ב, ג'ו ביידן, אימץ לעצמו את מנטרת ה-B B B והוא לא הסתפק רק בה. הצוות שלו כתב ארבעה ניירות עמדה בנושאים הבאים: שינוי אקלים, מיגור הגזענות, שיקום התעשייה ומיגור המגפה.

לו ישראל תאמץ את המודל, הדברים אולי ייראו אחרת. צריך למנות "ממונה על נ נ נ" – בעל רקע אקדמי וגם בעל ניסיון ביצועי, בדומה לפרופ' גמזו, שיציב יעדים ומטרות, ושיוכל להקים בתוך זמן קצר צוות שיתווה תוכנית לכלכלה חזקה יותר ולחברה צודקת יותר.

אין ספק שלממונה ולצוותו נכונה משימה קשה: ישראל מדורגת במקום ה-70 במהירות האינטרנט, מתוך 200 מדינות העולם; מספר המיטות בבתי חולים ל-1,000 תושבים הוא בין הנמוך ביותר בקרב מדינות ה-OECD; בארץ 128 רכבים לק"מ כביש – הנתון הגבוה ביותר ב-OECD ורק 21% מהציבור משתמש בתחבורה ציבורית; 23 מיליארדרים – רק מיעוט קטן מהם יצר תעשייה המיטיבה עם העם, רובם התעשרו מנדל"ן. ולמרות כל זאת, כדאי לנסות.

בנאום הבכורה שלו כפרויקטור הקורונה, הדגיש פרופ' גמזו את חשיבות החזרת אמון הציבור, שנפגע קשות בתקופה האחרונה. אבל יש עוד דבר שנפגע קשות – התקווה לעתיד טוב יותר. מומחים מתריעים על סכנת האובדנות. כיצד אפשר להחזיר את התקווה והאופטימיות לציבור, שני רכיבים כל כך חשובים של החוסן החברתי? אולי דרך התוויית חזון לעתיד טוב יותר לכולם, לצד תוכנית מעשית לביצוע ותוך שיתוף כל חלקי העם, יחול שינוי לטובה?

בשנת 1932 נבחר בארה"ב נשיא חדש – פרנקלין רוזוולט. בתוך מאה ימים, ובעזרת שלושים שיחות רדיו "ליד האח", הוא החזיר לעם האמריקני תקווה לעתיד, תוך התוויית פעולות ממשיות (למשל, ביטוח פיקדונות הבנקים, צעד שגרם לעם להחזיר את הכסף לבנקים שהיו על סף פשיטות רגל).

אנחנו חייבים לזכור שיש חיים אחרי המגפה. והם טובים ויפים, יפים אף יותר ממה שהיו. עלינו להאמין, ולפעול למימוש החזון הזה.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה מי-טל

פרופסור, עמית מחקר בכיר במוסד שמואל נאמן למחקר לאומי, טכניון.

10 תגובות

 1. זאב
  זאב ספטמבר 06 2020, 17:44
  חייבים החלפה שתחזיר לנו את האמון והתקווה

  מה שקורה בימים האחרונים פשוט מחייב זאת.

  השב לתגובה
 2. אהרון פוקס
  אהרון פוקס ספטמבר 07 2020, 08:57
  כבר אחרי יום אחד

  רואים כמה אתה צודק באשר לבלאגן.

  השב לתגובה
 3. נעמי ברטל
  נעמי ברטל ספטמבר 07 2020, 11:08
  אי אפשר שלא להסכים

  מי ייתן

  השב לתגובה
 4. המזכיר
  המזכיר ספטמבר 08 2020, 11:42
  שכחת לציין היכן אנו מדורגים

  במדד השחיתות העולמי
  גם לזה השפעה אדירה על היכולת להיחלץ מהבעיה

  השב לתגובה
 5. דורה
  דורה ספטמבר 08 2020, 21:19
  מסכים לכל שכתבת

  פרט לחיוב אצלך על גמזו שאין לו הצלחה

  השב לתגובה
 6. אברהם בשן
  אברהם בשן ספטמבר 09 2020, 12:54
  גם אני מאמין ומקווה

  שאחרי המשבר האיום שעוד לפנינו
  עוד נתפקח והתעורר ונצא לדרך חדשה

  השב לתגובה
 7. הומו סאפיינס
  הומו סאפיינס ספטמבר 10 2020, 12:59
  על מה אתה מדבר

  הכל טוב
  מצבנו מהטובים בעולם
  מכל הבחינות
  אתה מערער על קביעות המנהיג הנבחר שלנו?

  השב לתגובה
  • הומו ארקטוס
   הומו ארקטוס ספטמבר 12 2020, 14:41
   להומו סאפיינס

   כנראה שיותר מדי טוב לך אצלנו. אני הבאתי אותך לעולם במקום להחזיר אותך לסבא שלך – הומו ניאנדרטאליס.

   השב לתגובה
 8. עוד מכנס
  עוד מכנס ספטמבר 22 2020, 22:57
  בינתיים צריכים להתגבר על מה שקורה כעת

  ואז אולי נחשוב קדימה יותר

  השב לתגובה
 9. עדי שלף
  עדי שלף אוקטובר 02 2020, 19:28
  אתה עדיין אופטימי?

  אצלי מתחילים סימני שאלה

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור