JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • הגיגים
 •  » נושאים מתוך ספרי לימוד פלסטיניים ומשמעותם

נושאים מתוך ספרי לימוד פלסטיניים ומשמעותם

חינוך כבבואה של ערכי יסוד, תפיסת עולם וחזון מדיני

נושאים מתוך ספרי לימוד פלסטיניים ומשמעותם ד"ר יצחק דגני
דצמבר 29
19:30 2020

למערכת חינוך תפקיד מרכזי בעיצוב אישיות הפרט והחברה. מערכת החינוך הפלסטינית עוצבה תחת הנהגת ד"ר מחמוד עבאס, אז סגנו של ערפאת, מאז הקמת הרשות הפלסטינית ב-1993 כתוצאה מהסכם אוסלו. היא הושפעה מאמנות הפת"ח ואש"פ (1959 ,1964 ו-1968) כמו גם מתכנית השלבים, "עשר הנקודות", של אש"פ (1974), המציגות את החזון המדיני הפלסטיני. חברות חופשיות רואות במערכת החינוך אמצעי להנחלת ערכי מוסר, השכלה ושדרוג רמת החיים. ואילו משטרי דיכוי ורודנות מטפחים מערכת חינוך כאמצעי להנחלת ערכי משמעת, שטיפת מוח וקידום חזון אגרסיבי של רודנות וטרור פנימי וחיצוני.

בסקירת ספרי לימוד המשמשים בבתי הספר ברשות הפלסטינית מגלים הסתה חמורה נגד ישראל. הנושאים שעליהם נכתב בספרי הלימוד הללו כוללים: הצגת היהודים כאויבי האסלאם, הוקעת ההיסטוריה היהודית בארץ ישראל, תיאור תושבי ישראל כבלתי אנושיים, הצגת הכוונה לחסל את ישראל ותושביה היהודים, סירוב לדו-קיום בשלום עם ישראל ושלילת הסכמי השלום עם מצרים וירדן, האדרת הטרור והג'יהאד נגד יהודים, האדרת טרור הנשים נגד ישראל, תמריצים דתיים למחוללי טרור, מפות גיאוגרפיות המציגות את פלסטין כמדינה אחת מנהר הירדן ועד הים התיכון (מתוך סקירת מחקר על מערכת החינוך הפלסטינית, יורם אטינגר, ביטאון "מידה", 20.10.2020).

נושאים ומובאות מספרי לימוד פלסטיניים, בתרגום לעברית, על פי המחקר שפרסם אטינגר:

"השפה הערבית" חלק ב', לכיתה ה', עמודים 51–61: דברי שבח לדלאל מוגרבי, שהשתתפה ברצח 38 אזרחים ישראלים, כולל 13 ילדים, ופציעת 78 נוספים, נוסעי שני אוטובוסים ב-1978.

"חינוך אסלאמי" חלק 2, לכיתה ה', עמודים 74–79: עידוד תלמידות להרוג ולהיהרג במאבק נגד הכיבוש הציוני. יצירת מורשת של נשים שכך פעלו בהיסטוריה המוסלמית.

"חינוך אסלאמי" חלק 2, לכיתה ח', עמוד 93: עידוד תלמידים לקיים את מצוות הג'יהאד למען אללה והמולדת.

"חינוך אסלאמי" חלק 1, לכיתה ז', עמודים 85–89: פרק המוקדש להקרבת חיים לצורך הריגת אויבים כקורבן נשגב באסלאם, בהיסטוריה הפלסטינית, המוביל לגן עדן.

"חינוך אסלאמי" חלק 1, עמודים 10–16: דבר אללה – היהודים מושחתים ולכן יושמדו.

"חינוך אסלאמי" חלק 1, עמודים 114–117: מלחמה בכופרים היא לגיטימית, לפני הג'יהאד יש לאפשר להם לבחור בין התאסלמות לבין השתעבדות. הג'יהאד נגד כופרים הוא נשגב.

"היסטוריה" חלק 2, לכיתה י"א, עמוד 52: הפדאיונים (מתאבדים) פעלו בחו"ל כדי לפגוע באויב כדוגמת רצח 11 ספורטאים ישראלים באולימפיאדת מינכן (1972).

"השפה הערבית" חלק 1, עמודים 14–15: חאליל אל סכאכיני, מחנך ערבי אנטי ציוני ששיבח את היטלר כחברו של חאג' אמין אל חוסייני, מפאר את ההיסטוריה הפלסטינית הלוחמנית.

"חינוך אסלאמי" חלק 1, לכיתה ט', עמוד 13: אללה משמיד את אויביו, מקבל את פני המאמינים הנכונים להקריב את חייהם למענו, סולח לחטאיהם ומשדרג את מעמדם בגן עדן.

"חינוך אסלאמי", לכיתה י"ב, עמוד 16: המקריבים חייהם למען אללה אינם מתים, הם חיים. הקרבת החיים היא יעד נשגב בעיני אללה. השאהידים עוברים מחיים מוכרים לחיים אחרים.

"לימודי חברה" חלק 1, לכיתה ו', עמוד 54: מוצגת מפת פלסטין מהנהר עד הים ללא ישראל.

"חינוך אסלאמי" חלק 2, לכיתה ח', עמודים 49–52: הקרבת חיים היא חלק מהג'יהאד כמצוות הקוראן ומורשת הנביא מוחמד. גמול ממתין ללוחמי הג'יהאד. אין להתייחס אליהם כמתים.

"השפה הערבית" חלק 1, לכיתה י"א, עמודים 74–76: פואמה המאדירה את זכרו של לוחם שרצח 16 נוסעי אוטובוס (קו 405) מתל אביב לירושלים, שהגיע לאושר הנכסף בגן עדן. לוחמי הג'יהאד ניצבים בדרכים וזוהרים ככוכבים. הולדתם מחדש תגיח ממעמקי המוות והחשיכה.

כך מחנכים את הצעירים ברשות הפלסטינית. הדברים מדברים בעד עצמם. האם החברים היקרים שלנו, שבישלו את הסכם אוסלו, היו מודעים לתורה זו, או שמתוך תמימות שמקורה בוודאי בחוסר ידע העזו לסבך את ישראל במחדל האסטרטגי הגדול בתולדותיה?

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

10 תגובות

 1. גיורא קימל
  גיורא קימל דצמבר 30 2020, 00:00
  מתי העולם ידע מזה?

  אני ואתה יודעים את זה. אבל מדוע העולם לא יודע? היכן ה"הסברה" נעלמה? אם טראמפ היה מודע לכך הוא היה מתכנן "עיסקה"?

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני דצמבר 30 2020, 13:03
  לפרופ' גיורא קימל

  צודק. נכון. יש לנו בעיה קשה בהסגרה.
  זה תלוי בממשלה. כנראה שיש להם דאגות אחרות בראש.
  אגב – לא הייתי קושר עניין זה עם טראמפ.
  ל"עסקה" שהוא הציע יש מטרה אחרת.

  השב לתגובה
 3. גדעון שמש
  גדעון שמש דצמבר 30 2020, 18:41
  אין ספק שהפלסטינים רחוקים מלהיות צדיקים

  גם אצלנו, מיעוט הרבה יותר קטן הם כאלה. השאלה מה עושים עם זה. איך פותרים את הבעיה.

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר ינואר 01 2021, 16:03
   עושים, אבל לא ממש

   דווקא ממשל טראמפ הבין זאת והיתנה את המשך הסיוע הכספי לרשות הפלסטינית בהשמטת ההסתה נגד ישראל מתכניות המערכת החינוך הפלסטינית שאגב- ממשל ביידן כבר התחייב להחזיר את הסיוע ללא תנאי. רק באמצעות הכסף ניתן יהיה להשפיע את הערבים לחדול מהקניית חינוך שנאה ושטנה כלפי היהודים בכלל וישראל בפרט. רק חבל שאירופה רואה בחינוך השנאה הזה עניין לגיטימי..
   המעניין הוא שישראל לא עושה דבר נגד, אדרבא, משתמשת בעובדה זו כדי להוכיח עולם שהפלסטינים רחוקים מלרדוף שלום באופן המחזק את דרישת ישראל לגבולות בטוחים יותר.

   השב לתגובה
 4. יצחק דגני
  יצחק דגני ינואר 01 2021, 15:35
  למר גדעון שמש

  תודה על תגובה נכונה.
  מה עושים? –
  להיות תמיד יותר חזקים.
  והעיקר – חינוך.
  שהדור הבא יהיה יותר ראלי מהדור הזה.

  השב לתגובה
 5. ציניקוש
  ציניקוש ינואר 03 2021, 19:13
  הבעיה עומדת להיפתר

  יקבלו בקרוב אזרחות ישראלית ויצביעו לביבי ובא לציון גואל.

  השב לתגובה
 6. גדעון ביגר
  גדעון ביגר ינואר 12 2021, 10:46
  טירוריסט מול לוחם חופש

  להיות קצת "פרקליט השטן" . האם בדקת ספרי לימוד שלנו לפני הקמת המדינה ומיד לאחריה? כיצד מוצג אצלנו שלמה בן יוסף, ראשון "הרוגי המלכות" שירה על אוטובוס נוסעים ערבי ליד ראש פינה? האם אין רחובות על שמו? האם אין אנו משתמשים במלה "כנופיות" לתאר את הערבים ואילו אנחנו "אנשי ההגנה". אנו לוחמי חופש והם טירוריסטים. ערבי שזורק אבן על חייל יהודי הוא חבלן וטירוריסט אך חייל שיורה באזרחים בזמן מהומות הוא דמות חיובית. בקיצור – האחר הוא תמיד מפלצת במערכת החינוך הממלכתי ואנחנו הטהורים והזקים ונשקינו טהור. האם לא כך?

  השב לתגובה
 7. יצחק דגני
  יצחק דגני ינואר 12 2021, 14:20
  התשובה בגוף השאלה

  גדעון ביגר היקר. ממש יפה דרשת. כן. אנו תמיד הטהורים והזכים (לא זקים).
  וגם לא. בספרי הלימוד שלנו, תמיד, אבל תמיד, לא היו פרקי הסתה חולניים כמו בספרי הלימוד הפלסטינים.
  נכון – גם אצלנו בשוליים יש טרוריסטים יהודים. כלל הציבור היהודי מסתייג מהם. אצל הפלסטינים זה הפוך.
  אתה יודע זאת היטב.
  אבל עוד דבר – לפעמים עולה אצלי השאלה – האם אתה החלטת באיזה צד של הסכסוך אתה נמצא?

  השב לתגובה
 8. גדעון ביגר
  גדעון ביגר ינואר 15 2021, 14:45
  אני ישראלי אמיתי

  אני ישראלי נאמן (אם כי פלסטיני כי יש לי תעודת לידה מטעם GOVERNMENT OF PALESTINE) אך בודק כל דבר באמות מידה ניטרליות. נכון שהיום אצלנו ספרי הלימוד טובים ודי מאוזנים – לא כך היה בשנים הראשונות למדינה. נכון אין אצלנו פרקי הסתה, אך נכון גם שבן יוסף הוא "הרוג מלכות" ויש רחובות של שמו, ותמיד היה נשקינו טהור. אין מה להשוות ! בכל זאת – קצת קנה מידה ועיון לא יזיקו

  השב לתגובה
 9. יצחק דגני
  יצחק דגני ינואר 15 2021, 18:15
  לפרופ' ביגר היקר

  הרקע למעשהו של שלמה בן יוסף היה מאורעות 1936 – 39 שבמהלכן רצחו הערבים כ- 400 יהודים. בן יוסף גר בצפון. היה חבר אצ"ל. ההנהגה הלאומית כולל ז'בוטינסקי הטילו על הציבור היהודי לנהוג בהבלגה כלפי הערבים. והנה ב- 28 במרץ רצחו הערבים 6 יהודים שנסעו במונית לצפת. ב- 21 באפריל נרצחו עוד 3 יהודים בדרך מראש פינה לצפת. בין הנרצחים היה חברו הטוב של שלמה בן יוסף. הבחור הצעיר ביקש לנקום וזרק רימון לתוך אוטובוס ערבי. הרימון לא התפוצץ. יתכן שבן יוסף לא שחרר את הנצרה ברצותו רק להפחיד את הערבים. מכל מקום הוא נשפט על החזקה בלתי חוקית של נשק (רימון מיילס מתוצרת בריטית שכנראה נגנב ממחנה צבאי בריטי). הוא נידון למוות והוצא להורג והיה הראשון מבין 12 הרוגי המלכות שהוצאו להורג בידי השלטון הבריטי. הגן עליו עורך הדין חוטר ישי (חטורצקי) שהיה עורך דינם של חברי המחתרות שנשפטו בבתי דין מנדטוריים.
  הנה כאן מעט עיון היסטורי על פרשת בן יוסף.
  ברור שאין מה להשוות. אצלם ההנהגה מעודדת שהידים. אצלינו ההנהגה הטילה חובת הבלגה.
  יחי ההבדל הקטן.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור