JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

פולינזיה הצרפתית (7) – מאופיטי

האי שממנו באמת יהיה קשה לחזור למציאות

פולינזיה הצרפתית (7) – מאופיטי נוף מהפנט מפסגת הר Teurafaatiu צילום: אביחי בן-צור
ספטמבר 12
19:30 2017

בפרק הקודם ביקרנו באיים ראיטיאה וטאהאא, הנמנים עם האיים הפחות מתוירים בקבוצת איי החברה. בפרק השביעי בסדרה נבקר במאופיטי – אי בקצה המערבי של הארכיפלג, המתאים בדיוק להגדרה "off the beaten track". זהו יעד מיוחד במינו שרק מביני עניין שמעו עליו, ועכשיו גם אתם תגלו את סוד גן העדן של מאופיטי.

רקע

מאופיטי (Maupiti) הוא הוותיק בין איי הארכיפלג מבחינה גיאולוגית, ולמעשה, בעוד כמה מאות אלפי (או מיליוני) שנים ישקע האי למצולות ויהפוך לאטול. זהו אי קטנטן שרק 11 קילומטרים רבועים שטחו והוא מוקף בשונית אלמוגים שלה פתח צר אחד בלבד. הראשונים שגילו את גן העדן הזה הגיעו מתישהו במאה ה-9 לספירה, ולאחר ״גילויו״ בפעם השנייה – ב-1722, על ידי מגלה ארצות הולנדי – החלו להגיע למאופיטי אורחים נוספים. כיום מתגוררים באי כ-1,200 תושבים בלבד, שמזלם בהחלט שפר עליהם. חייהם נותרו פשוטים ומסורתיים והם מתפרנסים בעיקר מתיירות זעירה ומייצוא פומלות, נוני (noni) וקופרה (copra) לשווקים של טהיטי.

למה לבקר במאופיטי?

את ההגשמה הקרובה ביותר למושג ״גן עדן״ תמצאו במאופיטי – מקום חלומי שאינו מכיר את המילה ״לחץ״. מבחינת צורת האי, מאופיטי הוא הגרסה המיניאטורית של בורה בורה – האי השכן – אולם תושבי האי המעטים מסרבים בתוקף, זה שנים, להקמת אתרים או מתקני תיירות גדולים. בניגוד להיגיון הכלכלי, הם אינם רוצים להתעשר מתיירות אם זו באה על חשבון הבתוליות של אורח חייהם. לכן מעטים הם התיירים הפוקדים את האי, ולרשותם עומדים אך חדרי לינה מועטים בפנסיונים משפחתיים. זו הזדמנות מצוינת להכיר את המקומיים מקרוב ואף לטעום ממטבחם המשובח.

את האי אפשר להקיף ברגל בפחות משעתיים, ובדרך לבקר בכפר קטן, להתענג על אין-ספור עצי פרי ופרחים ריחניים ואף לטפס לפסגה הצופה אל עבר הלגונה. בזמן שנותר אתם מוזמנים למצוא לעצמכם חוף בתולי אשר יהיה שלכם למשך כל היום – משימה לא קשה בכלל – ולשנרקל בגינות האלמוגים הפזורות בלגונה או לשחות עם מנטות (דגי מנטה ריי) ענקיות המבקרות בה מדי יום. כבר השתכנעתם?

איך מגיעים למאופיטי?

במאופיטי יש מסלול נחיתה אשר חציו ממוקם על אחד האיונים שבקצה השונית וחציו האחר, מפאת חוסר שטח פתוח, גולש מעל הלגונה. בעבר היה אפשר להגיע לאי במעבורת מהאי השכן בורה בורה, אולם כיום הדרך היחידה להגיע למאופיטי היא דרך האוויר, בטיסות שבועיות מטהיטי, מבורה בורה ומראיטיאה. לאחר קבלת המזוודות תעלו על סירה העושה את הדרך הקצרצרה אל האי המרכזי, שם יקבלו את פניכם המארחים המקומיים עם שרשראות פרחים שנשזרו בשעות הבוקר.

מה לעשות במאופיטי?

להלן, על קצה המזלג, מקצת מהחוויות המצפות למבקרים ברי המזל המגיעים למאופיטי.

הר Teurafaatiu

, הר Teurafaatiu מתנשא לגובה של כ-380 מטרים מעל הכפר היחיד שבאי – Vaiea. את שביל ההליכה המוביל אל הפסגה תמצאו ממש בפאתי הכפר – טרק לא קל, אבל בהחלט מתגמל, אפילו את אלה הצועדים רק את חלקו. הנוף אל עבר העיירה המתרחקת מלמטה, הגוונים המסנוורים של הלגונה, השלמות של האיונים הקסומים שבקצותיה והשלווה השוררת באי – כל אלה מתאגדים ליצירת חוויה בלתי נשכחת… ועדיין לא הגענו אל הפסגה! את עשרות המטרים האחרונים מטפסים באמצעות סדרה של חבלים ולבסוף מגיעים לפסגת ההר, שממנה פשוט לא תרצו לזוז לכמה שעות. קחו את הזמן, תנו לעיניים ולנשמה לספוג את הנוף ולבריזה לייבש את הזיעה.

להקיף את האי ברגל

שלא כמו בשאר האיים שבטריטוריה, באמת שאין צורך – ולמעשה גם אין אפשרות – לשכור מכונית או קטנוע במאופיטי. מקסימום אופניים. מומלץ לצאת למסע רגלי המקיף את האי, משימה שפירושה כשעתיים של עונג צרוף. התחילו את המסלול בשעות הבוקר בשוק הקטן של הכפר והצטיידו בחטיפים ובבקבוקים מלאים במי קוקוס צוננים. שוחחו עם המקומיים הידידותיים, התפעלו מעצי הפרי הרבים המעטרים את גינות בתיהם והבחינו במצבות הנהנות מצִלם – שם קבורים יקיריהם, קרוב קרוב למשפחה.

ביציאה מן הכפר עצרו להתבונן בפטרוגליפים עתיקים ובקרו בבתי אמנים. בין לבין, התענגו על האווירה השלווה ועל הריח הנפלא הנישא ברוח מאין-ספור הפרחים הריחניים המקשטים את צדי הדרך. מומלץ לקנח בחוף Tereia – החוף היפה ביותר באי המרכזי, המכוסה בחול לבן ושמימיו רדודים ביותר, ולאחר מכן לטפס אל נקודת התצפית המרהיבה וממנה לרדת בחזרה אל הכפר. בשעות הצהריים המאוחרות, המקומיים כבר סיימו את ״עבודתם״ והם רוכבים להנאתם סביב העיירה, משחקים עוד סיבוב של משחק הפטאנק ופשוט נהנים מהחיים.

סיור בלגונה

אין להחמיץ את הסיור בלגונה של מאופיטי, יום נוסף שלנצח ייצרב בזיכרונכם. את השיט מתחילים בשעות הבוקר בביקור ב"תחנות הניקיון״ – אזור לא עמוק במיוחד בלגונה שאליו מגיעות מנטות למפגש עם דגים קטנים הממרקים את גופן. תזכו לשנרקל עם יצור אצילי זה, ולמי שרוצה אפשר גם לארגן צלילה. לאחר המפגש עם המנטות ממשיכים לאזור רדוד בלגונה הידוע בשם "גינת האלמוגים". כאן תזכו לשנרקל בין אלמוגים, אלפי דגים וקונכיות גדולות בכל צבעי הקשת. את ארוחת הצהריים תתכבדו לעשות על איון הצופה אל עבר האי המרכזי ותטעמו מהמטבח המקומי המשובח תוך כדי הסבר והתנסות מעשית בהכנת האוכל. את השאריות שנותרו תחלקו עם המנטות, אשר כבר מחכות לכם בקו החוף. לפני החזרה אל המזח תזכו להקפה מסביב לאי ואף לעצירה בחוף קסום להשתכשכות אחרונה במימי הלגונה המפנקים.

Motu Auira

כשם שמשה רבנו חצה את ים סוף בדרך לארץ המובטחת, במאופיטי אפשר לחצות ברגל את הלגונה בהליכה באזור רדוד אל איון (motu) קסום זה. בדרך תפגשו כרישים קטנים ומנטות שיבואו לבדוק מי הם האורחים המבקרים בתחומם ותצפו אל נוף מרהיב אל האי המרכזי שאתם מותירים מאחור, נוף המשתבח עם כל צעד שאתם עושים אל עבר היעד. באיון חיים מקומיים אחדים ומומלץ להתחיל את היום הבלתי נשכח בביקור בצד הפונה אל הלגונה. בצד זה החופים מוצלים באלפי עצי קוקוס המלבלבים ברוח, ואפשר לראות את האי המרכזי במלוא הדרו. לאחר מכן מומלץ לעבור לצד הפונה אל שונית האלמוגים, שם תמצאו את עצמכם לגמרי לבד ולבטח תצבטו את גופכם כדי לוודא שאין זה חלום. החוף כאן פשוט מושלם, וביום בהיר אפשר להבחין בקו הרקיע של בורה בורה. אין להיבהל אם נדמה לכם שהחול הלבן זז – אלה הם סרטנים קטנים רבים, הנהנים מההיצע האין-סופי של קונכיות הנשטפות אל החוף. המים כאן צלולים ביותר ופשוט מחייבים לפחות שעה של שנִרקול.

נערה חוצה ברגל את הלגונה

חצייה רגלית של הלגונה

בפרק הבא נעבור לקבוצת איי טואמוטו, שלמעשה אינם איים אלא רצועת האטולים הגדולה ביותר בעולם. נבקר ברנגירואה ובפאקאראבה – גן עדן לצוללנים ולחובבי יעדים נידחים, גדושים בשלל הפתעות מעל ומתחת לפני המים.

 

אביחי בן צור הוא מומחה וטייל ותיק באיי דרום האוקיינוס השקט, מוציא לאור של אתר הטיולים XDAYSINY.COM ומדריך קבוצות ויועץ לפרטיים לאיי טהיטי | avichai@xdaysiny.com

על המחבר / המחברת

Avatar

אביחי בן-צור

מוציא לאור של אתר הטיולים XDASYINY.COM. יועץ למטיילים פרטיים ומדריך קבוצות לפולינזיה הצרפתית - איי טהיטי.

4 תגובות

 1. חנניה א.
  חנניה א. ספטמבר 15 2017, 12:41
  צל"ש לצילום העליון

  משהו לא רגיל

  השב לתגובה
 2. ארז בצלאל
  ארז בצלאל ספטמבר 17 2017, 13:47
  יש שם באיים האלה השכרת חדרים בדירות?

  בזול?

  השב לתגובה
  • אביחי בן צור
   אביחי בן צור ספטמבר 18 2017, 22:15
   מחירי לינה

    היי ארז ושנה טובה

   אומנם האי הוא אכן ״גן עדן״ אך מחירי הלינה אינם יקרים. ניתן ללון על בסיס של חצי פנסיון בטווח מחירים של 100-150$ ללילה לזוג ואף פחות. מאופיטי הוא אי מסורתי ולכן המחירים ״עממיים״. כמו כן, אין צורך בהשכרת רכב ואין יותר מדי ״בזבוזים״ במהלך היום, רק להינות מהיופי!

   השב לתגובה
 3. רומן צ.
  רומן צ. נובמבר 08 2017, 13:22
  מאמר תיירות ממש כמו שצריך

  ודה על הסדרה ואולי פעם גם נוכל לנבוע לשם

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בתיירות

יתר המאמרים במדור