JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

תיירות וטרור מסביב לעולם

ענף התיירות בצמיחה, למרות הטרור

תיירות וטרור מסביב לעולם יהודה זפרני
אוגוסט 22
19:30 2016

לפני כעשרים שנה היה ענף התיירות והתעופה בעולם בצמיחה של כ-2% בשנה. באותה תקופה כמעט לא היו פיגועי טרור בעולם. בחמש השנים האחרונות ובעיקר בשנתיים האחרונות ענף התיירות והתעופה בעולם בצמיחה שנתית של יותר מ-5%. בד בבד, פיגועי הטרור בעולם הפכו להיות שגרה, ומספרם עלה פי עשרה בעשור שחלף.

יש סתירה? כן, בהחלט, כביכול יש סתירה. אבל למעשה אפשר ליישב אותה בתשובה פשוטה: בעשור האחרון היו מהפכות בעולם ובארץ: מהפכת "השמים הפתוחים" ומהפכת ה"לואו קוסט".

מהפכות אלו הוזילו ב-50% ויותר את עלויות הטיסות בתוך אירופה, ארצות הברית והמזרח הרחוק, וכן טיסות מישראל ליעדים שונים, בעיקר לאירופה. לפני שנים ספורות היינו יכולים רק לחלום לטוס לאירופה בפחות מ-100 דולר, והנה בשנתיים האחרונות אנחנו יכולים.

הוזלת מחירי הטיסה הביאה לעלייה בתנועת הנוסעים בארץ ובעולם. זוגות ומשפחות החלו לצאת יותר מפעמיים בשנה, וכך הוזלו עלויות הנופש. נפתחו מלונות חדשים בעולם, אתרי תיירות ואטרקציות נוספו כמעט בכל מדינה. במאמר מוסגר אני חייב לציין שישראל כמעט לא בנתה מלונות נופש חדשים, שמספר האטרקציות אפסי ושענף התיירות הנכנסת פשוט עומד במקום.

ובדיוק בשנים אלו שבהן התיירות גואה, התגברו מאוד פיגועי הטרור באתרי תיירות בעולם והגיעו לשיאים חדשים. כל המומחים מייחסים תופעה זו לשנים האחרונות ובעיקר לדאע"ש, ארגון הטרור האסלאמי הקיצוני. העולם כולו נכנס לכוננות ספיגה לאחר הפיגועים במדינות רבות ובאתרי תיירות מובילים, ביניהם בריסל, פריז, ניס, ברלין, איסטנבול, ירושלים, אורלנדו, בוסטון ועוד ועוד.

האם הטרור גרם לירידה בתיירות ובתעופה העולמית? מפתיע, אבל אין ירידה כללית בתעופה העולמית, אלא להפך – בשנת 2015 הייתה עלייה של כ-2.5% בתנועת הטיסות בעולם. אמנם נראית ירידה בתיירות במקומות שנפגעו, אך רק בטווח זמן קצר לאחר הפיגוע, ולאחר מכן התיירות חוזרת ועולה ומסתבר שגם האוכלוסייה במקום מתרגלת וחוזרת לשגרה.

עוד נתון מעניין וצפוי: מיד אחרי פיגוע טרור מחירי המלונות יורדים דרסטית ביותר מ-50% – כך קרה במלונות בברלין, שהורידו את המחירים בעשרות אחוזים, וכך גם בניס, בריביירה הצרפתית ובאיסטנבול. הירידה הזאת ממשיכה עד חודשיים בממוצע מתאריך הפיגוע, ואז המחירים חוזרים גם הם לשגרה ועולים לרמות הרגילות בהתאם לעונה.

מכאן אני מסיק שאזרחי העולם החליטו לא להיכנע לטרור הקיצוני ולהמשיך בשגרת החיים, וזה בהחלט מזכיר את הישראלים – להם, לצערי, יותר ניסיון בפיגועי טרור, אך בכל שנה הם שוברים שיאים בנופש בחו"ל ובשהייה במלונות בארץ.

הענף שנפגע פחות בעקבות פיגועי הטרור הוא נסיעות אנשי העסקים. אלה טסים לעבודה בכל העולם, גם כשיש פיגוע, שהרי העבודה אינה נגמרת… יתרה מכך, בשנים האחרונות אנשי העסקים טסים יותר בתוך היבשות ומיבשת ליבשת, וזאת למרות התפתחות הטכנולוגיה בעולם, שיכולה לאפשר שיחות וידאו וקיצור זמני הטיסות והשהייה. עובדה פשוטה – ככל שהטכנולוגיה מתקדמת יותר, כך טסים יותר!

על המחבר / המחברת

יהודה זפרני

יהודה זפרני

עורך מדור: תיירות. מומחה לתיירות ותעופה ומנהל תחום התיירות של מועדון הצרכנות "הוט". מרצה בבית הספר לתיירות של אוניברסיטת חיפה ובמכללות באום אל-פחם, טמרה ונצרת.

5 תגובות

 1. צביה
  צביה אוגוסט 22 2016, 22:40
  לטייל בעולם

  משמח לשמוע שהעולם משתדל לנהוג כרגיל. אני מאמינה שלאחר פיגוע, יש ירידה בכמות המבקרים, לתקופה מסוימת, באותו היעד. אך האדם הוא, כנראה, יצור די סתגלני. מהר מאד הוא שוכח את הפחד, ונוסע בעולם להנאתו. הלוואי ונדע רק שקט סביב!

  השב לתגובה
 2. יהודה זפרני
  יהודה זפרני Author אוגוסט 22 2016, 22:47
  לטייל בעולם

  נכון צביה..בד"כ יש ירידה מייד אחרי הפיגוע בטווח הקצר ביעד הפיגוע ולאחר מכן הגרה מנצחת גם את הטרור..טוב שכך.

  השב לתגובה
 3. איריס נתנאל
  איריס נתנאל אוגוסט 23 2016, 13:43
  הטובים ינצחו בסוף את הרעים

  אמן

  השב לתגובה
 4. צ
  צ" אוגוסט 25 2016, 12:37
  זה לא אומר שהטרור לא פגע מאד בתיירות

  בגלל עליית רמת החיים התיירות היתה צריכה לעלות מאד.
  אם לא היה טרור הצמיחה היתה מדהימה.

  השב לתגובה
 5. מהענף
  מהענף אוגוסט 26 2016, 12:54
  למשל תיירות לישראל עלובה

  ולא בגלל הטרור

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בתיירות

יתר המאמרים במדור