JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

נורמליזציה מבורכת

קרדיט לנתניהו ולטראמפ, לצד ביקורת

נורמליזציה מבורכת ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: US Military
דצמבר 15
09:30 2020

ההסכמים של ישראל עם כמה מדינות מוסלמיות הם הסכמי נורמליזציה שעשויים להוביל להסכמי שלום ממשיים. זה הישג לממשלת ישראל ולבנימין נתניהו, הישג שלא היה בא לעולם בלעדי הלחץ האפקטיבי של דונלד טראמפ וחפיפת האינטרסים מול איראן.

אני מבין שרבים מנסים לצנן את המאורעות באומרם שהישגים אלו הושגו עם מדינות שאינן גובלות בישראל ומעולם לא היו לנו מלחמות איתן, אבל ברצוני להזכיר שהן היו בגוש המוסלמי העוין, והוועידה האנטי-ישראלית הבולטת ביותר הייתה בחרטום בירת סודן.

ראויים דברים אלו להיאמר, שהרי עלינו להסתכל על דברים נכוחה, אפילו העוסקים בהם הם המגונים במנהיגי תבל.

תודה לטראמפ על פריצת הדרך, וזאת אני אומר בעוד שאני סופר את הימים עד רדתו מהבמה. הוא אחד האנשים השליליים שהגיעו לנשיאות, והתנהגותו הילדותית והנרקיסיסטית אחרי הבחירות תוכיח זאת. היו לו אינטרסים לבצע את המחוות לישראל, והוא ביצע. בראייה רחבה הוא בכל זאת פגע.

אשר לנתניהו, זה מהלך כמלך אינדיאני. "הוא מביא לנו את החיסונים". הוא, המנהל הגרוע של משבר הקורונה, משים עצמו כלא רואה ולא מבין. אני נותן לו קרדיט על ניצול האינטרסים בתקופת טראמפ, אבל נזקו האדיר של נתניהו הוא ברצון הנחוש לפרק את הדמוקרטיה הישראלית אחרי שעשה זאת במפלגתו, שבה הוא רודה ללא הפסק. נתניהו הוא היוצר האמיתי של השיח הישראלי. בני בריתו ארז תדמור ויאיר נתניהו הם מהגרועים בדרדור השיח הציבורי.

מלכות נתניהו לא נסתיימה, מלכות טראמפ נראה שכן. המאבק לשינוי המציאות בישראל בעיצומו. אינני חושב שהסקרים האחרונים, שמעידים על דומיננטיות של הימין, נכונים ליום פקודה. לדעתי הרצון להפיל את נתניהו הוא שיקול כבד בעיני רבים, עד כדי כך שהם מוכנים להמליך במקומו ימני ממנו. אבל החלוקה האלקטוראלית האמיתית של ישראל הורתה על מאבק שקול בכל שלוש מערכות הבחירות האחרונות. זה המצב האמיתי מתחת לפני השטח.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

17 תגובות

 1. שמחה
  שמחה דצמבר 15 2020, 10:45
  שם המשחק ניכוס קרדיטים

  עוזי ברעם מציג את העובדות כהווייתם בתוספת פרשנות קולעת במיוחד. נתניהו הוא מתמחה סדרתי בניכוס קרדיטים מאלה שעבדו עבורו בצד האפל של המדיה כדי שיוכל לזכות בתהילת עולם. את התהליך המורכב מהעסקה שבה שלושה צדדים נהנים ממנה, ישראל, האמירויות (35F) והנשיא טראמפ ניתן לזקוף בראש ובראשונה לטראמפ שאישר זאת, אך בעיקר לחתנו ג'ארד קושנר שעדיין לא מלאו לו ארבעים שנה, שביצע את העבודה בשום שכל, והצניע את עצמו עד כדי אי לקיחת אפילו קמצוץ של קרדיט, כאיש עסקים היודע שהקרדיט אמור להינתן כשי לבנימין נתניהו, הנמצא באחת מנקודות השפל הנמוכות ביותר בקריירה שלו.

  השב לתגובה
  • לשמחה
   לשמחה דצמבר 15 2020, 23:39
   הבהרה

   עוד לא תפסת שהרעיונות הם של ביבי והמבצע הוא קושנר שפועל בשם חותנו?

   השב לתגובה
 2. עדי פרלמוטר
  עדי פרלמוטר דצמבר 15 2020, 17:44
  כל הכבוד למי שיודע להצביע גם על מינוסים

  וגם על פולשים. ולא תמיד רק מבקר.

  השב לתגובה
 3. בני חזן
  בני חזן דצמבר 15 2020, 22:04
  לשמוע מברעם מחמאה על ביבי

  מה קרה?

  השב לתגובה
 4. יאיר בר-קול
  יאיר בר-קול דצמבר 15 2020, 22:11
  הרבה סימני שאלה

  ניתוח נכון שאינו מתיימר להיות סיכום, אלא משאיר מקום לספקות ולסימני שאלה לגבי מה יהיה? ושוב התשובה היא: ימים יגידו.

  השב לתגובה
 5. פרופ' אביבה דורון
  פרופ' אביבה דורון דצמבר 15 2020, 22:15
  בשיקול דעת

  עוזי ברעם מאיר נקודות של שיקול דעת לגבי מעשים ומצבים ; אולם לדעתי הו נדיב לגבי נתניהו שבעיקר גוזר סרטים בכבישים שהיו סלולים.לעומת זאת אל מול הסחף בדעה הכללית שנגרפת לימין ו/או לכוחו באופן מוגזם, זוהי מעלה גדולה של ברעם שהוא מאזןצאת הרושם המבוהל ומנתח את המצב בצלילות

  השב לתגובה
 6. ד.
  ד. דצמבר 16 2020, 13:43
  לא צריך לתת לו שום קומפלימנט

  תראו איך ממשיך להשתולל
  שימו לב איך הפר התחייבות בקשר למינוי ראש השבכ
  שימו לב איך רוצה לסחר את שר המשפטים בדרך שלו להימלט ממשפט
  ועוד
  שום מילה טובה לא צריכה להיאמר על מי שעושה כל יום אלף מעשים לא ראויים

  השב לתגובה
 7. שון
  שון דצמבר 16 2020, 16:26
  לדעת לברך עשה טוב שעשה מישו אותו

  גינית על מעשה שלילי שעשה
  זהו יושר!

  השב לתגובה
 8. עוזי ברעם
  עוזי ברעם דצמבר 16 2020, 16:44
  לומר דברים כהווייתם

  לד. ביבי מתנהג התנהגות בזוייה.הוא מדרדר את ישראל 2000 מטר מתחת לאדמה. אבל לכתוב צריך ביושר ובאמינות. מה שהחמאתי לביבי זה מה שמגיע לו בנושא המדיני לאור הנורמליזציה המתפתחת. ההתנהגות שלו כלפי גנץ היא בושה לכל מנהיג ועכשיו יבואו ויגידו "כמה הוא חכם חיסל את גנץ". מי שהולכים איתו דגי רקק אבל אחרי כל מה שאמרתי מה שמגיע וכך אתה חש-אמור

  השב לתגובה
 9. צורי
  צורי דצמבר 17 2020, 11:59
  אם וכאשר הפעילות החיובית בטלה בשישים

  לעומת העשייה השלילית, לא נכון להזכיר ולשבחה.

  השב לתגובה
  • לצורי
   לצורי דצמבר 17 2020, 15:25
   צודק עוזי ברעם

   אם מגיע לביבי שאפו – לא צריך למנוע זאת ממנו. מה עוד שעשייתו החיובית עולה עשרת מונים על זו השלילית. אם יש במעשיו שלילה כנראה שזה בשל שאיפתו להמשיך בתפקידו ומה שעשה נובע מהתגוננות נגד מי שלא הצליח להורידו בבחירות והלך דרך הפרקליטות.

   השב לתגובה
 10. אדי
  אדי דצמבר 17 2020, 15:42
  הסכמי שלום זה לא

  אני ממש לא מתפעל מ"הסכמי השלום" החפוזים של ביבי מדובר בסך הכול בברית של אינטרסים מסחריים בין שליטים ושל פוליטיקה פנימית קטנה. לא שלום ולא נעליים. זו מתנת הפרידה של טראמפ לביבי בשלהי כהונתו שנועדה לתת לביבי משענת כלשהי לביבי שנמצא במשבר משפטי ואישי (הכלא מחכה לו!) ופוליטי (ההפגנות והסנטימנט העממי האנטי ביביסטי).
  האמירויות ובחריין הן בקושי ישויות מדיניות הן יותר בבחינת עסקים משפחתיים שבטיים, כך שאין כאן שום הישג מדיני או הסדר שלום לטווח ארוך (מה יהיה כשייגמר הנפט?) ומצד שני זה מרחיק עד מאיין כל הסדר עם הפלסטינים – שאיתם יש מלחמה ואיתם חייבים לעשות שלום ומעמיק אצלם את הקרע ואת העוינות, מותיר את על נושאי הקונפליקט בעינם – הכיבוש, האפרטהייד, גזילת האדמות, ההתנחלויות וכל שאר המרעין בישין.
  האימרה הנדושה מעט "שלום עושים עם אוייבים" מקבלת כאן משנה תוקף.

  השב לתגובה
  • לאדי היקר
   לאדי היקר דצמבר 18 2020, 19:25
   דברים כדרבנות

   הפרלמנט הגרמני העביר חוק שמגדיר את מי שתומך ב- BDS כאנטישמי. חוק זה הפריע לחבורת "אמנים אוהבי ציון" שיצאו בהפגנות נגדו. אותם "אמנים" מגדירים את ישראל כגוזלת אדמות פלסטיניות, ככובשת, כמדינת אפרטהייד. בדיוק כמו שאתה כותב. החברה האלה הם צאצאי "השמאל הישן" שיצא מהשטאזי וגרוריו.
   אדי היקר – או שאתה נוסע לשם ומצטרף אליהם או שאתה מקים כאן קבוצה כזו ויוצא להפגין בעד השלום.

   השב לתגובה
   • עוזי ברעם
    עוזי ברעם דצמבר 19 2020, 12:47
    תשובה למגיב לא אלמוני..

    אינני מסכים עם תגובתו של אדי כי יש לי הערכה להסכמים שהושגו. אבל הוא לא כתב שום דבר בלתי סביר שהצריך תגובה קשה כל כך ממגיב אלמוני ידוע…דבריו של אדי על כיבוש ועל התנחלויות ואפילו על אפרטהיד לא נראים לי מופרכים והם לא מצריכים להחיות את מנוולי הסטאזי על מנת להתקיפו ובודאי לא לשלחו לברלין על "חומרת" דבריו

    השב לתגובה
 11. ד.
  ד. דצמבר 18 2020, 13:40
  עוזי אומר מה שהוא חושב

  כמו שצריך

  השב לתגובה
 12. שירלי פלד
  שירלי פלד דצמבר 19 2020, 11:43
  בקיצור ולסיכום

  תודה לטרמפ ולהביע על הסכמי השלום
  עוד יותר תודה כששניהם יעזבו את תפקידיהם.

  השב לתגובה
 13. אדי
  אדי דצמבר 26 2020, 19:34
  זקוק להבהרה

  לא לגמרי הבנתי מה הטיעון שלך, אבל רק לידיעה אני מפגין ופעיל (כאן!) בעד שלום מהז עשרות שנים. אה, וכן אני גם תומך נלהב בבי.די. אס.
  אם אתה מוצא בכך קשר לשטאזי אומר דבר אחד, השכלה זה משהו שאפשר לרכוש. צא ורכוש.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור