JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הסבר פניך לתייר כבר בשדה התעופה

כיצד אפשר לשפר את חוויית התייר שמגיע לנתב"ג

הסבר פניך לתייר כבר בשדה התעופה אורן רנפורד
ינואר 31
09:30 2020

לאחרונה בישר משרד התיירות בחגיגיות ובשמחה על כך שישראל שברה שוב את שיא כל הזמנים בכניסת תיירים לארץ. במהלך שנת 2019 נכנסו למדינה לא פחות מ-4.5 מיליון תיירים, ואלה הכניסו לקופת המדינה 23 מיליארד שקלים!

אין מאושר ממני על הגידול המרשים במספרים, ויותר מכך על המגמה המציגה עלייה מתמדת ועקבית לאורך השנים האחרונות –שרק ימשיך כך!

עם זאת, ובלי לגרוע מגודל ההישג, אני חייב לשים דגש על נקודה כאובה ומתסכלת עבורי כאיש תיירות. כידוע, מרבית התיירים הנכנסים לישראל והיוצאים ממנה עוברים דרך נמל התעופה בן-גוריון, משום שלצערנו, בשל אופי היחסים המורכבים עם שכנותינו, התנועה התיירותית לישראל דרך גבולותיה היבשתיים היא שולית.

רובם המוחלט של 4.5 מיליון התיירים היקרים שביקרו בישראל הגיעו לנתב"ג, ולפיכך יש לתת את הדין על הטראומה שרבים מהם חווים בכניסתם לארץ וביציאתם ממנה – כוונתי להתנהלות המבישה של אנשי ביטחון קשוחים, דיילי קרקע חסרי סבלנות, צוותי תחבורה ציבורית חמורי סבר וכל איש שירות נוסף שהקשר בינו לבין שירות הינו מקרי בהחלט.

באחת הטיסות האחרונות שלי ראיתי במו עיניי כיצד אנו, הישראלים, מתייחסים לאורחינו התיירים בנתב"ג ופשוט הזדעזעתי. בכוונה אני אומר אורחים כי הגיע הזמן שנתייחס לאותם תיירים כאל אורחים בביתנו ולא כאל מבקרים זמניים חסרי זהות. מהרגע שבו ניגשים לתורים הארוכים אפשר להבחין מכל עבר בלחץ ובחוסר הסבלנות כלפי "אורחי" השדה מצד עובדי הנמל. מאחוריי בתור לבידוק הביטחוני עמדה אישה חביבה, איש ביטחון שאל באגרסיביות באנגלית האם יש לה מזוודה להעביר לבטן המטוס. האישה לא כל כך הבינה מה נשאלה וענתה באנגלית קלוקלת: "I don’t understand", איש הביטחון גער בה ואמר לה בטון קשוח ותקיף: "English, English, do you speak English?". האישה הייתה כל כך מבולבלת ומפוחדת ופשוט נמלטה מהתור.

כמי שלמד ניהול מלונאות ותיירות ורכש תארים אחדים בתחום, ואשר רואה את המשך עיסוקו העתידי בענף, מייד חשבתי לעצמי שזה לא משנה כמה החוויה שלה בארץ הייתה מדהימה, זה לא משנה שאנשי הצוות במלון שבו שהתה היו המארחים הטובים בעולם, זה לא משנה שהנופים שהיא ראתה בנגב היו עוצרי נשימה, או שבביקור בירושלים היא הרגישה הכי קרוב לאלוהים אי פעם וזה גם לא משנה ששנייה לפני שהיא הגיעה לנתב"ג היא הייתה מאושרת, ואולי אף הייתה יכולה להיות "שגרירה" מצוינת של ישראל. כל מה שמשנה עכשיו הוא העובדה שאותה תיירת חוותה יחס משפיל, לא נעים ומבזה מצד ישראלי בתוך ישראל, וזה יעיב על כל החוויה והזיכרונות מהחופשה הנהדרת שלה בארץ.

אין ספק שביטחון זה חשוב ואין ספק שבנתב"ג ישנם עובדים שעושים מלאכתם באדיבות ובנעימות, אבל אי-אפשר להתעלם מכך שמקרים מסוג זה קורים בכל יום בשל שיקולי ביטחון, חוסר סבלנות וחוסר מודעות מצד עובדים מתוסכלים שעובדים שעות רבות ומתמודדים עם אלפי אנשים מדי יום.

אומנם נתב"ג נתפס בעיני הציבור כאחד מנמלי התעופה הבטוחים בעולם, אבל האם לא הגיע הזמן, בהתאם לגידול במספר התיירים והתרומה האדירה של ענף התיירות לקופת המדינה, שננסה למתג אותו כנמל התעופה הבטוח והנחמד ביותר בעולם? ! The safest and nicest airport in the world – יש לזה צליל מצוין וכבר אני עובד על ג'ינגל שלא יצא לכם מהראש. לאור הגידול העצום במספר התיירים המגיעים לישראל, זוהי השעה שבה כל מי שעובדים בתחום התיירות וכל מי שנותנים שירות, ולא רק בנמל התעופה, יבינו שכולנו עובדים יחד למען מטרה משותפת: שהתיירים (האורחים שלנו!) ירגישו בנוח בכל מקום ואתר בארץ, וכמובן גם בעת כניסתם למדינה ויציאתם ממנה.

אני מאמין שהעובד העצבני שהוזכר לעיל לא הבין את התפקיד הקריטי שלו ביצירת רושם אחרון על אותה תיירת, וכמו כן איני חושב שהוא הבין שהוא עושה משהו לא בסדר בצורה שבה הוא פונה לתיירים ולישראלים כאחד. מעולם לא עבדתי בנתב"ג, ועל כן איני יודע האם נושא השירותיות והנחמדות הוא חלק מההדרכות שנותנים לאנשי צוות הקרקע. סביר להניח כי אם מנהלים וראשי צוותים בנתב"ג ידגישו בפני העובדים את חשיבות התפקיד שלהם, לא רק מבחינה ביטחונית אלא גם מבחינה דיפלומטית, שירותית ואנושית גרידא, העובדים יבינו ויתנהגו בצורה מסבירת פנים הרבה יותר.

בעזרת הדרכה נכונה, קיצור המשמרות, החלפת תפקידים במהלך המשמרת וגיוס אנשים מתאימים אפשר למגר התנהגות בלתי הולמת מצד העובדים, כזו שגורמת לנו בסופו של דבר לנזק תדמיתי עצום.

על עובדי נתב"ג, מהזוטר ועד לבכיר ביותר, להבין את הכוח העצום שיש להם בביסוס רושם ראשון ואחרון על אותם תיירים שבחרו וזכו להיות האורחים שלנו לתקופה קצרה. עליהם לנסות ולהילחם כמה שניתן בחוסר הסבלנות ובאגרסיביות שאנו נוטים לפעמים להפגין כישראלים גאים, ולהבין כי כל אדם באשר הוא רוצה שידברו ויתייחסו אליו בכבוד ובסבלנות ואין זה משנה מהי התרבות שלו, כמה כסף יש לו או מהי הסיבה שבגינה הגיע לארץ. בואו נהיה כולנו נחמדים לאורחים הזרים שלנו בכל מקום שאליו הם מגיעים בארץ, ובחיוך ענק ואוהב נברך אותם: ברוכים הבאים וברוכים היוצאים.

על המחבר / המחברת

Avatar

אורן רנפורד

בוגר תואר ראשון ושני בניהול מלונאות ותיירות באוניברסיטת בן-גוריון, לשעבר סמנכ"ל "הבית ב". סטודנט לתואר שני בניהול בינלאומי בתיירות ומלונאות באוניברסיטת אוקספורד ברוקס, בריטניה.

11 תגובות

 1. נוסע מתמיד
  נוסע מתמיד ינואר 31 2020, 11:00
  לא פעם הייתי עד להתנהגות לא נאותה

  ההתנהגות לתיירים אצלנו לא תמיד בסדר. אפשר לעשות הרבה יותר כדי שהתיירים ירגישו כיף ויבואו עוד ועוד פעמים. וגם שיהיו שגרירים שלנו ויגרמו לכך שגם חבריהם וקרוביהם יבואו לישראל בעיקבותיהם.

  השב לתגובה
  • אורן
   אורן ינואר 31 2020, 13:45
   מדויק!

   זה לא כזה קשה להיות נחמד לאנשים זרים פשוט צריך להכניס לראש איך אני הייתי רוצה שיתנהגו אליי בדיוק באותה סיטואציה במקום זר

   השב לתגובה
  • חן פוסק
   חן פוסק ינואר 31 2020, 16:40
   דרוש דור חדש בשירות לתייר בישראל!

   אורן, מסכימה עם כל מילה…
   מה שעצוב זה שיחס והתשתית לא משתפרת גם כאשר התייר הבודד מגיע לארץ. הכל בעברית או ערבית.
   באוטובוסים בתל אביב אין הקראת התחנות גם באנגלית והנהגים לא מבינים (רובם) את שפת התייר..
   אם תרצה לכתוב כתבת המשך על נושא זה, אשמח לסייע, אחרי שהתלוותי לתייר שטייל בארץ 10 ימים כתייר בודד, חוויתי דרך עיניו את הקושי שהתיירים חווים בביקור בארץ הקודש.

   השב לתגובה
 2. מלכה דנון
  מלכה דנון ינואר 31 2020, 16:54
  גם נהגי המוניות

  וגם בעלי עסקים מנצלים את אי התמצאות התיירים וסוחטים יותר כסף

  השב לתגובה
 3. חפציבה
  חפציבה ינואר 31 2020, 16:55
  ות חופשת הקיץ

  בסהרה?

  השב לתגובה
 4. תחיה לווי
  תחיה לווי פברואר 01 2020, 12:27
  רק אתמול זרקו משדה התעופה במוסקבה

  כמה ישראלים בתגובה לכך שכל יום לא מאשרים בנתב"ג כניסה של לא מעט רוסים.

  השב לתגובה
 5. ס.
  ס. פברואר 03 2020, 15:20
  מתי הבנתי כמה אתה צודק?

  דיברתי עם איש תיירות בכיר שמעריץ את מנהיגי השלטון הנוכחי וכל ביקורת עליהם הוא מתקיף באובססיביות. אבל כשהראיתי לו את המאמר והוא קרא אותו הוא א מר שהוא מסכים.

  השב לתגובה
 6. הדסה משל
  הדסה משל פברואר 04 2020, 12:44
  זה תפקיד של משרד התיירות

  להשקיע בבנית ץודעה אצל הישראלים על כך שזהו אינטרס לאומי אך גם אינטרס של כל אחד מאתנו שיגיעו הרבה תיירים ויוציאו כאן הרבה כסף ויהיו מרוצים ויגרמו גם לנוספים להגיע ולהוציא כאן כסף ולהדהד עם תדמית טובה שלנו.

  השב לתגובה
 7. אמנון חיות
  אמנון חיות פברואר 05 2020, 09:27
  תיירות זה אוצר

  עד שזה הופך למוגזם ומפריע לחיים של האזרחים
  אבל אנחנו עוד לא שם

  השב לתגובה
 8. יונה שטיין
  יונה שטיין פברואר 09 2020, 13:07
  ותשמע את הסיפורים על נהגי המוניות

  ובעסקים הקטנים

  השב לתגובה
 9. ג.
  ג. פברואר 13 2020, 14:36
  וכעת הורסים אתת היחסים עם סין

  בהתנהגות שאף מדינה לא העיזהלעשות.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בתיירות

יתר המאמרים במדור