JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

פולינזיה הצרפתית (9) – איי מרקיז

חוויה עוצמתית הדומה לביקור ביקום מקביל

פולינזיה הצרפתית (9) – איי מרקיז טרק בגן העדן של איי מרקיז צילום: אביחי בן צור
אוקטובר 11
19:30 2017

בפרק הקודם, ערכנו ביקור בזק באטולים של קבוצת איי טואמוטו וחווינו את גן העדן שבגזרת הצלילות. בפרק התשיעי והאחרון שבסדרה, נרחיק לקבוצת איי מרקיז המבודדים – גן עדן לחובבי טבע, היסטוריה ותרבות. נתמקד באיים נוקו היבה והיבה אוא – מהנגישים שבארכיפלג, ונחווה מקצת מהחוויות המצפות למטיילים המרחיקים לקצה הטריטוריה הצרפתית האקזוטית.

רקע

נוקו היבה (Nuku Hiva) והיבה אוא (Hiva Oa) הם האיים המאוכלסים ביותר בקבוצת איי מרקיז. איים אלה הם מהמבודדים ביותר בעולם והקרובים ביותר לקו המשווה מכל חמשת קבוצות האיים המרכיבים את פולינזיה הצרפתית. למרות ריחוקם הרב מטהיטי – בירת הטריטוריה – היו אלה איי מרקיז שיושבו תחילה. מכאן, המשיכו צאצאי המתיישבים במספר גלי הגירה מזרחה לאי הפסחא, מערבה לטהיטי ואיי קוק, ואף כ-4,000 ק״מ צפונה לאיי הוואי. בשל הבידוד המוחלט מן העולם החיצון במשך מאות ואולי אף אלפי שנים, התפתחו באיי מרקיז תרבות ושפה השונות מאלה של שאר קבוצות האיים ואף השתמר המבנה הגנטי הייחודי של קבוצת החלוצים ההומוגנית.

המגע הראשון עם העולם החיצון התרחש ב-1595, עם הגעתו של מגלה ארצות ספרדי שהעניק לאיים את שמם,  אך רק בתחילת המאה ה-19 החלו זרים להקים מושבות באיים ולסחור עם המקומיים. לא חלף זמן רב עד שאורחים נוספים עגנו בחופי האיים והתרשמו מאורח החיים הפסטורלי והטבע הבלתי נתפס. המפגש עם האדם הלבן היה הרסני ביותר במיוחד באיי מרקיז. מלבד התפוררות המבנה החברתי המסורתי, ילידי האיים חלו בזה אחר זה ממחלות שהביאו עימם הזרים. מאוכלוסייה שמנתה כ-100,000 בשיאה, פחות מ-4,000 מתושבי האיים זכו לראות את תחילתה של המאה ה-20. כיום, כ-10,000 תושבים בלבד מאכלסים את ששת איי מרקיז המיושבים. החיים כאן מתנהלים במסלול האיטי של החיים ומקורות הפרנסה הם בעיקר מהפקת קופרה, דייג, עבודה בשירות הציבורי ותיירות זעירה.

למה לבקר באיי מרקיז?

מתוך חמשת קבוצות האיים, בחר הטבע להעניק את פאר היצירה דווקא לאיי מרקיז. אלה הם איים פראיים שאינם מוגנים ע״י שונית אלמוגים ושבהם הטבע חופשי לפסל כרצונו. מעטים הם המטיילים שמרחיקים עד לכאן, ואפילו עבור תושבי שאר הטריטוריה הצרפתית, הביקור באיי מרקיז הוא בגדר הגשמת חלום. באיים, שילוב מנצח של טבע יוצא דופן, מגוון סוגי אקלים, המקדשים המרשימים ביותר, אוכלוסיה דלילה ותחושה מיסטית של ביקור ביקום מקביל. אלה הן אולי הסיבות שבגינן ביקרו באיים סופרים רבים בעבר (כדוגמת הרמן מלוויל – מחבר ׳מובי דיק׳ ורוברט לואיס סטיבנסון – ׳אי המטמון׳) ובחרו לבלות בהם את שארית חייהם הצייר הצרפתי הנודע פול גוגן והזמר הבלגי ז׳אק ברל. הביקור באיי מרקיז הוא למביני עניין בלבד וזהו איננו יעד להשלמת שעות שינה. מומלץ בחום למי שהרחיק עד לכאן להקדיש לפחות שבוע לביקור בקבוצת האיים.

איך מגיעים לאיי מרקיז?

למרות המרחק הרב מטהיטי (כ-1,500 ק״מ), קיימות טיסות יומיות מבירת הטריטוריה לנוקו היבה והיבה אוא, עם טיסות המשך לאיים הפחות מאוכלסים שבארכיפלג. מדובר בטיסה בת כשלוש שעות ואף יש צורך בהזזת המחוגים בחצי שעה בשל הפרשי הזמנים. ניתן גם לבקר באיים במסגרת שייט (cruise) היוצא מטהיטי ומדלג בין איים נוספים בדרך, אולם מומלץ לשהות באיים עצמם ולבלות בהם יותר מכמה שעות בלבד לפני הדילוג לאי הבא.

מה לעשות באיי מרקיז?

להלן מקצת מהחוויות המצפות למבקרים באיים נוקו היבה והיבה אוא, ממש על קצה המזלג שכן כפי שהוזכר כבר, איי מרקיז אינם יעד להשלמת שעות שינה.

מקדשים

למקדשים שנתגלו בנוקו היבה והיבה אוא אין אח ורע בכל איי טהיטי. מדובר במתחמי פולחן רחבי מימדים שנתגלו ביערות הגשם ועטורים הם בפטרוגליפים רבים ובפסלי אבן מסתוריים הקרויים tiki. ריבוי המקדשים, גודלם וההשקעה הרבה בפסלים, מעידים על חיי הדת העשירים שקדמה לנצרות באיי מרקיז. חלק מהפסלים נראים מחייכים, חלקם בעלי כף יד עם שש אצבעות, חלקם מרמזים על עבר קניבליסטי וחלקם מתנשאים לגבהים של למעלה מ-2.5 מטר! הביקור במקדשים, בפרט כשאין נפש חייה מסביב, היא חוויה ייחודית שבה ניתן לחוש מעט מהמיסטיקה האופפת את האיים הקרויה בשפת המקום mana.

מסלולי הליכה

אין דרך טובה יותר לחוות את הטבע הפראי שבאיים אלא באמצעות הרגליים. באיי מרקיז קיימים מסלולי הליכה בכל הרמות שאת רובם חובה לעשות עם מדריך מוסמך, שגם יסביר לכם על עצי הפרי והמרפא הרבים שתתקלו בהם בדרך כמו גם על שרידי מבני האבן שתמיד מסתתרים בעמקים. בנוקו היבה, מומלץ להגיע למפל Vaipo שהוא הגבוה ביותר בפולינזיה הצרפתית ובדרך להתהלך בעמק צר שמשני צידיו צוקי בזלת משוננים – סימן ההיכר של האי. בהיבה אוא, מומלץ להגיע למפרץ Hanatekuua המבודד, אליו מגיעים בהליכה על צוקי ים מהם משתקף נוף בלתי נשכח ואף מפל מים הגולש ישירות אל תוך האוקיינוס.

שייט לאי Tahuata

למבקרים בהיבה אוא הזדמנות לבקר באי נוסף הנמצא במרחק הפלגה קצר. השייט עצמו הוא חוויה בפני עצמה שכן הנוף מכל הצדדים מהפנט ולהקות eagle rays מלוות את המעבורת בדרכה לאי הקטנטן. האי Tahuata הוא למעשה האי הראשון שבו הקימו הצרפתים בסיס צבאי בדרכם לכיבוש כל איי טהיטי. במסגרת הסיור, מבקרים בכפרים ציוריים ופוגשים מקומיים ואומנים, לומדים על הצומח וחיי הפולחן העתיקים ולבסוף עוצרים בחוף קסום שם עורכים את סעודת הצהריים.

סיור בכפרים

בנוסף לטבע הפראי, מומלץ להקדיש זמן לסיור בכפרים הראשיים שבכל אי. בנוקו היבה, זהו הכפר הציורי Taiohae השוכן למרגלות רכס הרים החובק מפרץ שבצורת פרסה. בכפר כנסייה מרשימה ביותר, שוק אומנים שווה, מקדשים על שפת המפרץ וחיי קהילה שלווים ביותר המתבססים על דייג בשעות הצהריים מהמזח. שימו לב גם לפסלי ה- tiki הקטנים הנמצאים בקרבת הבתים. הפסלים משמשים כמעין ״מזוזה״ להרחקת הרוחות הרעות. בהיבה אוא, הכפר Atuona הוא מקום קבורתם של גוגן וברל, ובית הקברות Calvary – בעל הנוף המרשים – הוא מוקד עלייה לרגל. מומלץ לבקר גם במוזיאון של גוגן הכולל את שיחזור ביתו כמו גם במוזיאון של ברל, שם ניצב מטוסו – Jojo – אשר שימש את הזמר בין היתר לפינוי רפואי של מקומיים לטהיטי בימים עברו. את רחובות הכפר מעטרים עצי פרי רבים ותמצאו בו גם מסעדות, חנויות, כנסיות ושוק אומנים קטן.

3 פסלי אבן עתיקים

פסלי Tiki

סיורים רכובים

בשל המרחבים העצומים והריקים מאדם בשילוב הנוף הפראי, הסיורים הרכובים באיי מרקיז מתגמלים ביותר. בין אם זה עם רכב שכור (חובה 4X4), במסגרת סיור מודרך או אפילו ברכיבה על סוסים, תגיעו תמיד לנקודות מעניינות שלנצח תזכרו. בנוקו היבה, המסע לעמק Hatiheu עובר דרך מפרץ Taipivai המפורסם ומקדשים מרשימים ביותר לפני ההגעה לעמק הציורי שבו חוף הגובל בצוקי בזלת עתירי מימדים. בהיבה אוא, מחכה לכם יום בלתי נשכח עם ביקור במקדש Lipona שההגעה אליו היא דרך נסיעה איטית ועוצרת נשימה בת 90 ק״מ לאורך שביל עפר המשתרך על פני צוקי ים גבוהים ובין עמקים מבודדים.

 

בסדרת הכתבות על האיים של טהיטי נחשפנו לקסם ולייחודיות ביעד שהוא הרבה מעבר לחופשת בטן-גב. זהו מסע של פעם בחיים אל יקום מקביל, מסע המפעיל את כל החושים ושממנו אינכם חוזרים כפי שהייתם.

*

אביחי בן צור הוא מומחה וטייל ותיק באיי דרום האוקיינוס השקט, מוציא לאור של אתר הטיולים XDAYSINY.COM ומדריך קבוצות ויועץ לפרטיים לאיי טהיטי | avichai@xdaysiny.com

על המחבר / המחברת

Avatar

אביחי בן-צור

מוציא לאור של אתר הטיולים XDASYINY.COM. יועץ למטיילים פרטיים ומדריך קבוצות לפולינזיה הצרפתית - איי טהיטי.

11 תגובות

 1. אורן קורן
  אורן קורן אוקטובר 12 2017, 12:22
  שמות שמעולם לא שמעתי

  אני מבין שאי אפשר לבקר הרי בכל האיים ולכן כל מטייל יבחר לו 2-3 איים בערך לשבעה עד 9 ימים סך הכל

  השב לתגובה
  • אביחי בן צור
   אביחי בן צור אוקטובר 12 2017, 15:27
   בכמה איים לבקר בטהיטי?

   שלום אורן!

   אתה בהחלט צודק.

   מומלץ להתמקד באיים שקולעים לטעם שלך שכן כל אי הוא עולם ומלואו. בפרק הראשון בסדרה, אני ממליץ על ״כלל אצבע״ של לכל היותר שלשה איים על כל עשרה ימי טיול. אישית, אני ממליץ על שהות של שבועיים שכן בפרק זמן זה אפשר לבקר גם באיי מרקיז וגם בחלק מהאיים שבקבוצת איי החברה.

   בכל מקרה, למתעניינים בבניית מסלול אישי לטיול בטהיטי, אני ממליץ על לקט איים המותאים למטיילים הספציפיים.

   השב לתגובה
 2. פנינה זילבר
  פנינה זילבר אוקטובר 16 2017, 11:47
  איך בעולם של האיים האלה התקשורת

  יש אינטרנט? יש וואייפאיי?

  השב לתגובה
 3. אביחי בן צור
  אביחי בן צור אוקטובר 16 2017, 14:11
  האם יש אינטרנט?

  היי פנינה

  החדשות הטובות (תלוי את מי שואלים) הן שאכן יש גישה לאינטרנט וסלולר, אפילו באיי מרקיז. במרבית מהאיים, התקשורת היא לויינית אולם ממשלת צרפת מסבסדת את העלויות ולכן למקומיים גישה זולה יחסית לאינטרנט וסלולר. אולי לא תוכלי לצפות בסרטונים ביוטיוב (למרות שגם את זה הצלחתי לעשות בביקורי שם) אבל לבטח תוכלי לבדוק מיילים, לצ׳וטט ואף לשוחח דרך ווטסאפ וכו׳

  השב לתגובה
 4. שירה
  שירה אוקטובר 24 2017, 12:56
  התמונות לבד מעוררות תיאבון להגיע למקומות

  מדהים ביותר

  השב לתגובה
 5. צביאלי
  צביאלי נובמבר 20 2017, 19:04
  סדרה מהממת

  הישראלים יבואו כי הם מגיעים לכל מקום. והם גם אוהבים להיות אייפה שרוב חבריהם עוד לא היו.

  השב לתגובה
 6. סמי פרץ
  סמי פרץ דצמבר 26 2017, 20:01
  כל איי פולינזיה נהדרים

  ממליץ אל לא לתפרנים.

  השב לתגובה
 7. ניר
  ניר פברואר 12 2018, 01:38
  מומלץ

  אבל ממש לא לתפרנים

  השב לתגובה
 8. מור
  מור מרץ 21 2018, 20:21
  נראה באמת משהו אחר

  לעומת כל אתרי התיירות המקובלים והפופולריים.

  השב לתגובה
 9. ירוחם מלכה
  ירוחם מלכה אפריל 10 2018, 16:59
  אם כבר נוסעים עד טהיטי ופולינזיה

  איזה ארץ גדולה כדאי ואפשר לבקר בדרך אל או בדרך חזרה?

  השב לתגובה
  • אביחי בן צור
   אביחי בן צור אפריל 11 2018, 11:14
   איזה יעד לשלב עם טהיטי?

   היי מלכה

   ניו-זילנד/אוסטרליה ו/או ארה״ב.

   ארה״ב יותר מתאימה שכן יש טיסה ישירה מ- LA לטהיטי ומישראל ל- LA

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בתיירות

יתר המאמרים במדור