JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

חייבים לרענן את השורות

איך אפשר ליצור מפלגה חדשה שתזכה בשלטון

חייבים לרענן את השורות מאיר פלג
דצמבר 12
19:30 2020

אנו מצויים בעיצומו של משבר פוליטי-כלכלי-בריאותי בצל מגפת הקורונה, אך רובנו, כך אני מניח, לא איבדנו תקווה. אני טוען ששחר של יום חדש יעלה רק כאשר יהיה ייצוג יחסי אמיתי של מגוון המגזרים בישראל ברשימה חדשה, ורק כאשר אלמנט האגו בקרב נבחרי הציבור לא יהווה עוד גורם מרכזי ומפריע, כאשר יוכיחו כל אלה שברשימה כי פניהם אינם אל הכיסא והמשרה, אלא אל דרך חדשה.

אני מציע שרשימת נציגי מפלגת השלטון החדשה, שתביא תקווה לכולנו, תיבנה על פי העקרונות הבאים:

חלוקת הייצוג תהיה לפי אחוזי המגזר בקרב בעלי זכות הבחירה. אפשר לאייש מיקומים לפי חמישיות או שביעיות, במיוחד נדרש ייצוג לתתי-קבוצות.

הגדרת מגזר מהווה אתגר, שכן לעיתים ישנם מאפיינים אתניים, דתיים, כלכליים וכדומה, או שילוב ביניהם. בישראל, הפילוח המגזרי הראשוני הוא לשתי קבוצות עיקריות: יהודים וערבים; בכל אחת מהן יש תתי-קבוצות דתיות ואחרות בעלות מאפיינים שונים. אי לכך, כל קבוצה תחליט מי ימוקם בשביעייה או בחמישייה (עם סעיף בוררות חיצונית קובעת במקרה הצורך).

ברשימה חדשה צריך להיות ייצוג כמותי לפי מספר המצביעים מהמגזר, לדעתי לפי חלוקה ליהודים וערבים מבלי להיכנס לפילוח משנה כלשהו. אישים בולטים ובעלי ניסיון יוכלו להציע עצמם כחברי הרשימה. רשימה חדשה מעוררת את השאלה: מי יהיה הגוף הבוחר? ראוי שהבחירה תהיה על ידי קבוצת המייסדים, ולא על ידי דיקטטור (וברור למי הכוונה במפלגות קיימות…).

בוקר של יום חדש אחרי בחירות אולי יביא עימו תקווה אם המפלגה החדשה תתעלם מאלמנט האגו, ותציב עשירייה (לפחות) מובילה. ראוי שהמובילים לא יהיו מרבי מלל או מומחי צעקות וצחנה לשונית, או רדודים. עליהם, כמובן, להיות נקיים מכל רבב וללא הרשעות פליליות; עליהם להיות בעלי ניסיון בתחומים הנדרשים לניהול תקין. דרגות בצבא? לא בהכרח. פרופסורה בכלכלה? עדיפים בעלי ניסיון מעשי מוכח. ספסלי האקדמיה מולידים תאורטיקנים, אך הם כבר לא מרשימים את רוב הבוחרים. רשימה של אנשי רוח תומכים זה נפלא, אך מי מהבוחרים הצעירים, פרט לתלמידיהם, שמע עליהם? פרופסור לכלכלה לא בהכרח יבין את צורכי בעל הבסטה. ממגדל השן של האקדמיה ומכיסאות הכנסת לא רואים את השטח.

סוגיה חשובה נוספת היא שינוי רעיון "המצע". המפלגות מעתיקות זו מזו את תוכני המצע, מרבית הסעיפים כלל לא מובנים לרוב הקוראים (אם בכלל יש כאלה, פרט לכמה עיתונאי חצר), הם כלליים, גדושי מליצות, תשבחות עצמיות עקיפות בגין העבר. על הרשימה החדשה להתחייב להציג מצע שיורכב מרשימת חוקים, וכן עליה להתחייב להעלותם על שולחן הממשלה והכנסת מוקדם ככל האפשר. לדוגמה:

חוק יסוד השתכרות בכבוד – יש לשפר את הטיוטה הקיימת לחוק רגיל, ולהפוך אותה לחוק יסוד. חוק שימנע גם את הפגיעה בפנסיות הוותיקות.

חקיקה בעניין הטרדות מיניות ואלימות בחברה, וקביעת עונשי מינימום. כדי שלא ייווצר מצב ששופט משחרר אנשים אלימים.

חקיקה בעניין זכויות הורים וילדים במצבי גירושין ופירוד.

חקיקה מגדרית המגינה על זכויות מיעוט בחברה (אין הכוונה למילה "מיעוטים" המשויכת למשהו אחר).

חוק הלאום, חוק השבות – תיקוני חקיקה.

חוק לטיפול בהון השחור.

חקיקה המפשטת חוקי בסיס כמו חוק ביטוח לאומי וחוק מס הכנסה, שבה ייכתב במפורש כי המוסדות האלה הם שיפנו לאזרחים, ויזכו אזרחים שמגיע להם, ולא ימתינו לבקשות האזרח שלרוב איננו יודע זכויותיו.

הדיון בתחליף המצע חייב להיות ארוך וקשה, אך ברור שרק חקיקה הנוגעת לרגש ולמציאות תביא את המצביעים לקלפי.

שוויון אמיתי חייב להיות מיושם בחקיקה, כמו גם בעשייה. כל ההסכמים הישנים שכללו רק ויתורים לפי עוצמת מנדטים – חייבים להתבטל על ידי חקיקה חדשה ומחשבה רעננה, שיביאו לבחירות גם קהל שנטה בשנים האחרונות להתחמק מהצבעה.

בשנים הקרובות שלאחר הקורונה יידרש טיפול מעמיק בכמה תחומים: ראשית, בכלכלה; שנית, בבריאות; שלישית, בחינוך. רשימה שתציג מצע של חוקים ברורים, לא מצע רהבתני, אלא ענייני וסדור ליום שאחרי, תוכל לסחוף אחריה בוחרים רבים.

ישראל זקוקה לרשימת מרכז אמיתי ואין בלתו. לצערנו, בשנתיים האחרונות נוכחנו לראות את הקיצוניות הרבה של השוליים בכנסת, וברגע שראינו ששפת הרחוב זוכה לפריחה בכנסת – חייבים לשים לכך קץ. הגיע הזמן לרענן את השורות ולהחליף את היושבים על כיסאות עור הצבי.

על המחבר / המחברת

Avatar

מאיר פלג

M.A בניהול וביקורת. מרצה, יזם, ויועץ בתחומים: ניהול, מחשוב ושיווק. 45 שנות ניסיון בניהול וביקורת.

2 תגובות

 1. י וייס
  י וייס דצמבר 13 2020, 08:13
  חלום

  קראתי. יש רצוי ויש מצוי. זה חלום שלא יקרה. כתיבה יפה. תיאורטית ולא מעשית

  השב לתגובה
 2. Mojavemav
  Mojavemav דצמבר 13 2020, 10:38
  have a huge impact

  handwritten by the author.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור