JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

המון דגים ותעלה אחת

עשר עובדות מעניינות על פנמה

המון דגים ותעלה אחת דגל פנמה תמונה:Deycaza commons.wikimedia.org
אפריל 26
19:30 2018
 1. פנמה, השוכנת במרכז אמריקה, היא המדינה היחידה בעולם שבה אפשר לראות את השמש עולה באוקיינוס השקט ושוקעת באוקיינוס האטלנטי. זאת בגלל צורת ה-S השוכבת של המדינה, היוצרת בדרומה בטן של האוקיינוס השקט בצד המזרחי ומפרץ של הים הקריבי ממערב.
 2. המטבע הפנמי, הבלבואה, צמוד ומהודק לדולר האמריקני ואפילו נראה ושוקל כמוהו. המטבע קרוי על שמו של מגלה העולם וסקו בלבואה, שבשנת 1513 ״גילה״ את האוקיינוס השקט אחרי שחצה את פנמה דרך היערות מהחוף הצפוני אל דרומה. בלבואה נכנס אל המים עד גובה ברכיו, תקע את הדגל הספרדי והכריז שהוא מספח את הים, את האיים ואת החופים שלו לממלכת ספרד. היום זה לא היה עומד במבחן בג״ץ.
 3. פירוש המילה "פנמה" הוא ״המון דגים״ באחת השפות המקומיות. מקורה בכינוי שניתן לחוף ליד כפר דייגים קטן שהכובשים הספרדים עברו בו.
 4. בפנמה שלוש פרובינציות אוטונומיות של אינדיאנים. פורצת הדרך הייתה פרובינציית קונה יאלה, שקנתה את מעמדה אחרי מרד ב-1925. בני שבט הקונה שומרים בקנאות על אורח חייהם ועל לבושם המסורתי. בפרובינציה אין כבישים, אין אנטנות סלולריות, אין חשמל ומים מרשת ממשלתית והתחבורה מתנהלת בסירות.
 5. תעלת פנמה המפורסמת נכרתה בידי האמריקנים בתחילת המאה ה-20, אחרי שכשל ניסיונו של לספס הצרפתי. האמריקנים התייצבו לצד פנמה במאבקה לעצמאות מקולומביה, תמורת חוזה כריית התעלה. פנמה הכריזה על עצמאותה ואוניות מלחמה אמריקניות חסמו את הצבא הקולומביאני מלהגיע למחוז המורד. אחרי כרייתה, התעלה נותרה שטח אמריקני והייתה מקור לחיכוכים רבים בין פנמה לארצות הברית, עד 1999, כאשר עברה לידי פנמה.
 6. התעלה מהווה לא רק אטרקציה לתיירים, אלא חלק ניכר מהכנסות המדינה. התשלום הממוצע על מעבר עומד על כ-54,000$ לכלי שיט. את התשלום הנמוך ביותר אי פעם, 36 סנט, שילם האמריקני ריצ׳רד הליברטון, שב-1928 חצה את התעלה בשחייה ונרשם כספינה במשקל 80 ק״ג.
 7. כ-8,000 מבני שבט נגאבה במערב פנמה שייכים לדת הבהאית. לכן בפנמה יש אינדיאנים המתפללים ופניהם לעכו.
 8. אזור בוקאס דל טורו במערב פנמה, אחד האזורים החביבים על תיירים, היה בעבר אתר עגינה פופולרי של אוניות פיראטים. השמועות אומרות כי ביערות הסבוכים של האיים הרבים עדיין חבויים אוצרות ששדדו הפיראטים מאוניות ספרדיות.
 9. פדרו אריאס, איש הצבא והמושל הקשוח הנחשב למייסד פנמה, היה נכדו של יצחק אבנסאר מטולדו, יהודי שנאלץ להתנצר ושינה את שמו לדייגו אריאס. אמו ככל הנראה הייתה גם היא יהודייה מומרת, אז יש מצב שפדרו הוא משלנו.
 10. לפנמה אין צבא והיא הייתה מאז ומעולם מדינה יציבה פוליטית, מלבד שמונה שנות שלטון צבאי של גנרל נורייגה, שהגיעו לקיצן בפלישה האמריקנית ב-1989. הרודן נמלט לשגרירות הוותיקן, אך האמריקנים הציבו סביב השגרירות רמקולים שהשמיעו מוזיקת פופ רועשת בעוצמה מחרידה במשך כל שעות היום והלילה, עד שהוותיקן הגיש מחאה בפני ארצות הברית. המוזיקה הופסקה וכעבור זמן קצר נורייגה יצא והסגיר את עצמו.

על המחבר / המחברת

Avatar

טל גלעד

מדריך טיולים

4 תגובות

 1. נרי
  נרי אפריל 27 2018, 13:10
  מי בכלל היה בפאנמה?

  שיקום!

  השב לתגובה
 2. ת
  ת אפריל 28 2018, 11:22
  אז כדברי המשורר

  בוא נסע לפנמה
  כי אין שום מקום דומה לה
  בעולם

  השב לתגובה
 3. מיכאל רייך
  מיכאל רייך אפריל 29 2018, 12:08
  לטוס עד שם בשביל דגים?

  מה רע בדגים של יפו?

  השב לתגובה
 4. מירי שפר
  מירי שפר מאי 01 2018, 11:46
  מה יש לראות שם?

  או לעשות?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בתיירות

יתר המאמרים במדור