JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

חודש נובמבר -– לא רק sales

מוראות נובמבר בתקופה השואה

חודש נובמבר -– לא רק sales סטיב בלחסן
נובמבר 26
09:30 2020

בשנים האחרונות חודש נובמבר מסמל עבור רבים את המבצעים אשר חדרו לרשת, כמו "יום הרווקים הסיני", "בלאק פריידי" ועוד. למקצת העצמאים ובתי העסק חודש זה הוא נקודת מפנה בנושא המכירות והרכישות, והכול כדי לסיים את שנת המס באופן פרודוקטיבי. ברם, חודש נובמבר בהיסטוריה הוא חודש טעון, חודש שבו עבר העם היהודי אירועים כגון "ליל הבדולח" ו"מבצע לפיד".

הפעם אבקש לכתוב על ליל הבדולח, אשר התרחש בין התאריכים 9 ו-10 בנובמבר 1938, ובו נגבו חייהם של 91 קורבנות ועלו באש אוצרות של קהילות יהודיות עתיקות בנות יותר מ-1000 שנה.

ליל הבדולח הוא לא עוד חוליה בשרשרת אירועי השואה אשר נמשכו על פני 12 שנים (1933–1945). אדולף היטלר עלה לשלטון ב-1933, ובחודש אפריל של אותה שנה התחיל את תהליך השמדת העם היהודי. בהמשך חוקקו חוקי הגזע, חוקי נירנברג, היהודים נרדפו וגורשו עד לפתרון הסופי, ו-6 מיליון מהם נרצחו.

באירועי "גירוש זבונשין", בסוף אוקטובר 1938, גורשו מגרמניה יהודים שאינם אזרחי המדינה. המגורשים נותרו על גבול גרמניה-פולין במשך זמן רב, לא היה להם כל מחסה מפני הקור והם אף סבלו ממחלות. בת אחת המשפחות המגורשות שלחה גלויה לאחיה הרשל'ה גרינשפן, פליט יהודי פולני אשר גר בפריז, וגללה את מר ליבה ואת התהפוכות אשר הם עוברים. הנער הצעיר יצא בחמת זעם, רכש אקדח וניגש לשגרירות גרמניה בפריז, שם נתקל במזכיר השלישי (דיפלומט זוטר) וירה בו. עם היוודע דבר ההתנקשות בגרמניה יצאו מקומיים רבים לרחובות והחלו להכות יהודים. היטלר שלח את רופאו האישי לטפל במזכיר הפצוע ולאירוע הצטרף במהרה שר התעמולה יוזף גבלס, אשר לדעת מומחים יצא מגדר הרגיל כדי להעצים את מעשהו הפלילי של הנער היהודי ולגמד את כישלונו של הרופא האישי של היטלר, שכשל בהצלת חייו של המזכיר. בלילה שלאחר מכן יצאו המונים לרחובות הערים, שברו וניפצו חלונות ראווה, העלו בתי כנסת באש והרגו 91 יהודים.

בנובמבר 1942 התרחש "מבצע לפיד" (Operation Torch), שהיה מבצע של בעלות הברית בחופי צפון אפריקה, מרוקו ואלג'יר. מטרת המבצע הייתה השתלטות על הקולוניה הצרפתית (אלג'יר), אשר מיולי 1940 הייתה תחת משטר וישי בראשות מרשל אנדרי פטן, אשר בחר לחבור לציר הרשע ואף חוקק חוקי גזע בנוסח גרמניה הנאצית. פלישה ימית זו בנקודה שבה פלשו בעלות הברית נמשכה כשלושה שבועות, ובמהלכם הסיגו לוחמי בעלות הברית את הצבא הנאצי בראשות רומל. הנאצים נסוגו בזריזות וירדו לכבוש את תוניס. הייתה זו המדינה הערבית היחידה שחוותה את השואה ובה נשלחו יהודים למחנות עבודה בכפייה והועלו על רכבות למשרפות המוות.

אומנם חודש נובמבר מרמז על סיום שנה אזרחית ועל מבצעים ברשתות המסחר המקוונות במרשתת, אך לנו, בניהם ונכדיהם של שורדי השואה, זהו זמן לחשבון נפש. בתקופה זו עלינו לחזק את הקריאה לעודד את השורדים החיים, לשמר ולהקליט ולהנציח את עדותם ובכך להפחית את "חרדת השואה". בד בבד יש לעזור להם ולחבק את אותם שורדים, אשר הולכים ונכחדים.

על המחבר / המחברת

Avatar

סטיב בלחסן

יועץ בכיר בתחומי האבטחה, מנהל ביטחון בגופים מונחים. בעלים של חברת יעוץ והכשרות ביטחוניות פאי אקספרטיס.

12 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני נובמבר 26 2020, 09:58
  למר סטיב בלחסן הנכבד

  כל הכבוד והיקר על מאמר מעורר השראה. השנה, באוקטובר, התווספו להיסטוריה שני מעין שורדי שואה נוספים. ברשותך, אני מקווה, הנני מבקש להוסיף את ג'ונתן פולארד ואת אסתר רעייתו לחבורה האומללה הזו. אני מקווה שמדינת ישראל תדע לעזור להם ולחבק אותם כפי שהנך כותב. יישר כוחך.

  השב לתגובה
 2. אלי א.
  אלי א. נובמבר 26 2020, 10:34
  הרוב שכחו מי היו הנאצים

  מה שהכי עצוב, שהיום, יש יהודים ששכחו מה זה המושג נאצים והם מעיזים לכנות ולהשוות יהודים שלא חושבים כמותם לנאצים, תוך חילול כבודים של 6,000,000 קורבנות.

  השב לתגובה
  • סטיב בלחסן
   סטיב בלחסן נובמבר 26 2020, 16:43
   חברה בסכנה

   אלי ידידי,
   לצערי הרב אנשים שוכחים מה זה שואה, ומעזים לכנות אנשים אחרים בתואר הבזוי והשפל הזה.
   אוי לנו, אוי לנו לחברה שמכנה ככה נציגי חוק.

   השב לתגובה
 3. צביה אלדובי
  צביה אלדובי נובמבר 27 2020, 11:47
  לזכור!

  ולא לשכוח!

  השב לתגובה
 4. גבריאל מילוא
  גבריאל מילוא נובמבר 28 2020, 19:15
  עוסקים בכל המקומות באקטואליה

  וכמעט נמחק זיכרון השואה. גם בשל קו ברור של חלק מהאוכלוסיה והפוליטיקאים שלו ומתעלמים מהנושא.

  השב לתגובה
 5. יצחק דגני
  יצחק דגני נובמבר 29 2020, 09:40
  לסטיב ולאלי היקרים

  מהראשונים ששכחו היה הפרופסור ישעיהו לייבוביץ'. כשלמדתי בירושלים (לפני המבול) שמעתי אותו פעמים אחדות. הוא טבע את המונח המטורף "ידונאצים". לדעתי, ולדעת אחרים ששמעו אותו והתבוננו בשפת גופו, לעת בלותו הוא חלה במעלת נפש.
  כיום יש לנו סגן רמטכ"ל בדימוס, האלוף יאיר גולן. הוא חטא קשות עם ההשוואה של מעשי חייליו עם מה שקרה אז באירופה. כנראה שיש לו חור בהשכלה. הוא פשוט לא יודע. כיום צה"ל שולח את קציניו שמיועדים לקידום לאוניברסיטה להשלים תואר אקדמי. היו לי כמה סטודנטים כאלה. כנראה שבימים שהאלוף גולן היה קצין צעיר צה"ל עוד לא הקפיד שלקציניו תהיה השכלה מינימלית.

  השב לתגובה
  • יונתן קורפל
   יונתן קורפל נובמבר 29 2020, 10:15
   יצחק שלום

   כדאי להיות זהיר בכתיבה, כדי לא לחטוא
   אין לי כלל רצון להיכנס לוויכוח
   כדאי פשוט שתדע כי ליאיר גולן יש תואר ראשון, וגם תואר שני
   אני גם סבור שאתה לא ממש מדייק בדברים שאתה מייחס לאמירותיו המסוימות (שהנן קשות כשלעצמן)

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני נובמבר 29 2020, 11:24
    יונתן קורפל מכובדי

    אל תמעיט בערכי. אני יודע היטב מיהו יאיר גולן. שמעתי אותו פעמים אחדות. אני לא רק מדייק בדברים שאני מיחס לו אלא אף ממעיט בשל הכבוד שיש לי לדרגתו הצבאית. אני עומד מאחרי דברי שהאיש בור ועם הארץ בכל מה שקשור למה שהתרחש בגרמניה בין שתי המלחמות. אין שום מקום להשוואות כמו שהוא עושה. אגב – אני משוכנע שהוא מצטער על דבריו אלה. שמעתי אותו מנסה "להחליק" את הדברים. ללא הצלחה. האמת – אני מתפלא מאין זה בא לו. אבל אם זה בא והוא אמר – יש לצאת נגד זה בכל התוקף האפשרי ולא להתחבא מאחרי גדר של נימוס ו\או זהירות בכתיבה.

    השב לתגובה
 6. א.
  א. נובמבר 29 2020, 19:51
  לדעתי גם המדינה לא עושה מספיק

  צריך לחזק הזיכרון ולהעמידו עמוק יותר בכל שכבות החינוך.

  השב לתגובה
 7. אברהם שניידמן
  אברהם שניידמן נובמבר 30 2020, 18:53
  מר בלחסן, כל הכבוד

  חבל שאין רבים כמוך שזוכרים!

  השב לתגובה
 8. ד״ר אבי ביצור
  ד״ר אבי ביצור דצמבר 01 2020, 07:30
  גאווה

  מאמר מצוין
  גאה בל ובמה שאצה מייצג
  קול שפוי ברעש מסביב

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור