JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

"הנמר של הטאטרה"

עשר עובדות מעניינות על סלובקיה

"הנמר של הטאטרה" דגל סלובקיה תמונה: SKopp commons.wikimedia.org
פברואר 19
19:30 2018
 1. סלובקיה ולא סלובניה – בערך כל העולם מבלבל בין השתיים, כולל הדואר, אנשי תקשורת ואף נשיא ארה״ב לשעבר ג׳ורג׳ בוש, שסיפר על פגישתו עם שר החוץ של סלובקיה, ולמעשה פגש את השר הסלובני. שתי המדינות כלל אינן גובלות זו בזו, סלובניה שוכנת לחוף הים התיכון והייתה חלק מיוגוסלביה, ואילו סלובקיה היא מדינה במרכז אירופה, שנוצרה לאחר פירוק צ׳כוסלובקיה. אוכלוסייתה מונה כיום כ-5 וחצי מיליון תושבים, הפזורים על פני 50 אלף קמ״ר.
 2. זהירות, נמר! – בעשור הראשון של המאה ה-21 כונתה סלובקיה ״הנמר של הטאטרה״ (ע״ש רכס ההרים שבצפון המדינה), משום שכלכלתה זינקה בקצב מסחרר והדביקה תוך זמן קצר את צ׳כיה שכנתה.
 3. גן עדן לרווקים – נשות סלובקיה דורגו במקום השלישי בסקר בין-לאומי על הנשים היפות בעולם. יש אומנם משאלים שונים, אך לרוב ניתן למצוא בהם מדינות הנשענות על תדמית, כמו ברזיל, שוודיה, רוסיה וכד׳. התברגותה של סלובקיה לרשימה זו מצביעה על כך שמדובר בנתון המבוסס על עדות ראייה אמיתית.
 4. שתיים שהן אחת – השפה הסלובקית היא סלבית-מערבית, דומה לפולנית ולצ׳כית. הסלובקים והצ׳כים הם אחים אובדים שנפרדו לפני כאלף שנה, כאשר חלקה של ממלכת מוראביה העתיקה נכבש על ידי המדיארים. האיחוד ביניהן למדינת צ׳כוסלובקיה אחרי מלחמת העולם הראשונה היה אך טבעי. השפות דומות במידה כזו שסלובקי וצ׳כי יכולים לנהל שיחה שבה כל אחד מהם ידבר בשפתו, והם יבינו היטב זה את זה.
 5. לקחו לו את הפטנט – המצנח בצורתו המודרנית הומצא ב-1913 על ידי הסלובקי סטפן באניץ׳. המצאתו נרכשה על ידי האמריקנים שרשמו עליה פטנט, בעוד באניץ׳ נשכח בין דפי ההיסטוריה.
 6. בעקבות הקיסרית – ברטיסלבה, בירתה של סלובקיה כיום, הייתה במאות ה-16 עד ה-18 בירתה של הונגריה וחלק מהממלכה ההבסבורגית, הוכתרו בה מלכים, וישבו בה ארכיבישופים, ובני אצולה. בעיר העתיקה של ברטיסלבה מסומן מסלול ההכתרה של מלכי הונגריה, שם הוכתרה גם הקיסרית מריה תרזה.
 7. "מלחמת המקף" – סלובקיה וצ׳כיה נפרדו כידידות ב-1993, אחרי 75 שנות איחוד. העימות היחיד שניהלו ביניהן אי פעם היה ״מלחמת המקף״, ויכוח ממושך על שמה של המדינה, האם תיקרא צ׳כוסלובקיה או צ׳כו-סלובקיה… לבסוף הוחלט על פשרה, שלפיה בחלק הצ׳כי הכיתוב יהיה בלי המקף ובסלובקיה עם מקף. הלוואי עלינו בעיות כאלו.
 8. של מי הדגל הזה? – דגל סלובקיה הוא היחיד בעולם שיש בו התייחסות למדינה אחרת: שלוש הגבעות בבסיס הסמל מייצגות את רכסי ההרים טאטרה, פאטרה ומאטרה, זה האחרון נמצא למעשה בהונגריה. הסמל הוא שארית מהתקופה שבה גבולות הונגריה כללו את סלובקיה.
 9. שכר הבכירים – נשיא סלובקיה אנדרה קיסקה מסתפק במשכורת חודשית של יורו אחד בלבד, את כל השאר הוא תורם לצדקה. קיסקה היה איש עסקים עשיר עוד בטרם נבחר לנשיא, ולכן החליט לתרום את כל שכרו.
 10. הנקודה היהודית – כיום חיים בסלובקיה כ-3000 יהודים, לפי מניין רשמי. ההנחה היא כי מספרם האמיתי כמעט כפול, אולם חלקם הגדול אינו רשום בקהילות. בין המפורסמים ביהודים ילידי סלובקיה: הממציא והמדען יצחק בנטוב והביוכימאי רודולף וורבה, שבצעירותו נמלט מאושוויץ, הצטרף לפרטיזנים והיה מן הראשונים לספר לעולם על המתרחש במחנות. בסלובקיה פזורים 24 אתרי מורשת יהודיים, שממשלת סלובקיה מקפידה לשמר.

על המחבר / המחברת

Avatar

טל גלעד

מדריך טיולים

5 תגובות

 1. חנוך א.
  חנוך א. פברואר 20 2018, 13:13
  אהבתי את ההסבר על הדגל

  למדתי משהו חדש

  השב לתגובה
 2. ריקי נאמן
  ריקי נאמן פברואר 21 2018, 13:13
  אין כמו סלובקיה

  משופיג ועד בילויים
  ממקומות יהודיים ועד נופים משגעים

  השב לתגובה
 3. חיים ש.
  חיים ש. פברואר 22 2018, 15:13
  מקום שמאוד כדאי לבקר

  בעיקר בהרים

  השב לתגובה
 4. אלי חנוכה
  אלי חנוכה פברואר 24 2018, 11:57
  ומשהו על התיירות במקום?

  בכל זאת …..

  השב לתגובה
 5. אור פורת
  אור פורת מרץ 11 2018, 14:14
  סלובקיה ובעיקר ברטיסלבה

  מומלץ!

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בתיירות

יתר המאמרים במדור