JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • תיירות
 •  » מה הקשר בין ברווז בלי נוצות ועב"ם בלתי חוקי?

מה הקשר בין ברווז בלי נוצות ועב"ם בלתי חוקי?

12 עובדות מעניינות על פורטוגל

מה הקשר בין ברווז בלי נוצות ועב"ם בלתי חוקי? דגל פורטוגל commons.wikimedia.org
מרץ 21
19:30 2018
 1. בשביל זה יש חברים – לפורטוגל ברית הגנה עם אנגליה מאז 1373, הברית הארוכה בהיסטוריה, ושתי המדינות מקפידות לכבד אותה. האנגלים נחלצו לסייע לפורטוגל במאבקיה לשמירת עצמאותה, והפורטוגלים ניצבו לצד בריטניה במלחמותיה נגד נפוליאון ואף במלחמת העולם הראשונה ובמלחמת פוקלנד.
 2. כבוד לנשיא – כדורגלן ריאל מדריד ונבחרת פורטוגל רונאלדו קרוי על שמו של נשיא ארצות הברית לשעבר רונלד רייגן. בניגוד לכדורגלנים רבים רונאלדו אינו נושא על גופו כתובות קעקע, מכיוון שהוא נוהג לתרום דם לעיתים תכופות.
 3. הסוד המתוק – לא רבים יודעים זאת, אבל השוקולד הפורטוגלי הוא מהטובים בעולם, ומביני דבר אומרים שהוא טוב מהשוקולדים המפורסמים של בלגיה ושווייץ ואפילו עולה עליהם עשרות מונים. בעיירה אובידוש שבמרכז פורטוגל מתקיים בחודש מרץ פסטיבל שוקולד. לא להגיע לשם בזמן דיאטה.
 4. ביטוי מוכר – ״אושאללה״ הוא ביטוי פורטוגלי מקובל שהתגלגל גם לפורטוגזית של ברזיל, ומשמעותו ״בעזרת השם״. כפי שנשמע, אכן מקורו בערבית, שארית מתקופה בימי הביניים שבה נשלטה פורטוגל, או חלקה, בידי המורים המוסלמים.
 5. שמר מרחק בטוח – פורטוגל היא שפתחה את עידן התגליות הגדולות. החלוץ היה אנריקה הספן, שאוניותיו הדרימו לאורך חופי אפריקה אל אזורים שלפני כן סברו כי הם שורצים מפלצות-ים ואסור להתקרב אליהם. אנריקה עצמו מעולם לא הצטרף למסעות אלו. הממ, מעניין למה…
 6. למי קראת ברווז? – פרדיננד מגלן, מגלה העולם הפורטוגלי שמשלחתו הייתה הראשונה להקיף את כדור הארץ, נסע למעשה בשליחות ספרד מאחר שהודח מצבא פורטוגל ונטר טינה לארצו. החבירה לספרד נחשבה לבגידה, ועד היום אין בפורטוגל אף רחוב או אתר על שמו. מי שכן נושא את שמו הוא… פינגווין החי בקצה הדרומי של אמריקה הדרומית, והתגלה על ידי מגלן כאשר איתר את המעבר לאוקיינוס השקט. את הפינגווין תיארו המלחים כ״ברווז ללא נוצות״.
 7. יין במבטא אצילי – עמק הדורו הציורי בצפון פורטוגל הוא לב ליבה של תעשיית יין הפורט המפורסם, ומקורו ביוזמה אנגלית. מלחמה בין אנגליה לצרפת במאה ה-17 אילצה סוחרי יין אנגליים לחפש חלופה ליין הצרפתי, והם הקימו יקבים בפורטוגל, בת הברית הוותיקה. עד היום חלק גדול מהיקבים בפורטוגל מנוהלים בידי משפחות בריטיות.
 8. לפורטוגל יש הכי ארוך – גשר וסקו דה גמה וגשר לזיריה צפונית לליסבון הם שני הגשרים הארוכים באירופה, 12.5 ק״מ ו-11.5 ק״מ בהתאמה.
 9. מהפח אל הפחת – רבים ממגורשי ספרד ב-1492 היגרו לפורטוגל בתקווה לחיים חדשים, אך לאחר שנים ספורות הוצא נגדם צו להמרת דת בכוח, ועל המומרים נאסר לעזוב את פורטוגל. בתחילת המאה ה-20 התגלתה בפורטוגל קהילת אנוסים, שכלפי חוץ ניהלה אורח חיים נוצרי אך בסתר המשיכה להדליק נרות בהתאם למסורת.
 10. הנשמה של פורטוגל – הפאדו, המוזיקה העממית של פורטוגל, מוכרת על ידי אונסק״ו כמורשת תרבות עולמית. במופעי שירת פאדו ניתן לצפות במסעדות ובבתי קפה, ותיירים יופתעו כאשר הזמרים עצמם יעברו ביניהם לאחר ההופעה כדי למכור דיסקים. הדבר אינו נחשב לפחיתות כבוד בפורטוגל.
 11. לא להילחץ מהשם – ״שוק הגנבים״ המפורסם של ליסבון נקרא כך בשפות אחרות בטעות. אמנם התרגום המילולי של Feira da Ladra הוא שוק הגנבים, אבל Ladro הוא סוג של פשפש, כך שהפירוש האמיתי הוא פשוט ״שוק הפשפשים״.
 12. אל תסתבכו – בפורטוגל קיים חוק האוסר להשתין במימי האוקיינוס, אם כי לא ברור איך מתבצעת האכיפה. כמו כן הממשלה פרסמה רשימת שמות בלתי חוקיים, בהם ״אובניס״, שבפורטוגזית פירושו עב״ם.

על המחבר / המחברת

Avatar

טל גלעד

מדריך טיולים

4 תגובות

 1. מור
  מור מרץ 21 2018, 20:18
  פורטוגל בכלל וליסון בפרט

  מקום ששווה לבקר. מעניין, טוב, רגןע, טעים, זול, …..

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני מרץ 22 2018, 12:05
  עוד על פוטוגל

  במלחמת יום הכיפורים פורטוגל הייתה היחידה שהסכימה לאפשר למטוסים האמריקאים לתדלק באיים האזוריים שבשליטתה וכך אפשרה את ביצוע הרכבת האווירית.
  פורטוגלים היו האירופים הראשונים שהפליגו באוקיינוסים כתוצאה מהמצאת המפרש המשולש ועזרי ניווט ימי. כך הם הגיעו ראשונים לעולם החדש והקימו אימפריה ענקית – ברזיל, אנגולה, מוזמביק.
  פורטוגל לא השתתפה במלחמת העולם השנייה ואפילו קלטה פליטים יהודים שהצליחו להגיע אליה.
  האוכל בפורטוגל מבוסס בעיקר על פירות הים דגים ושרצים למיניהם. ממש תאווה לאוכלים.
  יחסי ישראל פורטוגל מצוינים. יש הטוענים שעשרות אחוזים מתושבי פורטוגל הם צאצאי יהודים שהגיעו לשם אחרי גירוש ספרד. אבל זו סאגה ששווה לכתוב עליה בנפרד.

  השב לתגובה
 3. אושרית גלעד
  אושרית גלעד מרץ 22 2018, 14:02
  לכתוב על פרטוגל בלי להזכיר את שירת ה פאדו

  זאת החמצה גדולה

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בתיירות

יתר המאמרים במדור