JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

שם עוד לא הייתם

הקברט Au Lapin Agile בפריז

שם עוד לא הייתם הקברט Au Lapin Agile
אפריל 13
13:00 2018

הקברט Au Lapin Agile ניצב מאז שנת 1860 במונמארטר, רובע האומנות הבוהמי של פריז. הופיעו בו זמרים, משוררים ושחקנים. חלקם מפורסמים, אחרים צמחו שם. במקום התארחו, הסבו ונהנו גם דמויות מפורסמות בעולם כולו כמו פאבלו פיקסו וטולוז לוטרק.

כעת לראשונה הגענו באקראי גם אנחנו למקום, לאחר שחיפשנו מועדון שבו שרים שאנסונים של פעם. הצעירים בינינו אולי לא יודעים, אולם לפני עשרות שנים היה לשאנסונים הצרפתיים מקום מכובד בתרבות של ישראל הצעירה. השאנסונים הושמעו בתדירות גבוהה ברדיו, חלקם תורגמו לעברית. אחד מעמודי התווך של הז'אנר היה יוסי בנאי ז"ל. אנחנו התגעגענו לשירים אלה, וכך מצאנו עצמנו ב-Au Lapin Agile.

קברט כמוסד מאופיין קודם כול על ידי חלל ההצגה. מדובר במסעדה או במועדון לילה שבהם יש במה, הצופים יושבים סביב שולחנות, ונהנים מהמופע לעיתים תוך כדי שתייה ואכילה. בכל קברט למופעים יש אופי שונה.

מבחינות רבות Au Lapin Agile הינו מקום חריג. מדובר במבנה קטן ונפרד שניצב על גבעה שאליה מטפסים במדרגות. ראו בתמונת הכותרת. המבנה משמר את צורתו המקורית, וכך גם התפאורה בפנים המשחזרת את ימי הזוהר שלו. בחלל הפנימי יש תאורה אדומה עמומה מעט. האורחים מצטופפים סביב שולחנות עץ של פעם. במקום מגישים רק שתייה – אלכוהולית או קלה. שום דבר אחר. המשקה האלכוהולי המיוחד כאן מכיל כמה דובדבנים על חרצניהם.

יש כאן כמה עשרות מקומות ישיבה. האומנים, שבעה-שמונה במספר, יושבים או עומדים בצמוד לקהל. רובם בגילאים מתקדמים, מקצתם צעירים יותר. לעיתים הם ישובים כולם ביחד עם הקהל, שרים בצוותא, מלווים על ידי פסנתרן, ומנסים לסחוף את הקהל להצטרף.

מדי פעם בפעם אחד מהם שר סולו לא מעט שירים. חלקם מלווים עצמם בכלי נגינה. המקום פותח שעריו בדיוק בשעה תשע בערב, וההופעה נמשכת ברציפות עד השעה אחת אחרי חצות. ערב שכולו שירה. תשמעו כאן עשרות שירים ובהם כאלה שהתפרסמו בעולם כולו בזכות מבצעיהם במקור, כמו אדית פיאף, ז'אק ברל, שארל אזנבור ודומיהם.

יש כאן יחס מספרי לא שגרתי בין אלה שמופיעים לבין האורחים. בערב שבו ביקרנו נכחו בשעת השיא קצת יותר משלושים אורחים. כלומר יחס של זמר אחד מחבורת הזמר אל מול ארבעה או חמישה אורחים. האורחים, מיעוטם תושבי השכונה או צרפתים מאזורים אחרים, רובם תיירים ששמעו של המקום הגיע לאוזניהם. מבין אלה האחרונים, חלקם נראים כמי שנחתו בכוכב לכת שאליו לא התכוונו להגיע.

אנחנו היינו מבין אלה שהכירו את מרבית השירים והצטרפו בשירה או בזמזום לאומנים. ככל שנקפו השעות עזבו חלק מהאורחים, מה שדילל עוד יותר את המסה הבעייתית של המבקרים במקום. בסך הכול הייתה זו חוויה חיובית מאוד ולא שגרתית. כמוה כבר לא תמצאו. אם אתם מספיק מבוגרים כדי להכיר את השירים המיוחדים, או אם אתם סקרנים להכיר את הז'אנר האמור, המצוי בשלבי הכחדה אחרונים, אני ממליץ על ביקור בקברט.

המקום נחמד, האווירה מיוחדת, והקהל התרבותי והמגוון יוצרים יחדיו חוויה ייחודית. מחיר הכניסה (הכולל כוס משקה) לא גבוה, הגעה נוחה במטרו בקו 12 (תחנת Lamarck מהלך חמש דקות מהמקום). זכרו רק שהרכבת האחרונה הינה בחצות וחצי. מומלץ להזמין מקומות מראש, בשל מספר המקומות הקטן קבוצה לא גדולה יכולה לגדוש אותו.

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

5 תגובות

 1. שפרה חלמיש
  שפרה חלמיש אפריל 13 2018, 13:32
  מאיפה אתה מוצא את המקומות האלה

  תמשיך לחפש הלאה

  השב לתגובה
 2. ישראלה קליין
  ישראלה קליין אפריל 14 2018, 12:46
  אם וכאשר אהיה עוד פעם בפריז

  אשתדל
  טוהבתת את הסוג הנעלם הזה של השירים

  השב לתגובה
 3. אלונה שטיינר
  אלונה שטיינר אפריל 15 2018, 16:39
  נשמע מהמם

  לא מצאתי על כך כל חומר בעברית

  השב לתגובה
 4. לי
  לי אפריל 17 2018, 17:01
  הייתי בזמנו במקום פעמיים

  האוירה והכיף מאוד משתנה לפי מספר האנשים שמגיעים באותו יום וההרכב שלהם. מכמעט כלום ועד ערב גדול.

  השב לתגובה
 5. ל.
  ל. אפריל 18 2018, 09:59
  נשמע טוב

  השאלה אם זה לא ממוסחר ואם לא מלאכותי ומאולץ

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים במסעדות וברים

יתר המאמרים במדור