JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

תיירות כגשר לשלום ולשדרוג כלכלי

קווי התיירות למדינות שעימן נחתמו הסכמי שלום

תיירות כגשר לשלום ולשדרוג כלכלי יהודה זפרני
דצמבר 02
19:30 2020

הסכמי השלום עם איחוד האמירויות, בחריין וסודן – ואולי עוד כמה ארצות בדרך – הם היסטוריה, ואת רובנו הם מרגשים מאוד. מי היה מאמין שבשנה אחת תהיה גם קורונה, המגפה הנוראית עם כמעט 70 מיליון נדבקים (היא כנראה תגיע למעל ל-100 מיליון נדבקים עד שהחיסון יהיה יעיל) וגם שלושה הסכמי שלום היסטוריים.

דובר רבות על הצד האסטרטגי בהסכמי השלום מבחינה מדינית, כלכלית וביטחונית ועל האינטרסים של כל מדינה ברצון להגיע ולחתום על הסכמי השלום. הצד שדובר בו פחות הוא הצד התיירותי, ובמאמר זה אנסה להאיר ולתת לכם הקוראים מעט מידע מהמהפכה. לא פחות ולא יותר – זאת מהפכה, מהפכת התיירות שבאופק והשינויים בתעופה ובתיירות הנכנסת והיוצאת.

מספרים לפני הכול. רק בחודש דצמבר הקרוב יטוסו מעל 50 אלף ישראלים לדובאי. מדובר במעל 300 טיסות ישירות לדובאי הלוך ושוב. כל זאת בחמש חברות תעופה. ההוצאה הכללית של הישראלים תעמוד לפי הערכתי והערכת מומחים על כחצי מיליארד שקלים רק בחודש דצמבר. מדובר בטיסות, מלונות, כניסות לאתרים, כלכלה וכמובן קניות.

השינוי העיקרי של כניסות חברות התעופה מהטובות בעולם "איתיחאד איירוויז", "אמירייטס" ו"פליי דובאי" טמון בשינוי התחרותי שהן הכניסו לשוק התעופה בישראל. חברות התעופה מאיחוד האמירויות עומדות להתחרות בעיקר ב"טורקיש איירליינס", חברת התעופה שבבעלות ממשלת טורקיה. כדאי לדעת עוד נתון: בשנת 2019 טורקיש הטיסה כ-2 מיליון ישראלים הלוך ושוב למאות יעדי החברה בעולם. ישראלים ואנשי עסקים אהבו את טורקיש בשל הנוחות, המחיר והקונקשן ליעדי העולם. והנה פתאום הסכמי השלום מביאים עימם גם תחרות עזה מצד חברות התעופה שזוכות כל שנה בתואר חברות התעופה הטובות בעולם. עכשיו הן יגיעו לישראל ויתחרו גם במחיר, גם באיכות וגם בקיצור הקונקשן לרבים מיעדי המזרח הרחוק ואסיה וגם לארצות הברית, דרום אמריקה ועוד. תחרות זאת תגרום לישראלים רבים לבדוק ולשנות את מסלול הטיסה – מטיסה דרך איסטנבול לטיסה דרך דובאי או אבו דאבי. ויש ישראלים רבים שמוצאים לראוי להחליף את טורקיה בימים שהנשיא ארדואן מתעמת עם ישראל מדי שבוע, וימצאו תירוץ טוב לטוס עם המתחרות שזה עתה עשו שלום חם עם ישראל.

אשר לתיירות נכנסת – לישראל צפויות הכנסות של מיליארדי שקלים בזכות מאות אלפי מוסלמים שיגיעו לבקר בה. התיירות מארצות אלו לא הייתה קיימת קודם (אם כי בשוליים ובהסתר היו מעטים שקיבלו אישורים מיוחדים). התיירות הזאת תגבר משנה לשנה. הערכת מומחים קובעת כי בתוך חמש שנים נוכל לקלוט בין מיליון ל-2 מיליון כניסות של מוסלמים לביקורי דת, נופש, הנאה, תיירות עסקית ותיירות מרפא, החלמה ובריאות מיעדים מוסלמים אלו. אפילו בשנת השיא, ב-2019, כשנכנסו לישראל מעל 4.5 מיליון תיירים שהיו מחולקים לתיירות יהודית, צליינית, נופש ומרפא – הייתה חסרה לנו התיירות המוסלמית. הסכמי השלום האחרונים בהחלט יביאו איתם את התיירות הנכנסת מארצות האסלאם ויכניסו לנו מילארדי שקלים נוספים.

אני רוצה לתת עוד נתון: בעידן שאחרי הקורונה ענף התיירות יחזור לעצמו ויספק תעסוקה למאות אלפי ישראלים שכרגע נמצאים בחל"ת. תזכרו את הנתון הזה: על כל מאה אלף תיירים שנכנסים הם מספקים עבודה לעוד כ-5,000 עובדים. אני אומר זאת שנים רבות וזה אכן מתגשם – "התיירות היא הגשר לשלום ולשדרוג כלכלי".

על המחבר / המחברת

יהודה זפרני

יהודה זפרני

מומחה לתיירות ותעופה, מרצה באוניברסיטת חיפה בבית הספר לתיירות ובמכללות בחברה הערבית. מנהל את תחום התיירות של מועדון "הוט צרכנות".

15 תגובות

 1. ענת מלמד
  ענת מלמד דצמבר 02 2020, 21:07
  עשית לי את היום

  בהחלט מותר לכתוב גם דברים חיוביים ולא רק להתעסק כל היום בנבואות מבהילות.

  השב לתגובה
 2. יהודה זפרני
  יהודה זפרני דצמבר 02 2020, 21:48
  תגובה

  תודה רבההה ואני בהחלט מדבר רק על עובדות. את צודקת שצריך יותר לדבר על הטוב ופחות על הרע כי באמת הרוב טוב.

  השב לתגובה
 3. אלדד שרוני
  אלדד שרוני דצמבר 03 2020, 11:27
  יהודה אתה אופטימיסט

  חסר תקנה

  השב לתגובה
 4. מתן שעיה
  מתן שעיה דצמבר 04 2020, 09:59
  מתן שעיה

  מעניין מאוד ומוסיף תקווה לענף התיירות ולשלום בפרט.
  ככל הנראה ישראלים יטוסו לאמירויות, נקווה שהאמירתים ירצו לטייל בישראל במלואה ונוכל לספק להם חוויה תיירותית יחודית.

  השב לתגובה
 5. סיגלית א_
  סיגלית א_ דצמבר 04 2020, 11:52
  אם ההערכות האלה יתממשו

  זה יעזור מאוד מאוד לצאת הבעיות הכלכליות שהביאה הקורונה.

  השב לתגובה
 6. עופרה תלם
  עופרה תלם דצמבר 04 2020, 18:05
  הלוואי הלוואי

  אי בכל מקרה רוצה לבקר בארצות המפרץ

  השב לתגובה
 7. חניתה
  חניתה דצמבר 06 2020, 12:25
  נקווה רק שהישראלים יתנהגו לפי הקוד

  בארצות הללו וכי יתייחסו בצורה נאותה לתיירים שיגיעו משם. אחרת נפסיד פוטנציאל גדול.

  השב לתגובה
 8. מהענף
  מהענף דצמבר 06 2020, 19:27
  יהודה, אתה לא קצת אופטימי מידי?

  נישמע מוגזם

  השב לתגובה
 9. חני
  חני דצמבר 07 2020, 12:09
  בינתיים הישראלים התחילו לזרום

  וזה סימן טוב
  בכיוון שלנו זה יקח הרבה יותר זמן

  השב לתגובה
 10. יהודה זפרני
  יהודה זפרני דצמבר 07 2020, 12:22
  תגובה לעופרה

  ממליץ מאוד

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בתיירות

יתר המאמרים במדור