JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

חוצה ארה"ב על אופנוע (11)

סאן לואיס ואלי והעיירה טאוס

חוצה ארה"ב על אופנוע (11) דניאל ג'ינו בסאן לואיס – הדיונות הגדולות
ספטמבר 25
19:30 2016

במהלך שהותי בנוודה סיטי שבצפון קליפורניה, במהלך השבוע הרביעי למסע, יצאתי לתור את חיי הלילה במקום. בעודי עומד, מבוסם קלות לאחר כמה כוסות משקה, מחוץ לאחד הבארים, ניגש אלי בחור שבידו חליל קטן. שמו איליה. את החליל שבידו, בלי להתבלבל, תקע בתוך נחירו. לאחר דקה של ניגונים, בעודי תקוף תדהמה למראה זה, הוא פסק והחל משוחח עמי.

בחיים קורה שפתאום מופיע מולך מדריך, מורה, בלי שתכננת.

איליה, שלמחייתו בונה חלילים, כך מסתבר, החל מספר לי על מעיינות חמים וקהילת אנרכיסטים הגרים בניתוק מהממסד באזור הגבול בין ניו מקסיקו וקולורדו, בעמק הנקרא סאן לואיס ליד העיירה טאוס. ושם, הוסיף, קיימת מסעדה ישראלית, אל-גמל שמה.

אלו היו פיסות המידע היחידות שקיבלתי ממנו. באותו הרגע הבנתי שאני צריך לפגוש את האנרכיסטים הללו, לטבול במעיין החם ולנגב איזו מנת חומוס טובה.

לאחר כשבוע, כאשר יצאתי מדנוור כשפניי מועדות לאזור המתואר, לא ידעתי כיצד אגיע והיכן בדיוק נמצא המקום. אבל הרגשת ביטחון אפפה אותי, ידעתי שלא משנה מה יהיה – יהיה בסדר.

שוב רכבתי מערבה, פנימה אל תוך רכס הרוקי. חולף על פני כפרים קטנים, עולה דרך כביש צר ומפותל שנסלל במקביל לנחל. זהו הכביש המוביל לסאן לואיס, העמק הממוקם לו כמובלעת גבוהה בין ההרים. ברגע שהגעתי לסוף הדרך המתפתלת וצופה לעבר העמק הנחשק, שוב מסך שחור נפרש לנגד עיני, שוב סערה. למזלי, כעבור קילומטרים בודדים מצאתי מסתור באחת מתחנות ההתרעננות הממוקמות בשולי הדרך. פתחתי את המפה ונסיתי לאתר את מיקומי.

לפתע, כמו אצבע אלוהים, הגיע ואן גדול ולבן, וממנו ירדה חבורה של היפים. אחד מהם פנה אליי. "וואי, איזו סערה". "כן, סערה רצינית", עניתי. התחלנו לשוחח. מסתבר שהם גרים פה באזור והם כולם חברי להקת רגאיי בדרך להופעה. שאלתי אותו בקשר למעיינות החמים ואם יש מקומות נוספים שהוא ממליץ לי לבקר בהם. הוא נתן לי הכוונה מדויקת למעיינות וגם הציע לי ללכת לבקר את העיירה שבה גרים חברי הלהקה, קרסטון שמה (Crestone). נפרדנו לשלום.

עכשיו לפחות יש לי קצה חוט. הסערה נרגעה, רכבתי לקרסטון ואכלתי צהריים. משם הפנה אותי אחד המקומיים להתרשם משדרת מרכזי הרוח המפורסמים שלהם. מרכז בודהיסטי, מרכז הינדי, מרכז זן, מרכז שינטו, מרכז זה-פה-שם… המון מרכזים. כל אחד מציע לנפש המודרנית פתרונות לשחרור הרוח ממרדף החומר. כמה נפשות צמאות שפגשתי שם.

נכנסתי גם אני לכמה מרכזים. לבסוף נדמה כאילו נפשי הייתה צמאה פשוט לשבת בתוך מעיין חם. אז יצאתי לדרכי ולבסוף מצאתי את המעיין עמוק בתוך ההרים, במקום שנקרא Valley View.

מסתבר שלבישת בגדים במקום היא אופציונאלית. כולם פה נודיסטים. אני, הנודיסטים, הנודיסטיות והשמים שמקושטים בכוכבים, שמפעם לפעם אחד מהם נופל לו ומושך עמו שובל ארוך נוצץ ומואר. מצאתי.

טבילת בוקר קצרה ויצאתי לדרך. לפני שהגעתי לטאוס עצרתי בגן הלאומי הדיונות הגדולות (Great Sand Dunes National Park). בהחלט תופעה מעניינת. במהלך השנים נשחקו סלעי הגרניט המרכיבים את החלק הזה של הרכס, וגרגירי החול התקבצו להם בנקודה מסוימת לאורך עמק סאן לואיס.

יצאתי מהגן הלאומי ורכבתי דרך העמק המיוחד הזה, עמק סאן לואיס. הכביש ישר כסרגל, הנוף מונוטוני, לא משתנה לאורך קילומטרים רבים, אתה זז אך הסובב אותך כאילו נשאר דומם. וכך בזמן הרכיבה אתה נכנס למעין מצב מדטטיבי. אתה צולל לתוך הדרך, הראש שלך ריק. מרוכז ברעש המנוע, והרוח ששורקת לך בתוך הקסדה. קסם. לבסוף, בשעות הערב המוקדמות, הגעתי לטאוס, למסעדה. הזמנתי צלחת חומוס וגרגירים.

שאלתי את המלצרית ששירתה אותי איפה הבעלים, והיא אמרה לי שהוא לא נמצא היום. בעיה. איך לעזאזל אני אמצא את קהילת האנרכיסטים? שאלתי אותה: "תגידי, את גרה פה בסביבה?” "כן, אני גרה באוטובוס בהרים. זו מעין קהילה של אנרכיסטים שגרים 'אוף דה גריד'”. אני מביט בה. "מה? באמת? אני מחפש אתכם. איך אני יכול להגיע אליכם?" "שכן שלי הוא הבעלים של המתחם וגם עובד פה, אני אשאל אותו מתי הוא מסיים”. וכך פגשתי את שאי, אביר החופש. והוא בדיוק סיים לעבוד…

על המחבר / המחברת

Avatar

דניאל ג'ינו

בעל תואר B.A לגיאוגרפיה ולימודי ארץ ישראל. מורה דרך בישראל.

9 תגובות

 1. דדי
  דדי ספטמבר 26 2016, 10:37
  שים לב כמה האופנוע ברור ומפורט

  שים לב כמה בקושי רואים אותך

  השב לתגובה
 2. שני
  שני ספטמבר 27 2016, 10:17
  כיף לקרוא את היומן שלך

  תמשיך לשתף ברשמים

  השב לתגובה
 3. היצירתית
  היצירתית ספטמבר 29 2016, 07:24
  למה לא לעשות ריאליטי בודדים

  על בסיס הרעיון של חציית ארה"ב על אופנוע ולבד?

  השב לתגובה
  • .
   . אוקטובר 02 2016, 13:31
   .

   יש כזה, זה נקרא דוקומנטרי

   השב לתגובה
  • דניאל
   דניאל נובמבר 05 2016, 17:52
   ריאלטי בודדים

   רעיון טוב, ריאלטי בודדים. אבל קצת התקשתי עם המצלמה. אולי בקטע הבא

   השב לתגובה
 4. שמאי
  שמאי ספטמבר 30 2016, 10:01
  לנבוע עד שם בשביל לבקר בעיירות שכוחות

  אל?

  השב לתגובה
  • דניאל
   דניאל נובמבר 05 2016, 17:58
   שמאי

   יש משהו בעיירות שוכחות אל שגורם לך להבין משהו על מרקמה של חברה. זה הדבר שחיפשתי במקומות הללו. כיצד האוכלוסיות הללו מתקשרות עם הערים המרכזיות, ולהבין את הפער הזה. מקווה שאתה נהנה לקרוא

   השב לתגובה
 5. ודים
  ודים אוקטובר 10 2016, 09:27
  נפלא, תמשיך לצבור חוויות!

  נשמע חלומי המעיין. מחכה כבר לשמוע מי זה שאי 🙂

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בתיירות

יתר המאמרים במדור