JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ישן וחדש סגור ופתוח

טיול בבייג'ין בירת סין

ישן וחדש סגור ופתוח העיר האסורה צילום: יונתן קורפל
דצמבר 10
19:00 2017

לפני כעשרים שנים הייתי לאחרונה בסין, שהייתי פוקד אותה במסגרת נסיעות עסקים. הפעם נסענו לטיול של הנאה צרופה. ככל שחולפות השנים סין הולכת ונפתחת לעולם. יישומי הטכנולוגיה מיושמים כאן ברמה מעוררת קנאה. תיירים מכל העולם נוהרים אליה, ומיליוני סינים מטיילים, עובדים ולומדים בכל רחבי העולם. נערות ונערי סין, לפחות בערים הגדולות, לבושים לפי מיטב צווי האופנה הנוהגים במערב והחיבור לרשת האלחוטית ללא רבב. ויחד עם זאת מדובר במדינה קומוניסטית שהמפלגה שולטת בה בנוקשות. למרות כל הנבואות, הסינים מצליחים לשמר פתיחות גוברת יחד עם שלטון קומוניסטי ולהפיק תועלת משני הכיוונים. לאחרונה סין נגישה לנו עוד יותר בעקבות פתיחת קו תעופה סדיר של חברה סינית בין ישראל להונג-קונג – ומשם לכל מקום בסין – בתעריפים שפויים.

עיר הבירה בייג'ין הנה יעד חובה למטייל בסין. מבחינת מזג האוויר אני ממליץ לבקר בחודש אוקטובר, אם אפשר. אמנה כאן כמה יעדי חובה בעיר המשלבת ישן וחדש בצורה מרתקת. הראשון והמוכר שבהם הנו "העיר האסורה", מקום משכנם של קיסרי סין מהמאה ה-14 עד המאה ה-17. מדובר בעצם בארמון, מקדש ומבני מגורים ושירותים. המקום מלא בכל עת תיירים, וכמו תמיד רובם סינים. בצמוד לעיר האסורה, הנמצאת במקום מרכזי בעיר הבירה, שוכנת כיכר טיין-אן-מן, שהנה הכיכר המרכזית בעיר הבירה. שם עומדים כמה מוסדות שלטון מרכזיים. הכיכר התפרסמה בשל אירועים שהתרחשו בה לאורך שנות שלטונו של המשטר הנוכחי.

אתר היסטורי אחר שרוב התיירים אינם מחמיצים הוא החומה הסינית הגדולה. חומה זו, שנבנתה במאה החמישית לפני הספירה ושופצה פעמים מספר עד למאה ה-16, נועדה להגן על סין מפני פלישות הברברים מכיוון מונגוליה ומנצ'וריה. במשך השנים היא חרבה סופית. לצורכי מורשת ותיירות שוקמו כמה קטעים שלה, ובסביבות בייג'ין יש שלושה קטעים, שאל הפופולארי שבהם ניתן להגיע בנסיעה של כשעתיים. עד קרוב לחומה עולים ברכבל. על החומה מהלכים רגלית ואם מרחיקים לכת זה כרוך במאמץ מסוים. מזג אוויר גשום יכול לקלקל הרבה מההנאה באתר זה, כולל המבט אל קטעי החומה המרוחקים.

צילום על החומה

החומה הגדולה

 

יש כאן אתרים מעניינים נוספים, שאפשר בהחלט לבקר בהם וליהנות. אחד המפורסמים שבהם הנו "ארמון הקיץ". מדובר באתר גן גדול, הכולל מבנים, מקדשים, ארמונות, גנים, אגמים ופארקים. כמו כן כדאי לעשות טיול רגלי במדרחוב המרכזי, בלב העיר. הוא אמנם נופל מכל הבחינות ממקבילו בשנחאי, אבל עדיין מעניין לראות ואולי אפילו לקנות ולסעוד. כל המותגים וכל האפשרויות במחירים סבירים. מסעדות מקומיות יש גם בסמטאות הניצבות לרחוב. בשעות הערב אפשר לבלות בבייג'ין בישיבה במסעדות או בבארים הפזורים במרכזים שונים של העיר. המופעים השכיחים לתיירים הם מופעי לוליינות, קונג פו ואופרה סינית.

אתר מקובל בתחום האמנות הנו 798. מדובר ברובע של מפעלים מזהמים שנוסדו בסיוע מזרח גרמניה ופעלו עשרות שנים, עד שנסגרו במסגרת המאמץ להקטין את זיהום האוויר בעיר. כעת זהו רובע גלריות פרטיות וציבוריות מכל הסוגים והרמות. ביניהן משובצים בתי קפה ומסעדות לרוב וכן בוטיקים ומשרדי אדריכלות. מעניין לבקר כאן גם בתערוכה המנציחה את המפעלים שפעלו באזור. ואם בנושאי תרבות עסקינן אני ממליץ על שני מוזיאונים. למתעניינים בתרבות הסינית המסורתית ראוי וכדאי לבקר במוזיאון הלאומי לאמנות. מבין המוזיאונים של התרבות העכשווית אני ממליץ על Today Art, שמציג אמנות מעניינת ומסקרנת בת-זמננו, כולל אמנים מחוץ למדינה. שימו לב שבסין מתפשטת תופעה של סגירת מוסדות אמנות בימי שני בשבוע, והיא הולכת ומתרחבת. כדאי לוודא מראש נקודה זו, אם אתם מתעתדים לבקר במוסדות אמנות דווקא ביום זה של השבוע.

פסלים אדומים

פינה במתחם 798

את הטיולים והביקורים במקומות האלה ואחרים, אם אינכם נוסעים במסגרת סיור מאורגן, אפשר לעשות באמצעות שילוב של טיולים רגליים עצמאיים, טיולים בני חצי יום או יום של קבוצות מאורגנות אקראיות, טיולים מלווי מדריך אישי (עם רכב צמוד או באמצעות התחבורה הציבורית) וכדומה. מי שדוגל כמוני בתיירות נינוחה שאיננה מבקשת לבלוע עולם ומלואו במינימום ימים, יוכל לבלות, לסייר, ליהנות ולקנות במשך כחמישה ימים נהדרים. לפני ואחרי יש בסין עוד הרבה דברים לראות, וקודם כול העיר הגדולה במדינה: שנחאי.

 

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

8 תגובות

 1. מ.צ.
  מ.צ. דצמבר 10 2017, 21:15
  באופקים כבר היית?

  ובנתיבות?

  השב לתגובה
 2. יונתן טל.
  יונתן טל. דצמבר 11 2017, 06:02
  סין.

  מקסים ומפתה.

  השב לתגובה
 3. פיני
  פיני דצמבר 11 2017, 18:09
  התמונה של הפסלים הצועקים באדום

  כשהם כפותים בלבוש כולא וכלזה ךחי אשה זה פשוט גדול.

  השב לתגובה
 4. אלה ש.
  אלה ש. דצמבר 12 2017, 12:32
  אני מבינה שאתה אהבת יותר את שנחאי

  אני בדיוק ההיפך. בדיוק בגלל השילוב בין ישן וחדש. בין מוסדות השלטון המרכזי ובין החופש היחסי.

  השב לתגובה
 5. רינת לוי
  רינת לוי דצמבר 12 2017, 19:57
  אתה בטוח שזאת העיר האסורה?

  ?

  השב לתגובה
 6. מרגלית
  מרגלית דצמבר 14 2017, 05:47
  סין זה העתיד

  הכי מדהים זה לבוא לשם ולראות איך זה מתרחש.

  השב לתגובה
 7. גבריאלה
  גבריאלה דצמבר 15 2017, 13:53
  מאמרים כאלה מאיצים את הפיכת סין

  ליעד תיירותי מרכזי של ישראלים בעתיד הקרוב

  השב לתגובה
 8. יגאל
  יגאל ינואר 02 2018, 19:58
  קצר ולעניין

  כלומר נותן כיוונים למי שעוד לא היה שם

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בתיירות

יתר המאמרים במדור