JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

טברנה (Kafana) – הבית הסרבי השני

לאכול ולבלות בבלגרד

טברנה (Kafana) – הבית הסרבי השני פינה ב – Skadarlija צילום: יונתן קורפל
ספטמבר 11
19:30 2017

(תורגם מאנגלית)

טברנה (או בסרבית Kafana) היא המקום לאכול, לשתות, לחלום, לישון, לאהוב, להתאהב, לבכות ולרפא את העצב. כאן אפשר להיות סנדק ולקיים מסיבות חתונה, לרכוש חברים או להיפרד מאהובים ומחברים לשעבר. כאן אפשר לכרות בריתות וליזום החלטות פוליטיות. כאן שומעים מוזיקה ואפשר להצטרף בשירה. במקום הזה הרגשות כנים, נקיים וחשופים. המשוררים, הזמרים והסופרים הגדולים ביותר חיפשו כאן השראה. אין אדם על הפלנטה הזאת שלא אוהב את הבית של הבוהמיינים.

כאן הכול התחיל. רוב האנשים אינם יודעים כי הטברנה הראשונה באירופה הוקמה ב-1522 בשכונת דורצ'ול של בלגרד. הטורקים הם שפתחו אותה, ובמהרה נפתחו בעיר עשרות טברנות. במוסדות הללו ניכרה השפעה רב תרבותית גדולה. הסרבים, הטורקים, היוונים, היהודים, הארמנים ובני אומות אחרות הביאו לעיר הזאת משהו משלהם ומאישיותם. בשנת 1881 כבר היו רשומות כ-230 טברנות. היום למושג טברנה יש מילים נרדפות שונות: פאב, בר, birtija, מסבאה, מסעדה, בית קפה.

כמה אנקדוטות על טברנות: במסעדה-פאב "Kasina", אשר עד עצם היום הזה מתפקדת בהצלחה, נפתח הקולנוע הראשון בעיר. במסעדה המפורסמת "אביב" הופעלו לראשונה נורות חשמליות. במאה ה-19 הותקן הטלפון הראשון בבית המרזח המפורסם בבלגרד "שלושה עלי טבק". הטברנה "?" או "סימן שאלה" היא מהמדוברות בעיר. זרים רבים, ולא משנה מאין הם באים, רוצים לבקר את המקום האגדי הזה, הממוקם בלב בלגרד. הוא שוכן ברחובות האבן הישנים, ממוקם בין הכנסייה האורתודוקסית לבין המוזיאון היפה של ליוביקה. כאן מתערבת המוזיקה במסבאה, עם צלצול פעמוני הכנסייה והמולת ילדי בית הספר היסודי הסמוך.

אפשר ללכת למקומות בילוי רבים, אבל אין כל ספק כי מרכז החיים הבוהמי הנו סקאדרליה (Skadarlija), בלִבה של בלגרד. כאן אפשר לבלות עם המשפחה, עם חברים או עם שותפים עסקיים. להעביר בילוי איכותי בבוקר, אחר הצהריים או בערב. קשה לתאר במדויק את הרחובות הארוכים והמרוצפים האלה, עדיף להתנסות. כאשר תצעדו על המדרכות ברובע, תרגישו כאילו חזרתם לימים עברו, כשגברות צעירות פסעו ברחוב הראשי בשמלות רחבות וססגוניות והבחורים ניסו להקסימן. האווירה הטובה שורה בכול. הקולות והריחות עולים מהרחובות הישנים. את מאכלי מהמטבח הסרבי המדהים תוכלו לחוש ממש רק בסקאדרליה. בוהמיינים זקנים כמו ג'ורה יאקשיצ'ה, שביתו הוא סמל הרובע הזה, בילו מחצית חייהם במסבאות.

במסעדות כגון "שלושה כובעים", "שתי יונים לבנות" ו"שני צבאים" אפשר להרגיש את הרוח ואת האווירה הידידותית של בלגרד. רחוב זה היה והוא עדיין אחד האטרקציות המרכזיות בתחום הבילוי בעיר הבירה הסרבית.

*

הצעות טיולים והמלצות לגבי סרביה בפרט וארצות הבלקן בכלל באתר חברת TALAS

www.talastravel.com

ניתן לפנות למנכ"ל החברה במייל באנגלית ותיענו בהקדם:

darko@talastravel.rs

טיולים פרטיים שמארגנת החברה:

על המחבר / המחברת

Avatar

בויאנה אנדריץ'

צעירה סרבית מאוהבת בטיולים, אוכל ויין. בעלת בלוג תיירות בו היא מדגישה ערכים, רגעים היסטוריים ומסורת הקשורים לסרביה ולבירתה בלגרד.

4 תגובות

 1. אבנר ברזני
  אבנר ברזני ספטמבר 12 2017, 14:07
  חשוב מאד האלכוהול המקומי

  והכי טוב שליבוביץ

  השב לתגובה
 2. ורדה אורן
  ורדה אורן ספטמבר 13 2017, 20:53
  אפשר לנסוע ולבקר בארצות השכנות

  מעניין לראות את הדומה והשונה בין הארצות שהיו פעם יגוסלביה
  שווה ביקור לפחות פעם אחת
  והברים והמסעדות טובים בהחלט

  השב לתגובה
 3. טינה א.
  טינה א. אוקטובר 11 2017, 15:08
  עשיתם לי חשק

  וגם תאבון

  השב לתגובה
 4. רומן צ.
  רומן צ. נובמבר 08 2017, 13:18
  האוכל והמוסיקה זה הכיף בסרביה

  ויש הרבה וטוב וזול

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בתיירות

יתר המאמרים במדור