JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

למרות הקושי הנפשי

טיול תיירותי חד-יומי בעיר נירנברג, גרמניה

למרות הקושי הנפשי נירנברג צילום: יונתן קורפל
נובמבר 15
20:25 2016

במרחק של פחות משעה ורבע נסיעה ברכבת המהירה ממינכן, שוכן לו יעד תיירותי מתפתח בקנה מידה בין-לאומי – העיר העתיקה נירנברג. פרק ההיסטוריה של מלחמת העולם השנייה צבע את העיר בשחור. היה זה אחד ממעוזי השלטון הנאצי. כאן נערכו הוועידות הגדולות של התנועה הנוראית הזו, כאן חוקקו חוקי נירנברג הידועים לשמצה, כאן גם נערכו משפטי נירנברג לפושעי המלחמה אחרי שהיטלר הובס. אולם לאחר שברלין הפכה ליעד מבוקש על ידי ישראלים כה רבים, אין סיבה להדיר רגלינו דווקא מנירנברג, וכך הגעתי בשבוע החולף לביקורי ראשון בעיר.

יורדים בתחנת הרכבת של העיר, ודרך שערה הראשי מגיעים היישר אל העיר העתיקה. נירנברג היא עיר ותיקה למדי בקנה מידה אירופי, שנהרסה בצורה קשה ביותר בהפצצות בנות הברית במלחמת העולם השנייה. שנים נותרה העיר על חורבותיה, ורק בשלב מאוחר יחסית שיחזרו אותה הגרמנים כפי שרק הם מסוגלים לבצע.

נירנברג היא אמנם עיר גדולה למדי ובה מעל לחצי מיליון תושבים, ועוד כשני מיליון בפריפריה המטרופולינית שלה, אולם אם אין סיבה מיוחדת, אני ממליץ להישאר ברחבי העיר העתיקה. מדובר בטווח ממש לא גדול והטיול יכול להתאים לכל אדם, בכל גיל. מראה הרחובות הראשיים מעניין ומהנה, ואת עיקר הזמן מומלץ להקדיש לשיטוט בהם ולהתבוננות. מי שמתעניין יכול למצוא גם מקומות מעניינים מחוץ לרובע העתיק, כמו למשל מקומות שמנציחים את שנעשה בתקופתו של הצורר הגדול.

בעיר העתיקה דחוסות כנסיות לרוב, חלקן בממדים ובארכיטקטורה שובי עין. אפשר להיכנס לכמה מהן. הצייר המפורסם, בן המאה ה-15, אלברכט דירר, הנו המפורסם בבניה של העיר. לא תוכלו להימלט מצלו. את פסל דמותו באחת הכיכרות קשה להחמיץ. אפשר כמובן גם לבקר בביתו המקורי. אחד משיאי הביקור הוא הטירה הגדולה והמפורסמת. מעניין להסתובב בקרבת החומה המקיפה את העיר העתיקה, או לצעוד על חלק ממנה, בינות לעשרות צריחים, מעל שערים, וכך לגלות זוויות מעניינות של נוף עירוני לא שגרתי, ולראות מבנים מעניינים וגנים מטופחים. יש בחלק זה של העיר גם סדנאות אמנות, שוק מעניין ועוד.

מלבד השיטוט ברחובות ובסמטאות, אני ממליץ לבקר במוזיאון לאמנות מודרנית ששוכן בעיר העתיקה. מדובר במוזיאון גדול, פעיל ובולט בקנה מידה לאומי. גם מי שלא מתעניין במיוחד באמנות, יוכל ליהנות מביקור במקום. חדשנותו, שבאה לידי ביטוי במשכן הכל כך מודרני, ובתכולת היצירות הלא שגרתיות, יוצרת ניגוד משלים לעיר העתיקה שבלבה הוא שוכן.

לסיכום היום, או תוך כדי הסיור, כדאי ליהנות ממסעדה מקומית. בשל גלי המבקרים המציפים את אזור העיר העתיקה – לא חסרים בתי אוכל . יש כאן מבחר מכל הסוגים והמינים, כמו גם בכל הרמות מבחינת העלות. אני אישית ממליץ לכם על מסעדה גדולה המתמחה במאכלים בוואריים מקומיים ושמה Weinstube, השוכנת במרכז, ממש על הנהר Pegnitz החוצה את העיר. בחרתי בה בשל האוכל המגוון המקומי שהיא מציעה, המחיר הלא יקר במיוחד, הדקורציה הפנימית, והמראות הנשקפים מפנים המסעדה החוצה.

אם אתם נמצאים באזור בוואריה, במינכן למשל, כמה ימים, אני סבור שאסור לוותר על הביקור בנירנברג. מובן שככל שהמקום שבו אתם שוהים מרוחק מאותה עיר יעד, הרלוונטיות פוחתת. ביקור נינוח כמתואר, מרגע היציאה ממינכן ועד השיבה אליה, כולל שוטטות ברחובות, ביקורים, מוזיאון האמנות וארוחה חווייתית, ידרוש לכל היותר 8–10 שעות. בחודשי הקיץ מתקיימים מופעי רחוב עשירים. הואיל ומדובר בטיול שעיקרו הליכה ברחבי העיר, תוך התרשמות ממבנים ומאווירה, חשוב לקבוע את מועד הביקור ביום נוח מבחינת נירנברג 1

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

4 תגובות

 1. דובב
  דובב נובמבר 15 2016, 22:40
  בליין

  עושה חיים!

  השב לתגובה
 2. אביטל מור
  אביטל מור נובמבר 16 2016, 10:44
  נשמע מעניין

  הייתי בגרמניה כמה פעמים ואפילו לא חשבתי על כך
  למה ברלין כל כך אהובה ונירנברג גורמת קושי

  השב לתגובה
 3. ניר ט.
  ניר ט. נובמבר 18 2016, 08:02
  הייתי שם

  יומיים. אחד בעיר העתיקה ואחד יותר במבניםמ שנשארו מהתקופה הנאצית ומנציחים את הזוועה. שזה מחוץ ללב האיזור התיירותי שתיארת. היה לי מעניין בשני החלקים.

  השב לתגובה
 4. ש.
  ש. נובמבר 19 2016, 12:24
  מה רע בצפת?

  או בירושלים?
  או בטבריה?
  והשימה עוד ארוכה
  מה ישלנו לחפש בנירנברג?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בתיירות

יתר המאמרים במדור