JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

שמירה על טהרת השכול

מרים פרץ, אמרי לא לנשיאות

שמירה על טהרת השכול צילום: Jon Sullivan he.wikipedia.org
ינואר 05
09:30 2021

השם המוביל במרוץ לנשיאות, מרוץ שבעוד זמן לא רב ידובר בו, הוא זה של מרים פרץ. אישה בעלת אישיות מיוחדת ואהודה, ששכלה את שני בניה החיילים, ואין מילים שיכילו את כאבה.

בריאיון שקיימה לאחרונה, היא לא דחתה את האפשרות לקבל עליה את המשרה, רק אמרה שכרגע אינה עוסקת בכך. לדעתי, לא יהיה ראוי מצידה לקבל את ההצעה לרוץ לנשיאות, גם אם תבוא פה אחד מכל חברי הכנסת והעם.

הדבר היחיד כמעט הנתון בקונצנזוס מוחלט בעם, ובצדק, הוא היחס אל השכול. האמפתיה כלפי המשפחה השכולה היא מוחלטת, גורפת ובעיקר כנה וטהורה. וזה החידוש בה. הטוהר והרגש הכן שכולם חשים ומקרינים כלפי המשפחה.

בעידן האינטרנט, התקשורת החברתית, הסרטונים והפייסבוק, הופכת האמפתיה הזו לגורפת, למעין חיבוק לאומי מתמשך, שזוכה לחשיפה בלתי רגילה. סרטונים בהקשר זה, של המשפחות השכולות, של ראיונות שונים ופרקים מחייהם, זוכים לעשרות אלפי צפיות מרגשות.

הפיתוי לנצל את האמפתיה הופך גדול. החשיפה מביאה לכך שגורמים תקשורתיים ופוליטיים לא מעטים מעוניינים לנצל את הרייטינג התקשורתי שהאם או האב זוכים לו. המשפחות השכולות עלולות להיסחף. כך היה עם אימהות הנערים החטופים. כך קרה עם אביו של גלעד שליט, שביקש להיבחר לכנסת לאחר שחרור בנו.

כך מתפתחת כרוניקה של ניצול האמפתיה של השכול. לפתע אישה שכולה שאיבדה את בעלה בפיגוע הופכת למגישה בתכנית רדיו. אחרת הופכת למארחת בטלוויזיה. שלישית הופכת לסופרת מבוקשת. בעלה של אחת הנרצחות פיתח קריירה של מעין סלב. אחרות מארגנות עמותות מתוקשרות לאחדות העם. השכול הקפיץ חברת כנסת לשעבר בבחירתה לכנסת.

תארו לעצמכם שבעלה של אסתר הורגן הי"ד, שעושה רושם חיובי וסימפתי מאוד, עטוף בכל האמפתיה הלאומית הגדולה והצודקת, יציג את מועמדותו בפריימריז של הליכוד בבחירות הנוכחיות. האם לא תרגישו שיהיה בכך ניצול ציני של האמפתיה הטהורה והכנה?

זו הסיבה שאסור למרים פרץ לרוץ לנשיאות. גם אם ירצו בה. הרי ללא כל האסונות הנוראיים הן והם היו אלמונים. כל החשיפה נובעת מהאמפתיה התקשורתית המדהימה שהמדינה מגישה להם, ברגישות עילאית וצודקת מעין כמוה. לבנות קריירה, גם אם היא נראית ראויה, ואפילו ראויה מאוד, תפגע בטוהר של האמפתיה כלפי השכול.

הייתי אומר למרים פרץ: אמרי לא נחרץ לנשיאות. את גם תאבדי במשך הזמן מהקונצנזוס כלפייך. אמרי הרף לתופעה. תני ידך להשארת השכול קדוש, טהור ונקי ונישא ומכובד על יד כל העם והעולם.

על המחבר / המחברת

Avatar

דב הלברטל

מוסמך לרבנות. שימש ראש לשכת הרב הראשי לישראל. מרצה באקדמיה בתחום המשפט העברי.

9 תגובות

 1. משה בן-ישראל
  משה בן-ישראל ינואר 05 2021, 18:52
  מסכים עמך מזדהה

  כל הכבוד על האומץ

  השב לתגובה
 2. שרון
  שרון ינואר 06 2021, 11:48
  דבר אחד ברור

  הרב הלברטל מביע את מה שהוא חושב ובלי דיפלומטיה ללא מורא. אני בעד הגישה הזאת אם כי לי למשל לא תמיד יש אומץ. וז אני שותקת.

  השב לתגובה
 3. אבנר בן דוד
  אבנר בן דוד ינואר 06 2021, 13:40
  הנה עוד תומך בדעה שלך

  אני תומך

  השב לתגובה
 4. ט.
  ט. ינואר 07 2021, 11:17
  דעה חשובה להישמע

  אלא שאם הדיון היה ברשתות החברתיות או באתרים מסוימים הוא היה גולש לשפל בוטה שהיה פוגע בנושא הקדוש הזה.

  השב לתגובה
 5. נעמי
  נעמי ינואר 08 2021, 12:08
  ובכל זאת האם אם שחייבה בניה לתת הכל

  למען המדינה. ואשר דוגלת בקבלת האחר. ואשר מעודדת שיתוף ומתנגדת לשינוי. האם לא ראויה היא להיות נשיאה ולייצג את הטוב שבעמנו?

  השב לתגובה
 6. ינון
  ינון ינואר 09 2021, 22:06
  צריך לזכור כי בחירת נשיא בישראל

  היא קודם כל פוליטטית

  השב לתגובה
 7. ד.
  ד. ינואר 10 2021, 11:21
  דיברת גם בשמי ובשם נוספים

  שלא נעים להם להתבטא בפומבי

  השב לתגובה
 8. מצדיע
  מצדיע ינואר 11 2021, 12:57
  לדב הלברטל

  שמביע דעותי מבלי לזגזג

  השב לתגובה
 9. אוהד ברזילי
  אוהד ברזילי ינואר 20 2021, 14:29
  יש עדיין אנשים שאומרים מה שהם חושבים

  נהדר לדעת זאת

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור