JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

טיול באזור הארקטי

לפלנד כיעד תיירותי מיוחד

טיול באזור הארקטי מזחלות שלג בלפלנד, צילום: חביבה רוטשילד
נובמבר 15
22:09 2016

 

היי צפונה, ללפלנד

למה לצאת לטיול ללפלנד? כי טיול כזה הוא הזדמנות לחוות מנפלאות האזור הארקטי של כוכב הלכת שלנו, אזור דליל באוכלוסית בני המין האנושי ועשיר בטבע פראי הלקוח ישירות מסיפורי מגלי ארצות וחוקרים שנמשכו אל עבר הצפון המגנטי של כדור הארץ. בלפלנד אין ערים הומות ואלפי מכוניות, היא שקטה ומלכותית. אולי תתפלאו אבל החיים בלפלנד, דווקא משום שמדובר בחבל ארץ שברוב שטחו הטמפרטורה הממוצעת נמוכה מאפס מעלות צלזיוס, הם חמימים, נוחים ונעימים.

מי את ומה את לפלנד?

לפלנד היא חבל ארץ רחב ידיים (כ400,000 קמ"ר, לעומת ישראל המשתרעת על פני כ 21,000 קמ"ר בלבד), שאזורים שונים שלו שוכנים בגבולות שלוש מדינות סקנדינביות (פינלנד, שוודיה ונורבגיה) וחלק נוסף בגבולות רוסיה. אוכלוסייתה של לפלנד מונה רק כ100,000 "בני סאמי" (כך מכונים תושבי לפלנד), הם אזרחים שווי זכויות במדינות השונות הנ"ל, הכול בהתאם לאיזו מביניהן שייך האזור בו הם שוכנים. רוב התיירים המבקרים בלפלנד מטיילים באזור השייך לפינלנד. התוודעות אל התרבות האוטנטית של בני המקום חושפת את האופן בו גם שם בני המין האנושי השכילו להפיק את המרב מהאמצעים שסביבתם מספקת להם, אפילו אם זו סביבה כה מאתגרת הסמוכה לקוטב הצפוני (כמעט כל שטחה של לפלנד מצוי בתוך החוג הארקטי, ז"א צפונית לקו רוחב 66.5 מעלות צפון).

אטרקציות מעולם מושלג וקפוא

לפלנד מציעה למבקרים בה שלל אטרקציות שלא ניתן למצוא בשום מקום אחר. דמיינו את עצמכם יוצאים לסיור רכובים על מזחלת הרתומה לכלבי האסקי או לאיילים (לאייל הצפוני חלק חשוב באורח החיים של בני המקום הקדמונים והוא אחד מסמליה המובהקים גם כיום).  תוכלו לנסות כוחכם בדייג בקרח, גלישה וצעידה על שלג, נהיגה באופנועי שלג, פיסול בקרח ועוד. אטרקציות ייחודיות נוספות בלפלנד הם ארמון קרח, פארק איש השלג (בילוי בלתי נשכח לכל המשפחה), מוזיאונים, גן חיות הצפוני ביותר בעולם למיני חיות בר שזהו אזור משכנם הטבעי, צפייה בתופעת הטבע המופלאה  "זוהר הצפון" ועוד.

מסלול טיול אופייני

מכיוון שלפלנד היא כה צפונית ישנם חודשים בהם שעות השמש בכל יממה הן מועטות, לכן חשוב לתכנן טיול ללפלנד לתקופה מתאימה, תיירים מישראל נוטים להעדיף את תקופת סוף החורף הישראלי (סביב מרץ – אפריל) זאת משום שכבר יש די שמש אך זו עדיין תקופה טובה לצפות בזוהר הצפוני.

ישנן מספר טיסות בכל שנה היוצאות מנמל התעופה בן גוריון ונוחתות ישירות בעיר רובניימי, העיר הגדולה ביותר בצפון פינלנד. התחנה הראשונה לאחר הנחיתה היא מרכז הצטיידות שם מקבלים את פרטי הלבוש המיוחדים שיבטיחו שהשהייה בלפלנד תהיה חמימה ונעימה גם שכעוסקים בפעילות בשטח הפתוח. האגדה מספרת כי בלפלנד שוכן מפעל המתנות של סנטה קלאוס ממנו הוא יוצא מדי שנה בחג המולד רכוב כל מזחלת מעופפת רתומה לאיילים, "כפר סנטה קלאוס" הוא אטרקציה מקסימה שהוקמה ברוח אגדה זו. במהלך כחמישה – שישה ימים ניתן לבקר בשלל אטרקציות באזור הפיני של לפלנד, חלקן כבר הוזכרו לעיל. טיול ללפלנד הוא מסע שאין לו אח ורע, הזדמנות לחוות מנפלאות החוג הארקטי, להתוודע אל תרבות מרתקת שסתגלנות המין האנושי אחראית להתפתחותה, לפלנד היא קסומה, לבנה וקפואה מחד אך גם משכנם הטבעי של מיני חיות בר, בלפלנד נופים מעוררי השתאות, אטרקציות מאתגרות יותר או פחות ושלל פינוקים.

על המחבר / המחברת

אין תגובות

אין תגובות

אין תגובות כרגע. תרצה להוסיף תגובה?

כתוב תגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בתיירות – דברים בשם אומרם (יחסי ציבור)

יתר המאמרים במדור