JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • תיירות
 •  » האטולים של איי טואמוטו – פולינזיה הצרפתית (8)

האטולים של איי טואמוטו – פולינזיה הצרפתית (8)

גן עדן לצוללנים ולחובבי מקומות נידחים

האטולים של איי טואמוטו – פולינזיה הצרפתית (8) חוף ים ב-פאקאראבה צילום: אביחי בן צור
ספטמבר 26
19:30 2017

בפרק הקודם נפרדנו מקבוצת איי החברה בביקור באי מאופיטי האותנטי והמיוחד במינו. בפרק השמיני בסדרה נצפין מעט בכיוון קו המשווה, ונדלג לקבוצת איי טואמוטו לביקור בשני איים שהם גן עדן לצוללנים – רנגירואה ופאקאראבה. למעשה אלו הם כלל לא איים, אלא צמד מבין האטולים הגדולים ביותר בעולם. מה הם אטולים ומהן החוויות המצפות מתחת לפני המים ומעליהם – על כל זאת ועוד, בהמשך

רקע

רנגירואה (Rangiroa) ופאקאראבה (Fakarava) הם חלק מקבוצת איי טואמוטו המונה 78 אטולים, המהווים את רצף האטולים הגדול ביותר בעולם. מדובר על שטח השווה בגודלו לשטחה של מערב אירופה כולה! אטולים הם מעין ״סופגניות מחוררות״ המורכבות מרצועה יבשתית צרה ונמוכה המקיפה לגונה ענקית. הם זכר להרי געש קדומים ששקעו לאחר שסיימו את תפקידם בטבע, והיבשה הצרה היא למעשה השונית שהקיפה את האי לשעבר. היכן שזרמו בעבר הרחוק מים מתוקים, השונית לא התפתחה ונוצרו פתחים (pass) החיוניים למעבר סירות ולניקוז מי הלגונה על ידי זרמי הגאות והשפל. החיים באטולים אומנם שלווים ביותר אך אינם קלים כבשאר האיים. רצועת הקרקע הצרה העשויה אלמוגים, לא אוגרת מספיק מי תהום ואינה מהווה קרקע פורייה לגידול ירקות ופירות. בהיעדר הרים גבוהים ״שילכדו״ את העננים ויגנו על האי, סופות הגשם חולפות בו במהירות ולעתים אף מסיבות נזק רב.

תושבי האטולים המקוריים התיישבו בהם במאה ה-11 לספירה, אולם האירופאים הראשונים שביקרו באטולים לא גילו בהם עניין רב. בשנות ה-70 של המאה ה-20 ניצלה צרפת את הלגונה העמוקה של אחד מהאטולים לניסויים גרעיניים שנויים במחלוקת – נושא שעדיין מהווה פצע פתוח עבור תושבי קבוצת האיים. כיום מתפרנסים תושבי האטולים בעיקר מייצוא של פנינים שחורות, ובמספר קטן של איים מתפרנסים מתיירות חוץ.

למה לבקר ברנגירואה ובפאקאראבה?

עבור המטייל הישראלי המרחיק עד לחלק זה של העולם, הסיבה העיקרית לבקר באיי טואמוטו היא הצלילות המשובחות.

רנגירואה הוא האטול השני בגודלו בעולם וידוע בכינויו "הלגונה האין-סופית". למעשה, ללגונה העצומה שבמרכז האטול קו רקיע משלה ואף ניתן לכלול בתוכה את האי הגדול – טהיטי – ועדיין יישאר קצת עודף. זהו מוקד עלייה לרגל לצוללנים מכל העולם שכן שני פתחי הלגונה (pass) מושכים אליהם דגים רבים כפי שאפרט מיד. אם אתם לא צוללים, עדיף שתבלו את זמנכם במקומות אחרים (ולא חסר).

האטול פאקאראבה הוא שמורה ימית של אונסקו וכל צלילה בה אינה מאכזבת. יעד זה עדיין חי בצילו של רנגירואה המתויר יותר ולכן האווירה כאן נטולת לחצים ובתולית. בנוסף לצלילות, בפאקאראבה תמצאו גם מרחבים עצומים וחופים קסומים.

כריש במים כחולים

איך מגיעים לרנגירואה ופאקאראבה?

הן לרנגירואה והן לפאקאראבה ניתן להגיע בטיסות ישירות מטהיטי ובין שני האטולים יש טיסות ישירות. ניתן גם להגיע לרנגירואה מאיים נוספים בטריטוריה וישנם קרוזים אשר עוגנים בשני היעדים באופן קבוע.

מה לעשות ברנגירואה ובפאקאראבה?

להלן, על קצה המזלג, מקצת מהחוויות המצפות למבקרים באטולים.

צלילות ברנגירואה

הצלילות ברנגירואה מתבצעות בפתחים Avatoru ו-Tiputa אשר שניהם קרובים מאוד זה לזה. שם המשחק פה הוא דגים גדולים – בתקווה לפגוש דולפינים ולהקות כרישים מכל הסוגים. המנוסים שבכם יוכלו לצלול לעומק של 40 מטרים, שם הסיכוי לפגוש כרישים מסוג ״נמר״ ״ופטיש״ גבוהים יותר. אם התנאים ומיומנות הצוללים מאפשרים זאת, את הצלילות תקנחו עם "drift" בחזרה את תוך הלגונה, ובדרך אולי תתקלו בלהקות של דולפינים ״המתאמנות״ על שלל פעלולים.

רצועה יבשתית בים הכחול

רצועה יבשתית צרה ברנגירואה

צלילות בפאקאראבה

שלא כמו ברנגירואה, הצלילות בפאקאראבה אף פעם לא מאכזבות, שכן גינות האלמוגים מרשימות ביותר והן בהחלט חוויה בפני עצמה. ללגונה של פאקאראבה שני פתחים, הנמצאים בנקודות מנוגדות מרוחקות האחת מהשנייה. הפתח הדרומי נחשב ״לשווה יותר״ אולם הוא מבודד מאוד, ואילו הפתח הצפוני מעניין לא פחות והוא קרוב לכפר הראשי. האטרקציות המרכזיות בצלילות כאן הן ״קירות הכרישים״, תופעה שבה עשרות ואף מאות כרישים שוחים יחדיו באיטיות קרוב מאוד לפתחים שבלגונה. גם כאן מסיימים את הצלילות ב״רכיבה״ על זרמי מים במהירות אדירה חזרה אל תוך הלגונה.

שנורקל

כמעט מכל נקודה לצידי הכביש בצד הפונה אל הלגונה, תוכלו לקפוץ ולשנרקל עם עשרות כרישונים ודגים. אז לא לשכוח את הציוד בחדר!

סיורים בלגונות

ברנגירואה מומלץ לנצל את היום שבו לא צוללים לשיט ל"לגונה הכחולה" או ל"אי השונית". אם בחרתם באופציה הראשונה, מדובר בשיט של שעה לקצה מרוחק בלגונה, הידוע בחופיו הבתוליים ובמימיו הצלולים ושוקקי החיים. הביקור ב"אי השונית" כרוך גם כן בשיט של שעה לנקודה בלגונה שבה שונית אלמוגים חשופה מעל פני המים. השונית יוצרת בריכות טבעיות שבהן מים צלולים ומרעננים ביותר.

בפאקאראבה מומלץ להצטרף לשיט לכפר Tetamanu השוכן כ-90 דקות מהכפר הראשי ולצידו של הפתח הדרומי. לאחר ביקור בכפר המבודד, שנורקל עם אין-ספור דגים וארוחת צוהריים נדיבה, תזכו להשתכשך במים הצלולים של החוף המרשים שבו החול וורוד ובלתי נתפס ביופיו.

"Island Life" בפאקאראבה

בכפר המרכזי (ולמעשה היחיד) בפאקאראבה – Rotoava – יש אווירה מיוחדת, שכן תושביו המקומיים מכירים זה את זה כמשפחה אחת גדולה. תוכלו לצפות בהם כאשר הם רוכבים להנאתם על אופניים, קטנוע או מתהלכים להנאתם ומנופפים זה לזה לשלום. בעיירה מכולות קטנות, מסעדות על שפת הלגונה וכנסייה ציורית שמומלץ לבקר בה במהלך מיסת יום ראשון. בפאקאראבה קילומטרים רבים של כבישים ושבילים המתאימים לרכיבה על אופניים. צפונית לשדה התעופה, תמצאו את חוף PK9 הלקוח היישר מן האגדות ושלבטח יהיה רק שלכם בעת הביקור.

בפרק הבא והאחרון בסדרה, נרחיק לאיי מרקיז המבודדים והמסתוריים. המסע לאיי מרקיז דומה לביקור ביקום מקביל ואפילו עבור תושבי הטריטוריה הצרפתית, הביקור באיים אלו הוא בגדר חלום.

*

אביחי בן צור הוא מומחה וטייל ותיק באיי דרום האוקיינוס השקט, מוציא לאור של אתר הטיולים XDAYSINY.COM ומדריך קבוצות ויועץ לפרטיים לאיי טהיטי |

על המחבר / המחברת

Avatar

אביחי בן-צור

מוציא לאור של אתר הטיולים XDASYINY.COM. יועץ למטיילים פרטיים ומדריך קבוצות לפולינזיה הצרפתית - איי טהיטי.

7 תגובות

 1. גיל
  גיל ספטמבר 27 2017, 14:41
  מאיפה אתם מביאים את המרומות האלה

  מעולם לא שמעתי עליהם
  נראה ממש כמו גן עדן
  נקווה שפעם נגיע לשם

  השב לתגובה
  • אביחי בן צור
   אביחי בן צור ספטמבר 28 2017, 20:03
   גם עדן אכן קיים?

   היי גיל

   אכן גן עדן. אני אישית עוזר למטיילים ישראלים שרוצים להגיע לשם בתכנון טיול. זהו אכן טיול ייחודי של פעם בחיים. ביליתי באיזור כשנה במצטבר וקשה להאמין שמקומות כאלה אכן קיימים עד שחווים אותם באופן אישי.

   השב לתגובה
 2. $
  $ ינואר 30 2018, 18:12
  כעת אני רק צריכה מישהו שיתחתן אתי

  לאן לנסוע לירח הדבש כבר יש לי

  השב לתגובה
 3. חגי זילבר
  חגי זילבר פברואר 18 2018, 11:26
  אף פעם לא חשבתי על מקומות כאלה

  אולי כעת נפתחה עוד אופציה
  אבל לנסוע עד שם ואם אחר כך יתברר שזה לא מתאים לי זאת תהיה מכה רצינית
  בקיצור, צריך לחשוב

  השב לתגובה
  • אביחי בן צור
   אביחי בן צור פברואר 19 2018, 15:19
   לבדוק לפני שנוסעים

   מכיוון שמדובר בטיול ״של פעם בחיים״ אתה בהחלט צודק חגי. איי פולינזיה הצרפתית מונים 118 במספר וכלל קבוצת איים ייחודיות משלה. לכן כתבתי את סדרת המאמרים הזו וניתן כמובן להתייעץ בבניית מסלול אישי שמותאם בדיוק לך.

   השב לתגובה
 4. נמרוד
  נמרוד אוגוסט 16 2018, 18:16
  זוג צעיר בני 35 בערך

  שיש להם עשרה ימים ברוטו לטיול, איזה שני איים בפולינזיה היית ממליץ?

  השב לתגובה
  • אביחי בן צור
   אביחי בן צור אוגוסט 17 2018, 16:03
   באילו שני איים לבקר?

   היי נמרוד

   זה מאוד תלוי במה מעניין אתכם ובעונות השנה. ישנם איים יותר ״מפנקים״ אל מול איים לצלילה ואיים של טבע. אתה מוזמן לפנות אלי באופן פרטי ואשמח לסייע.

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בתיירות

יתר המאמרים במדור