JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • תיירות
 •  » ראיטיאה וטאהאא – פולינזיה הצרפתית (6)

ראיטיאה וטאהאא – פולינזיה הצרפתית (6)

מבצע 1+1: האי הקדוש ואי הוונילה

ראיטיאה וטאהאא – פולינזיה הצרפתית (6) ראיטיאה וטאהאא – הלגונה המשותפת צילום: אביחי בן-צור
ספטמבר 09
19:30 2017

בפרק הקודם ביקרנו סוף סוף בבורה בורה וטעמנו מקצת מהחוויות שהופכות את האי לאחד מהיעדים הנחשקים ביותר בעולם ולבטח המתויר ביותר בפולינזיה הצרפתית. בפרק השישי בסדרה נחזיר עטרה ליושנה ונתחבר לצד האותנטי יותר של הטריטוריה עם ביקור באיים ראיטיאה וטאהאא.

רקע

בלב קבוצת איי החברה, ראיטיאה (Raiatea) וטאהאא (Tahaa) חולקים לגונה משותפת ואולי אף מהווים חלקים מאי קדום ועתיר ממדים שהתפצל לשני חלקים. יש הטוענים שמנהרת לבה תת-מימית עדיין מחברת את שני האיים במעין חבל טבור. לפי הגרסה הרווחת, ראיטיאה וטאהאא היו הראשונים שיושבו מבין כל האיים שבארכיפלג זה. במרוצת השנים הפך ראיטיאה – הידוע בכינויו "האי הקדוש" – לאי החשוב ביותר בכל המשולש הפולינזי (ניו זילנד-אי הפסחא-הוואי), ואחד ממקדשיו, שנסקור עוד מעט, היה מוקד עלייה לרגל עבור כוהני דת ומלכים מכל רחבי פולינזיה. כיום ראיטיאה הוא האי השני בגודלו בפולינזיה הצרפתית מבחינת אוכלוסייה (כ-12,000 נפש) ובו מוסדות ציבוריים רבים. מנגד, טאהאא הוא ההפך המוחלט מראיטיאה, למרות המרחק הקצר. זהו אי פראי ביותר מבחינת הטבע, דליל באוכלוסייה מקומית והזמן בקושי זז בו. טאהאא ידוע בכינויו "אי הוונילה", ובו מגדלים את הווניל הנחשב למשובח ביותר בעולם.

למה לבקר בראיטיאה ובטאהאא?

מכיוון ששני האיים חולקים לגונה אחת, הביקור באחד מהם גורר את השני במעין מבצע 1+1. רוב המבקרים באיי טהיטי הדולקים בעקבות החופים והאיים המפורסמים בדרך כלל מדלגים על הפנינים האלה או אולי אף אינם מודעים להן, ולכן הביקור באיים אלה הוא למביני עניין המעדיפים יעדים שהם קצת מחוץ למסלול המוכר. הביקור בראיטיאה מתמקד בטבע ובהיסטוריה, עם מגוון מסלולי הליכה והמקדש החשוב, ואילו הביקור בטאהאא רגוע יותר ומציע לחוות את פניני הלגונה המשותפת, שנמצאות לא רחוק מצדו הצפוני של האי. בגזרת מקומות הלינה, בראיטיאה ההיצע מתבסס על פנסיונים מקומיים ולודג׳ים אינטימיים, וכך גם בטאהאא אך בתוספת שני אתרי חמישה כוכבים משובחים.

איך מגיעים לראיטיאה ולטאהאא?

כשם שהאיים חולקים לגונה אחת, הם חולקים גם שדה תעופה. שדה התעופה המשותף ממוקם בראיטיאה ובשל חשיבותו המוניציפלית של האי אפשר להגיע אליו בטיסות ישירות ממרבית האיים שבארכיפלג ואף מקבוצת איי טואמוטו. ומה באשר לטאהאא? יש מעבורת היוצאת מהעיירה המרכזית של ראיטיאה ומחברת את האי לנקודות אחדות סביב טאהאא. ניתן גם לבקר באיים בחטף, במסגרת שיט מטהיטי.

מה לעשות בראיטיאה ובטאהאא?

להלן, על קצה המזלג, מקצת מהחוויות המצפות למבקרים בראיטיאה ובטאהאא.

טרקים

לחובבי הטרקים ומסלולי ההליכה מצפה חוויה בלתי נשכחת בראיטיאה. נתחיל מהקל ונעבור בהדרגה למאתגר, ואדגיש כי את שני המסלולים האחרונים חובה לעשות עם מדריך מקומי מוסמך. בגבה של העיירה Uturoa מתנשא הר Tapioi, שגובהו 294 מטרים ומפסגתו נשקף נוף פנורמי עוצר נשימה אל הלגונה המשותפת על גווניה הכחולים השונים, אל האי השכן טאהאא ואף אל בורה בורה ואל האי מאופיטי – שבו נבקר בפרק הבא. טרק ל"שלושת המפלים" עובר בעומק יערות הגשם, ובדרך לומדים על הצמחים והעצים הייחודיים המשמשים את המקומיים באין-ספור דרכים, לא רק למחסה מפני השמש. גולת הכותרת בתחום הטרקים היא הטיפוס לרכס Temahani, שם מסתתר ה-Tiare Apetahi – אחד מהצמחים הנדירים ביותר בעולם. מדובר בפרח בצורת כף יד הצומח אך ורק בראיטיאה ואך ורק ברכס זה. למרות מאמצם של מיטב המומחים הבוטניים, מעולם לא הצליחו להעתיק את מקום מגוריו של הצמח למקומות אחרים בעולם. החיפוש אחר הצמח המיוחד מזמן נופים מרהיבים, הליכה בתוך שכבת עננים ואף הצצה אל תוך מנהרת לבה עמוקה.

מקדש Taputapuatea

אף שהמקדשים המרשימים ביותר באיי טהיטי נמצאים באיי מרקיז, שבהם נבקר בפרק האחרון בסדרה, מקדש Taputapuatea בראיטיאה הוא החשוב ביותר באיים. כפי שכבר הוזכר, זהו המקום הקדוש ביותר בכל המשולש הפולינזי, ולפני עידן הנצרות, אשר שטף את איי פולינזיה במאה ה-19, כוהני דת ומלכים היו עושים את המסע הימי המאתגר לראיטיאה כדי להשתתף בטקסים מיוחדים. שרידי המקדש עדיין מהווים מקור גאווה לאומי, ואת ההוכחה לכך סיפקו הנשיא לשעבר של צרפת פרנסואה הולנד, אשר ביקר במקדש כחלק מביקור נדיר בטריטוריה בשנת 2016, ואונסק"ו, אשר ב-2017 הכיר ב-Taputapuatea כאתר מורשת עולמי. את הביקור במקדש מומלץ לעשות במסגרת מסע רכוב מסביב לאי, הכולל ביקור בחוות פנינים, נקודות תצפית, אזורים דלילי אוכלוסייה ואף שיט בנהר אל תוך יערות הגשם.

סיורים רכובים

נוסף לסיור רכוב מסביב לראיטיאה, בל נשכח שיש עוד אי בתוך הלגונה. באי השכן טאהאא אפשר לשכור כלי רכב ולצאת לסיור, אולם מומלץ להצטרף לסיור מודרך ברכב 4X4, שבמהלכו תעצרו בכפרים זעירים, תטפסו לנקודות תצפית פנורמיות ותבקרו בחווה לגידול פנינים שחורות, שם תלמדו על התהליך העדין של ייצור הפנינים. גולת הכותרת של כל סיור באי הוונילה היא כמובן הביקור בחווה לגידול ״הזהב המקומי״. בטאהאא הכסף באמת גדל על העצים, שכן הווניל שמקורו באי נחשב למשובח וליקר ביותר בעולם. בהיעדר הציפורים שמפרות את הצמח בטבע, החקלאים המקומיים ממלאים את הרִיק בתהליך ידני עדין ומעניין שאפשר ללמוד עליו בביקור בחווה. את הסיור המודרך בטאהאא אפשר לשלב בשיט בלגונה.

שיט בלגונה

החופים על האיים עצמם, הן בטאהאא הן בראיטיאה, אינם מרהיבים במיוחד, אולם את צדה הצפוני של הלגונה המשותפת מעטרים כמה איונים (motu), הנחשבים ליפים ביותר בקבוצת איי החברה. באיונים ובחופיהם המושלמים אפשר לבקר כחלק מסיור מושט בלגונה. לפני סיור החופים (וארוחת צהריים מפנקת עם "רובינזון קרוזו״ מקומי), אתם מוזמנים לעצור לשנרקל בגינות אלמוגים משובחות ולראות נוף בלתי נשכח מנקודת מבט ייחודית בלב הלגונה, כולל קו הרקיע של בורה בורה באופק.

בפרק הבא נבקר במאופיטי – האי הצפוני ביותר בארכיפלג וללא ספק היהלום שבכתר. למבקרים באי זה ממתינה חוויה בלתי נשכחת עם הגשמתם של כל החלומות הטרופיים באווירה אותנטית שאין לה אח ורע בכל איי טהיטי.

חוף עם דקלים

חוף קסום בטאהאא

*

אביחי בן צור הוא מומחה וטייל ותיק באיי דרום האוקיינוס השקט, מוציא לאור של אתר הטיולים XDAYSINY.COM ומדריך קבוצות ויועץ לפרטיים לאיי טהיטי | avichai@xdaysiny.com

על המחבר / המחברת

Avatar

אביחי בן-צור

מוציא לאור של אתר הטיולים XDASYINY.COM. יועץ למטיילים פרטיים ומדריך קבוצות לפולינזיה הצרפתית - איי טהיטי.

6 תגובות

 1. אמירה הלל
  אמירה הלל ספטמבר 10 2017, 15:55
  יש ניגוד בתמונה הגדולה

  בין הנוף הרחוק שנראה כמו גן עדן לבין החלק של הבתים שנראה בנאלי ופשוט

  השב לתגובה
  • אביחי בן צור
   אביחי בן צור ספטמבר 13 2017, 12:46
   הנופים באי

   במקרה הזה, נקודת התצפית הייחודית היא מפסגת הר שמצל על העיירה. העיירה עצמה חמודה אך לא יותר מזה. היופי האמיתי נמצא בנקודות שונות ובמפרצים מבודדים באי

   השב לתגובה
 2. גיל אדמוני
  גיל אדמוני ספטמבר 10 2017, 21:59
  גם אני רוצה

  גם אני רוצה

  השב לתגובה
 3. יורם נתן
  יורם נתן ספטמבר 11 2017, 17:57
  סדרה מהממת

  מפורטת ומקצועית

  השב לתגובה
 4. אביחי בן צור
  אביחי בן צור ספטמבר 13 2017, 12:47
  אם תרצו, אין זו אגדה

  ״אם תרצו, אין זו אגדה״

  השב לתגובה
 5. טובה רפאלי
  טובה רפאלי ספטמבר 14 2017, 13:50
  סדרת המאמרים על איי טהיטי נפלאה

  מעניינת וכוללת מידע מועיל למי ששוקל לנסוע לשם.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בתיירות

יתר המאמרים במדור