JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

בורה בורה – פולינזיה הצרפתית (5)

האי הרומנטי ביותר עלי אדמות?

בורה בורה – פולינזיה הצרפתית (5) בורה בורה, האי המרכזי צילום: אביחי בן צור
אוגוסט 26
19:30 2017

בפרק הקודם התנתקנו סופית מכוח המשיכה של האי הגדול בפולינזיה הצרפתית – טהיטי – וביקרנו באי הואהינה, אחד ״מהסודות השמורים ביותר״ ביעד הטרופי. בפרק החמישי בסדרה נבקר באי שהוא ההפך המוחלט מסוד כמוס: בורה בורה. זהו אחד מהאיים הידועים ביותר בעולם, ששמו הולך לפניו ברשימת יעדי התיירות הנחשקים ביותר. אי שזוגות טריים לוקחים הלוואה כדי לבלות את ירח הדבש שלהם בחופיו. אז מה כל כך מיוחד בבורה בורה, מה אפשר לעשות באי ומה יש שם מלבד בקתות מים יוקרתיות?

רקע

כדי להבין את "ההייפ" סביב בורה בורה, חשוב שנתעכב מעט על הרקע של האי. בורה בורה (Bora Bora) הוא מוותיקי האיים שבקבוצת איי החברה (Society Islands) מבחינה גאולוגית, ובדומה לשכניו הסמוכים, זהו אי געשי גבוה המוקף בשונית אלמוגים שיוצרת לגונה פנימית. בשל גילו המתקדם יחסית, מרבית משטחו של הר הגעש הקדום כבר הספיק לשקוע אל מתחת לפני המים ורק חלקו העליון נותר יבש. במקרה של בורה בורה, תופעה זו יוצרת לגונה עצומת ממדים – ליתר דיוק, לגונה ששטחה פי שלושה משטח פני האי עצמו. הפולינזים הקדומים יישבו את האי במאה ה-9 וקראו לו Pora Pora – "יצירת האלים". האירופאים הראשונים הגיעו רק במאה ה-18 ואחריהם המיסיונרים הנוצריים ב-1820. באופן אירוני, הייתה זו מלחמת העולם ה-2 ״שעשתה״ את העבודה השיווקית עבור האי.

לאחר מתקפת הפתע של היפנים על פרל הרבור שבהוואי, הקימו האמריקנים בסיסים רבים באיי האוקיינוס השקט, בין הגדולים שבהם היה הבסיס בבורה בורה. הם בנו מסלול נחיתה על איון בקצה הלגונה, סללו כבישים, הציבו תותחים על רכסי ההרים והעבירו כ-5,000 חיילים "לגן העדן". בהיעדר ״אקשן״ (מהסוג הקרבי לפחות), בילו החיילים את מרבית זמנם כתיירים לכל דבר. בתום המלחמה התקפלו החיילים, אך לא הצליחו לשמור על ״הסוד״ עם שובם הביתה. השילוב של חוויותיהם ושל הידיעה כי יש מסלול נחיתה שמאפשר הגעה ישירה אל האי, תרם רבות ליצירת מיתוס גן העדן של בורה בורה. כיום מתגוררים באי כ-10,000 תושבים ורובם מתפרנסים מהתיירים הרבים הפוקדים את האי מדי שנה בשנה.

למה לבקר בבורה בורה?

אם כבר הרחקתם עד לאיי טהיטי, קשה לוותר על הביקור בבורה בורה, אף שזהו לחלוטין לא האי המיוחד ביותר בטריטוריה. מלבד "לסמן וי" על כך שהגשמתם את חלומם של בערך כל אוכלוסיית העולם, וליהנות מכמה ימים של פינוק אין-סופי בבקתת מים, הלגונה של בורה בורה וקו הרקיע הייחודי שלו הם הסיבות העיקריות לביקור באי. כבר ציינתי שבורה בורה בורך בלגונה רחבת ממדים, ואכן אפשר לומר שהיא נחשבת ללגונה המרשימה ביותר בכל איי דרום האוקיינוס השקט. בהתחשב בעובדה שאת האי פוקדים תיירים רבים יחסית (בעיקר מהסוג שרוכש חבילות תיירות), זהו לא היעד שבו תתחברו לצד האותנטי ומסביר הפנים של איי טהיטי, אולם תופתעו לשמוע שגם בבורה בורה ניתן למצוא מקומות לינה במחירים שפויים, אם כי עם תוספת ״פרמייה״ בגין המוניטין של האי.

בורה בורה במבט מהאוויר

בורה בורה במבט מהאוויר

איך מגיעים לבורה בורה?

כיעד התיירותי מס׳ 1 של פולינזיה הצרפתית, אין זה מפתיע שמספר הטיסות היומיות לבורה בורה מטהיטי שווה בערך למספר האוטובוסים הנוסעים בין ירושלים לתל אביב. ניתן גם להגיע בקלות לבורה בורה משאר האיים שבקבוצת איי החברה, ואפילו מכמה יעדים בקבוצת איי טואמוטו. שדה התעופה שבאי הוא עדיין אותו שדה התעופה שהוקם על ידי האמריקנים במלחמת העולם ה-2, והנוף הנגלה לעין לקראת הנחיתה מהווה הכנה מרגשת לבאות. חלקכם אולי תוהים עכשיו כיצד מגיעים לאי עצמו, שכן שדה התעופה של בורה בורה ממוקם על איון בקצה הלגונה? ובכן, אם לנים אתם באחד מהריזורטים היוקרתיים, תאסוף אתכם סירה מיוחדת ותשיט אתכם ישירות אל המלון. ומה בנוגע ״לפשוטי העם״? מחיר כרטיס הטיסה כולל בתוכו הפלגה הלוך ושוב במעבורת ייחודית של חברת אייר טהיטי המחברת את האי המרכזי עם שדה התעופה.

חובבי השיט מבינכם יוכלו להגיע לבורה בורה גם במסגרת שיט פרטי או קבוצתי המתחיל באי ראיטיאה וקרוז מטהיטי.

מה לעשות בבורה בורה?

להלן, על קצה המזלג, מקצת מהחוויות המצפות למבקרים בבורה בורה.

להתפנק

הביקור בבורה בורה אינו חייב להתבסס על לינה בבקתת מים בריזורט מפנק, אולם אם הטיול בטהיטי כולל ביקור בכמה איים לאורך תקופה ממושכת יחסית (דבר שהוא מאוד הגיוני במקרה של מטיילים מישראל בשל המרחק), מומלץ כן להוריד הילוך בבורה בורה ״ולהשקיע״ בכמה ימים של פינוק. מקומות הלינה "השווים" ביותר נמצאים באיונים שבקצה הלגונה והם משקיפים מצד אחד אל עבר קו הרקיע הייחודי של האי המרכזי ואל האוקיינוס מהצד השני.

ספורט ימי

הלגונה של בורה בורה אידאלית לספורט ימי כגון SUP, גלישת רוח וגלישת Kite, בין החודשים יוני–אוקטובר תנאי מזג האוויר הם האופטימליים ביותר לפעילויות אלו. באשר לצלילות, בורה בורה אינו היעד הטוב ביותר מבחינת "value for money", אך לאלו שבכל זאת מתעקשים, ההנאה שבצלילות כאן היא במפגש עם סוגים רבים של כרישים מחוץ לתחומה של הלגונה.

בורה בורה – שחיה עם כרישים

סיור בלגונה

אם עליכם לבחור פעילות אחת בבורה בורה, הסיור בלגונה הקסומה הוא בגדר חובה. קיימות כמה גרסאות לסיור מושט זה, ומומלץ לבחור בסיור של יום מלא הכולל גם ארוחת צוהריים. לרוב הסיור מתחיל מחוץ לתחומה של הלגונה בשחייה עם כרישים (אל חשש) ולאחר מכן שבים אל הזרמים הנוחים של הלגונה לשנירקול בגינות אלמוגים, האכלה של סטינגרייז באיזורים רדודים, והקפת האי.

חוף Matira

מאטירה (Matira) הוא מעין חצי אי המהווה את הנקודה הדרומית ביותר באי המרכזי. צידו המערבי מבורך ברצועות חול יפיפיות שחלקן חוף רשמי וחלקן בתוליות יותר. לאורך החופים ניתן למצוא מסעדות ובתי קפה ובעצם לבלות פה לפחות חצי יום.

סיורים באי המרכזי

למטייל הסקרן, מומלץ לשכור אופניים או "מיני מכונית" חשמלית ולהקיף את האי המרכזי. מדובר במסע של כ-30 ק״מ העובר בעיירה היחידה שבאי – Vaitape, במפרצים שקטים, בנקודות תצפית מרהיבות, בחוף מאטירה, במקדשים ובשבילים המטפסים אל הנקודות שבהן נותרו שרידי התותחים והבונקרים שהקימו האמריקנים במלחמת העולם ה-2. את המסע מומלץ לסיים במסעדת Bloody Mary's המפורסמת, שבה סעדו וסועדים ידוענים רבים ששמם חרוט על שלט בכניסה. המסעדה היא גם יעד מבוקש לארוחות ערב. בגזרת הסיורים המודרכים, ניתן להצטרף לסיור ברכב 4X4 אשר מטפס לנקודות תצפית עוצרות נשימה מרכסי ההרים. חובבי הטרקים שביניכם יכולים לשכור מדריך מוסמך ולצאת למסע "בעמק המלכים" המבורך בצמחייה טרופית עשירה, שרידי מקדשים ונקודות תצפית.

בפרק הבא בסדרה נבקר בראיטיאה וטאהאא, שני איים החולקים לגונה משותפת. בראיטיאה שוכן המקדש הקדוש ביותר במשולש הפולינזי וברכסיו מסתתר אחד הצמחים הנדירים ביותר בעולם, ובטאהאא מגדלים המקומיים את הוונילה המשובחת ביותר בעולם.

*

אביחי בן צור הוא מומחה וטייל ותיק באיי דרום האוקיינוס השקט, מוציא לאור של אתר הטיולים XDAYSINY.COM ומדריך קבוצות ויועץ לפרטיים לאיי טהיטי | avichai@xdaysiny.com

על המחבר / המחברת

Avatar

אביחי בן-צור

מוציא לאור של אתר הטיולים XDASYINY.COM. יועץ למטיילים פרטיים ומדריך קבוצות לפולינזיה הצרפתית - איי טהיטי.

7 תגובות

 1. אלמוני
  אלמוני אוגוסט 28 2017, 14:05
  בקרוב במחיר של צימר

  בישראל
  מחירי התיירות אצלנו פשוט מטורפים

  השב לתגובה
 2. יהודית צ.
  יהודית צ. אוגוסט 29 2017, 13:29
  מניסיון זה טיול של פעם בחיים

  אין שם את בילויי תרבות של לונדון פריז ניו יורק וכן הלאה.

  השב לתגובה
 3. גיורא בנימין
  גיורא בנימין אוקטובר 10 2017, 16:20
  הייתי לפני שנים באי

  נהדר, חלום, משהו אחר, לא חושב שזה מקור שאבקר שנית, אבל להיות שם פעם בחיים בהחלט חשוב, אני זוכר טיול זה יותר מרוב הטיולים שלי

  השב לתגובה
 4. הייתי שם
  הייתי שם אוקטובר 31 2017, 11:48
  הייתי בחלק גדול מהאיים שאתה כותב

  בורה בורה מקום ראשון בגדול לפחות לפי הטעם שלי וראיתי הרבה מקומות בעולם

  השב לתגובה
 5. אלון מזרחי
  אלון מזרחי דצמבר 30 2017, 12:14
  אם כבר איי טהיטי

  אז בורה בורה
  נהדר

  השב לתגובה
 6. רענן
  רענן אוגוסט 13 2019, 14:20
  יש גני עדן קרובים יותר לישראל

  בורה בורה ממוקמת בטריטוריה הרחוקה ביותר בכדור הארץ ממדינת ישראל, ולכן עדיף לבלות קודם ב "גני עדן" הרבה יותר קרובים כמו האיים המלדיבים ולהשאיר את בורה בורה לסוף.

  השב לתגובה
  • אביחי
   אביחי אוגוסט 13 2019, 14:45
   האיים המלדיבים vs פולינזיה הצרפתית

   כל אחד והעדפותיו, ולכל אחד גן עדן משלו. אין ספק שהאיים המלדיביים הרבה יותר קרובים אלינו. אני גם ממליץ למי שרק מחפש חופים ובטן גב לא להרחיק עד לפולינזיה הצרפתית. מבחינת ההשוואה, בורה בורה הוא אי מאוד מרשים, כמו כל האיים בארכיפלג מכיוון שבניגוד לאיים המלדיביים, כאן מדובר באי גבוה מאוד שמסביבו לגונה, בעוד שמבלדיבים מדובר רק ברצועת חול המקיפה לגונה. בנוסף, הביקור בבורה בורה הוא רק תחנה אחת בביקור במגוון איים שביעד.

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בתיירות

יתר המאמרים במדור