JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

קיצור תולדות האנרכיזם בא"י

הרהורים בעקבות הקורונה, הסגר וגל המחאות

קיצור תולדות האנרכיזם בא"י הפגנה בפ"ת צילום: אבי גולדברג
אוקטובר 24
19:30 2020

אומרים שהאישה היא האחרונה שיודעת שבעלה… בפרפרזה אפשר לומר זאת על ממשלת ישראל. הממשלה עסוקה כל כולה בדישון האגו העצמי של עשרות שריה והיא האחרונה שהבינה שנגיף האנרכיזם חזר בחסות נגיף הקורונה.

למזלנו, יש לנו שרה לענייני תחבורה! אישה חדת עין שבעבר אבחנה ראשונה את הפליטים כנשאי סרטן, וגם הפעם היא לא אכזבה וביקשה ממחלקת המחקר של משרדה ומהמהנדסים העסוקים בהתאמת קרונות הרכבת החדשים למסילת הברזל העות'מאנית שהונחה על ידי מהנדסים גרמניים לא הרחק מכפר מנחם בשנת 1903, להניח הכול ולעמוד לרשות האומה: השרה דורשת מחקר יסודי על מקורות האנרכיזם שהתפשט, הגיע בכביש 1 לרחבת ההפגנות שברחוב בלפור וגורם לחסמים בתנועה.

"במיידי" (ביטוי בעברית אנרכיסטית) הוגש לשרה תקציר מקיף הכולל את השתלשלות מעללי הנגיף הזה מתחילתו.

זה התחיל ב"עלייה השנייה", כך נכתב בדו"ח, מאות יהודים צעירים נדבקו בו ברוסיה כשטיילו בדיזינגוף של סנקט פטרסבורג, נבסקי פרוספקט, הם ראו דגלים אדומים מתנוססים והתאהבו בצבעם. מייד העפילו על ספינות טורקיות ישנות בנמל אודסה והפליגו אל חופי ציון חמדת, והפיצו את נגיף האנרכיזם בארץ ישראל. הם הקימו קומונות (קיבוצים) – מסגרת סגורה שבה קיימו חיי הוללות וניהלו יחסי אהבה חופשית. את פירות הלילות הסוערים שבהם בילו בריקודי הורה פרועים ובמזמוטים, אכסנו בבתי ילדים כדי שלא יפריעו להם בהמשך ההוללות הפרועה.

ילדי האנרכיסטים שגדלו בכפרי הנופש (קיבוצים) שכשכו כל היום בבריכות שחייה ומתוך שעמום הקימו לעצמם ארגון אנרכיסטי אלים שאותו כינו "ההגנה". בהמשך יצאו לפעילויות המקובלות על אנרכיסטים: פיצוץ גשרים והשמדת מתקני השלטון עד שסילקו את הקולוניאליסטים הבריטים שהחזיקו בארץ. ההיסטוריונים של העת החדשה מכנים את ההתפרצות האנרכיסטית הזו "שחרור", "עצמאות" או "קוממיות" או בכינוי חיבה "בן-גוריון עמד על הראש".

השנים חלפו והאנרכיזם, כדרכו של תפוח או כל מרקם אורגני, נרקב, והגיעה העת להעיף את שרידיו מהשלטון. או אז קמו אנרכיסטים חדשים, חיילים משוחררים שחזרו ממלחמת יום הכיפורים, ניהיליסטים אנטי-פטריוטים, שלא הסתפקו בכך שנותרו בחיים וקיבלו מענק שחרור מהממשלה, הם הפגינו ודרשו את סילוקה. אליהם הצטרפו אנרכיסטים ירושלמים ממוצא לבנטיני בשם "הפנתרים השחורים", זן שהיה מאוס במיוחד על ידי השלטון, שאף כינה אותם "לא נחמדים" ולעג להם בסתר. השלטון התנדנד ולבסוף נפל.

את השלטון תפסו באופן לא מפתיע האנרכיסטים מהזן החדש. בעקבות המהפך ב-1977, מהפך שמוכר בשמו המדעי "בגין לשלטון בן-גוריון לאבדון", תפס האנרכיזם הרביזיוניסטי את השלטון. אך גם אנרכיזם זה התמסד לחלוטין ונרקב כמו הזן שקדם לו, ועל כן כבר בשנות ה-90 של המאה הקודמת השתלטה מוטציה חדשה של אנרכיזם על השלטון. אנרכיזם מסוג הביביזם הטורף, מוטציה זו שהייתה מאוד פופולרית מכיוון שהגיעה מארה"ב, האריכה ימים בשלטון עד לימינו ממש.

אך לפתע התרחש אירוע יוצא דופן. אזרחים התקשרו למוקד החירום והודיעו כי מבית ברחוב בלפור בירושלים עולה עשן והם חוששים כי פרצה בו דליקה. לוחמי האש הירושלמים שחשו למקום הבינו מייד כי זהו המבצר של המנהיג ואכן עולה משם עשן סמיך, וכפי שלימדו אותם אין עשן בלי אש, כפי שאין שר בלי תיק, על כן התפרצו לתוכו, אך לרווחתם הסתבר כי הייתה זו אזעקת שווא, ענני העשן עלו מסיגרי הוואנה והם כובו במה שהיה בהישג יד – שמפניה ורודה.

ובכן כבוד השרה, משנודע על שהתרחש בבית שברחוב בלפור, החלו עולים לשם מדי סוף שבוע אנרכיסטים צעירים מזן "הדגלים השחורים" ו"קריים מיניסטר". נמאס עליהם השלטון הביביסטי שנקרא בשם החיבה "בלפור של שרה וביבי לנצח", והם דורשים חלוקה צודקת של סיגרים ושמפניה ורודה מבעבעת בכל מוצ"ש לכ-ו-ל-ם! ובנוסף הם דורשים שהשלטון יעבור דירה לקיסריה אחת ולתמיד, ובדרך יעבור במעשיהו לתקופת הסתגלות לאווירה של שפלת החוף.

"אם כן, כיצד נצליח להתגבר על האנרכיסטים הפרועים הללו?" שאלה השרה בקול רועד.

"סגר!", השיבו לה המהנדסים שהיו חסרי פניות פה אחד וחיפשו רק פתרון מעשי: "סגר, כולאים את כולם לחודש-חודשיים יחד, גם את אלה שמנסים להתחמק לחו"ל, ומחזיקים את כולם צפופים ומסוגרים עד שיבינו".

"אבל", השיבה השרה, "אז תיווצר הדבקת עדר וכל העם יהיה נגוע בנגיף האנרכיזם".

המהנדסים הרהרו בהיגיון הצרוף של השרה, גירדו בפדחתו הקירחת של סרגיי, המהנדס נמוך הקומה, והשיבו פה אחד:

"אז אולי עדיף שהממשלה תסתלק כמו הממשלות הקודמות?"

על המחבר / המחברת

Avatar

אבי גולדברג

מחבר הספרים: "מסדר קוזימה","חוף בלי ים" ,"רצח בטור דה פראנס", "אל תקרא לי סוחוי", "המדריך הקליל לחכמת הנדל"ן", ועוד.

5 תגובות

 1. סמי
  סמי אוקטובר 25 2020, 10:51
  מושחז

  כמו תמיד

  השב לתגובה
 2. ד
  ד אוקטובר 26 2020, 11:51
  מדהים והנסיונות לעכב את השחרור מהסגר

  נמשכים

  השב לתגובה
 3. צ
  צ אוקטובר 27 2020, 17:26
  המשיכו להלחם על הצדק

  אין דרך אחרת

  השב לתגובה
 4. ד
  ד אוקטובר 28 2020, 10:16
  אהבתי

  את ההומור הציני המיוחד

  השב לתגובה
 5. ביטא
  ביטא אוקטובר 29 2020, 18:37
  אלה לא הרהורים

  אלה דעות פוליטיות

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור