JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מרק (Bouillon) היסטורי

טיול בארדנים הבלגיים

מרק (Bouillon) היסטורי מסעדת מולים בעיירה דינאן על גדות המז צילום: אבי גולדברג
אוקטובר 27
19:30 2018

במסגרת הנהירה ההמונית של עמישראל אל כל מקום שבו נוחתים מטוסים על פני כדור הארץ, ובלבד שלא להישאר רעבים ביום הכיפורים או חס וחלילה להידרס תחת גלגלי רוכבי האופניים בין תקיעות השופר, הצטרפנו גם אנו ליציאת נתב"ג-תשע"ט בדרך למדינה היחידה שאליה נותרו כרטיסי טיסה, בלגיה.

המטוס נחת בבריסל וההחלטה הראשונה שהיה עלינו לקבל הייתה לאיזה כיוון נשים פעמינו, האם לצד הדובר צרפתית או לצד הדובר פלמית. כמו שתושבי ארצנו הקטנה, ישראל, מתחלקים על פי שפתם לדוברי עברית ולדוברי ערבית, כך מדרום וממזרח לשדה התעופה הבלגי, הרוב דובר צרפתית, וכשמצפינים או ממשיכים מערבה משם, השפה הפלמית היא הרווחת.

וכמו בארצנו הקטנה, שלמרות הבדלי השפה והתרבות, מתקיימת אחדות החומוס הערבי-עברי, בבלגיה מתקיימת אחוות הצ'יפס והצדפות השחורות (מולים). בירה שותים אלה גם אלה בכמויות ובמגוון מעורר השתאות ללא הבדל שפה או גודל הבקבוק, וזה כנראה מתוך רגש דתי עמוק, שהרי חלק גדול מייצור הבירה נתון מאז ומתמיד בידי נזירים טובים היודעים ששמירת איכות הבירה מסייעת לאמונה באל הטוב.

לפני חודשים אחדים כתבתי על אודות האפיפיור אורבן השני שכינס את ועידת קלרמון, בעיר קלרמון-פראן השוכנת באוברני בצרפת. זהו חבל ארץ השופע תנובת הארץ מעדני נקניקים גבינות ויין, מקום שבו דגי נהרות שמנים קופצים מרצונם הטוב אל תוך מכמורות הדייגים. שם הצליח אורבן השני, בין בליעה גסה ללגימה הגונה, לארגן את הקואליציה הראשונה באירופה שתצא להילחם בתוגר הצר על קונסטנטינופול ולשחרר את קבר ישו בירושלים מישמעאל. מסע מלחמה שלימים נקרא מסע הצלב הראשון.

מה לאורבן השני, למסע הצלב ולהררי בלגיה הנמוכים שאליהם הגענו, לאחר נסיעה של שעה וחצי משדה התעופה? ובכן חבל הארדנים המיוער הוא משטח המתרומם בדרום-מזרח המדינה, מנוגד למה שידענו על בלגיה ה-plat pays, הארץ השטוחה של ז'אק ברל. אומנם לא מדובר באלפים וגם לא בחרמון אלא באזור משופע מתונות שרועות בו פרות דשנות באפרים שבין יערות שעלוותם ירוקה, לפני הסתיו המתאחר. אך כפיצוי לגובה החסר מכדי להיקרא "הררי", משופע האזור במסעדות ובאכסניות מזמינות אורחים.

בפסגת העיירה העתיקה Bouillon (מרק בצרפתית) עומדת על תילה המצודה הימי-ביניימית שממנה יצא אדון המצודה, גודפריד, ממנהיגי מסע הצלב המפורסם. הוא נענה לקריאתו של אורבן השני ועשה את כל הדרך הארוכה מבלגיה לירושלים שאותה כבש ובה הוכתר כ"שומר הקבר הקדוש", באשר סירב לקבל על עצמו את התואר "מלך ירושלים". גוטפריד האציל מת ונקבר בכנסיית הקבר בעיר העתיקה, לימים הוכתר בולדווין אחיו כמלך ירושלים.

ההיסטוריה, כידוע, לא עצרה מהלכה בימי הביניים וחבל הארדנים הגובל בדוכסות לוקסמבורג ובגרמניה המאיימת ממזרח, שימש כ"מקפצה" לצבאות הקיסרות הגרמנית במלחמת העולם הראשונה שפרצה בקיץ 1914. החזית המערבית נפרצה בפלישה גרמנית דרך יערות הארדנים הצרפתיים והבלגיים, במטרה לאגף את עיקר הכוח הצרפתי שהגן על צרפת לאורך הריין. ההתנגדות העזה שגילה הצבא הבלגי הקטן, הספיקה כדי לשבש את תוכניות הפלישה של הקייזר הפרוסי: להגיע בקיץ לפריז ולכבוש אותה. בלגיה שילמה מחיר כבד על עמידתה הנמרצת מול התוקף, והכיבוש הגרמני האכזר והנצלני נודע בשם "אונס בלגיה".

נראה שהצרפתים שתכננו את הגנת ארצם, לא למדו את לקחי מלחמת העולם הראשונה וסברו, שוב בטעות, כי הרעה מהמזרח תגיע מאזור הריין וכי הגרמנים לא יתקפו שוב מאזור הארדנים הגבנוני והמיוער. אך כדאמרי אנשי: "ההיסטוריה חוזרת על עצמה" ושוב תקפו הגרמנים במאי 1940 את צרפת תוך שהם משתמשים בארדנים שבבלגיה כאזור חצייה, שלמרות הקשיים הטופוגרפיים שלו עדיף היה לפלוש דרכו מאשר להתמודד אל מול מרכז חזית ההגנה הצרפתית (קו מז'ינו).

מרק ההיסטוריה סמיך יותר מהמתואר כאן בקווים גסים. פקיד הקבלה במלון שבו שהינו יצא מעמדתו להפסקת עישון, ופליאתי למבטאו הגרמני נענתה בתיאור גורלם המר של תושבי הארדנים דוברי הגרמנית שמושבם במזרח חבל הארדנים. קבוצת דוברי גרמנית מימים ימימה שבחרה להצביע על בלגיה כמולדתם בתום מלחמת העולם הראשונה. עם כיבוש הארדנים ב-1940 רע ומר היה גורלה של קהילת דוברי הגרמנית הקטנה הזאת. היטלר ראה בהם בוגדים. הצעירים שבהם גויסו בכורח לצבא הגרמני ומספר מבוגרים שהחליטו להישאר בתחום האומה הבלגית נתלו על עצים גבוהים המצויים בשפע באזור.

אלא שהמרק ההיסטורי שוב היטיב להתבשל שם בארדנים בסוף 1944. כשצרפת כבר שוחררה והניצחון של בעלות הברית כבר נראה לעין מגבעות הארדנים הנשקפות לגרמניה גופא, החליט היטלר לשחזר את ההפתעה של אביב 1940, וריכז את כוחותיו, בניגוד לעמדת מצביאיו, אל מול החזית הדלילה של כוחות הברית, בעיקר אמריקאים ואנגלים, ופרץ את הקווים האמריקאים בחורף הקשה באזור המיוער חרוץ הנחלים והביצות.

ב"קרב על הבליטה" כפי שנקרא מאז הקרב האכזר שבו נפלו יותר חיילים אמריקאים מאשר בכל קרב אחר עד אז (אולי במלחמת האזרחים נפלו יותר), נבלמה מכת הנגד האחרונה של היטלר בגבורה עילאית של הצנחנים האמריקאים בינואר 1945. קרב זה סימן את ההכרעה הסופית של חזית המערב. ליד העיירה בסטון ניצבת אנדרטה לזכר הנופלים בקרב ולצידה מוזיאון.

כדי להפיג את רשמי הקרב הקשים יצאנו לעיירה דינאן על גדות המז. לאורך גדת הנהר פזורים מסעדות ובתי קפה למכביר ומומלץ לחנות את הגוף היגע ב"ברסרי לף", לאכול ממעדני המטבח הבלגי ולהריק אל הקרביים בירת לף או מרק,Bouillon . האוכל שם משיב נפש, ולחובבי המוזיקה מצפה הפתעה: כתובת המסבאה היא רחוב אלפונס סאקס ממציא הסקסופון, שזו עיירת הולדתו.

ידוע כי אין הקומץ משביע את הארי, ולכן מומלץ לטיילים להגיע גם לעיירות נוספות ואף לספא, העיירה ששמעה נודע בשל המים המבוקבקים הנושאים את שמה.

על המחבר / המחברת

Avatar

אבי גולדברג

אבי גולדברג עורך דין, מנהל חברות וכותב ספרים.

4 תגובות

 1. ירמי
  ירמי אוקטובר 28 2018, 12:26
  סוף סוף מאמר תיירות אמיתי

  ולא שוב פעם על לונדון ופריז

  השב לתגובה
 2. צפורה ראובני
  צפורה ראובני אוקטובר 29 2018, 10:06
  זוהי תיירות סטאלבט

  התיירות האמיתית

  השב לתגובה
 3. חנן שמחון
  חנן שמחון אוקטובר 30 2018, 19:37
  אני מאלה שלא אוהבים לנסוע תמיד

  לאותו מקום
  ורעיונות לטיולים כאלה קצת הצידה
  הם נהדרים

  השב לתגובה
 4. אדיר גור אריה
  אדיר גור אריה נובמבר 01 2018, 05:38
  בלגיה באופן כללי לא מתויירת ע"י ישראלים

  לעומת מה שיש לה להציע.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בתיירות

יתר המאמרים במדור