JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ויהי בימי המלך הורדוס החדש

הרהורים על האדרת העצמי ועל תרבות הקניות

ויהי בימי המלך הורדוס החדש נחל צלמון צילום: אבי גולדברג
דצמבר 23
19:30 2020

הגשם הוא אותו גשם אמרה האדמה והביטה מלמטה בסירות המחלצות את תושבי נס ציונה ואשקלון משיטפונות עונתיים. וגם הפוליטיקה היא אותה פוליטיקה. אין חדש תחת הביבי. גנץ בא וגנץ ילך. השבוע החלו לזרום שוב המים בנחלים, ובקַנְיוֹנִים התגודדו אלפי ישראלים, מצטופפים בתורים ארוכים, נאבקים על הזכות להעמיק את האוברדרפט.

לאחרונה חלחלה בהכרתו של שר האוצר המחשבה כי תוארו המיניסטריאלי צר מכדי להכיל את חשיבות מפעלותיו, ועל כן מצא לנכון להשוות עצמו לאורדוס (המלך הורדוס בהיגוי ישראלי).

"אני קלאודיוס" ו"אני, הורדוס המלך" הם ספרים שספק אם שר האוצר קרא, אבל השימוש ב"אני" רק הולך וגובר בקרב נבחרי הציבור בישראל – מ"אני אנווט" של רבין ז"ל, דרך שר האוצר, ועד "אני הנחיתי לייצר חיסון" של ביבי. נעלם ה"אנחנו", נעלמו הצניעות והסולידריות, נותרו רק הסלפיש והאינסטגרם המעצימים את האגו בגרסה מודרנית לדברי המלכה מאגדת האחים גרים "מראה, מראה".

ובאמריקה הודו האמריקאים כולם לאל הטוב שהביא אותם לארץ הטובה. גם היהודים שם מודים בחג ההודיה, החג הלאומי, על כך שהוריהם והורי הוריהם היגרו לאמריקה ממזרח אירופה, מהעיירות שהפכו למלכודות מוות לאלה שנותרו בהן. השבוע הודה הנשיא האמריקאי בחצי פה בהפסד בבחירות, חלק מהאמריקאים יודו על כך שאמריקה נחלצה מהניסיון להפכה לאימפריית טראמפ. לאיש יהיה עכשיו די זמן לנפח את תסרוקתו מדי בוקר לפני שיצא לשחק גולף.

"חג" נוסף שחגגו באמריקה ובשאר העולם החומרני הוא ה-Black Friday. אני משוכנע שתוך עשר שנים יהפוך היום הזה לחג מן המניין, ולאחר ההסתערות על החנויות והאתרים, ישבו הצרכנים שהגיעו לסיפוק זמני לשולחן המשפחה אל מול מסך טלוויזיה מפלצתי, יפתחו מתנות ויאכלו מטעמי take away.

המשמעות הפוליטית-חברתית של "חג" זה היא הכישלון המעשי המוכח של התיאוריה המרכסיסטית על ענפיה הטרוצקיסטיים והמאואיסטיים. העולם מעדיף סמארטפונים, חופשות סקי, קרוזים, פיצות ומכוניות חדשות, על פני שוויון, אחווה וחלוקה צודקת של העושר.

בפרפרזה על הפסוק הידוע מתוך הברית החדשה "תנו לקיסר את אשר לקיסר ולאלוהים את אשר לאלוהים", אומרים המוני העמלים: "תנו לעשירים את אשר לעשירים ותנו גם לעם לחיות טוב".

על המחבר / המחברת

Avatar

אבי גולדברג

מחבר הספרים: "מסדר קוזימה","חוף בלי ים" ,"רצח בטור דה פראנס", "אל תקרא לי סוחוי", "המדריך הקליל לחכמת הנדל"ן", ועוד.

7 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני דצמבר 23 2020, 23:52
  לאבי גולדברג היקר

  כששמעון פרס הסוציאליסט אמר "מכונית לכל פועל" חשבנו שהוא הוזה. ובכן – פרס ראה את העתיד נכוחה. צחקנו עליו. היינו קטני אמונה.

  השב לתגובה
 2. ח.
  ח. דצמבר 24 2020, 10:49
  דילוגים אינסטיקטיביים

  מעלי חיוך ומוסיפים משהו לידע שלנו

  השב לתגובה
 3. איילה עזוז
  איילה עזוז דצמבר 25 2020, 10:31
  לפחות אתה רומז שגם לעם טוב

  גם זה משהו, לעומת כל המשמיצים

  השב לתגובה
 4. היסטוריון
  היסטוריון דצמבר 26 2020, 21:06
  הורדוס ילד קטן

  לידו

  השב לתגובה
 5. אבי
  אבי דצמבר 27 2020, 07:06
  תודה

  תודה לכל המגיבים

  השב לתגובה
 6. תמיד אוהב את מאמריך
  תמיד אוהב את מאמריך דצמבר 28 2020, 17:29
  קליל ונחמד

  גם שהנושאים ממש לא עליזים.

  השב לתגובה
 7. אבי
  אבי דצמבר 30 2020, 14:53
  תודה

  תודה לאלמוני\ת

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור